A kiürülő ország

2018. február 26., hétfő, Máról holnapra
Farkas Réka

Miközben minden fronton zajlik az igazságügy megkaparintásáért vívott háború, a párhuzamos állammal folytatott harc, és a csapból is a korrupcióellenes ügyészség bizonytalanná vált jövője folyik, alig hallani valamit a hétköznapi romániai valóságról, hirtelen másod(vagy sokad)rangúvá váltak a több mint egy éve tartó kormányzati csetlés-botlások következményei és eredményei. Pedig szörnyülködni e téren is akad okunk bőséggel.

 

Mintegy ellentmondva a jólét meghonosodását hirdető kormánypropagandának, kiderült, tavaly ismét rekordméreteket öltött az elvándorlás, elsősorban Erdélyből, Moldvából és Dobrudzsából (a Bukarest által mostohagyerekként kezelt régiókból) menekülnek főként a munkaképes 25 és 39 év közötti fiatalok. Az elmúlt évben az Erdélyben élők 11,4 százaléka, a moldvaiak 17 százaléka választotta az emigrációt, sokan közülük megpróbáltak itthon boldogulni, de pár év reménytelen küzdelem után feladták. A távozók többsége városi, közép- vagy felsőfokú végzettséggel, szakmával rendelkezik. Az adatok szerint ma minden ötödik romániai fiatal külföldön él, ott alapít családot, szül gyermeket, és esze ágában sincs hazajönni. A valóság pedig még a statisztikákban tükröződőnél is drámaibb, hisz nagyon sokan nem is jelentik be hivatalosan távozásukat. Hogy hová vezet ez? Az akut munkaerőhiányon túl vészes népességfogyáshoz és a nyugdíjrendszer pár éven belüli összeomlásához.
A jövőt jelentő fiatal generáció tömeges távozásának egyik oka a létbizonytalanság, de legalább ennyit nyom a latban a reménytelenség is, hisz azzal kénytelenek szembesülni, hogy bárki kerüljön hatalomra Romániában, esély sincs a normalitásra. Az egészségügyi rendszer ezer sebből vérzik, az oktatást az összevisszaság uralja, az aktatologató bürokratatömegek fizetése nő, de hozzáállása nem változik, vállalkozni pedig a bizonytalan, állandóan módosuló adórendszer és törvénykezés mellett már-már vakmerőség. Dolgozhatnak látástól vakulásig, épp csak a megélhetésre futja (jó esetben), többre legfennebb az ügyeskedőknek vagy a nagyon szerencséseknek. No meg ott a legfrissebb kilátás: ismét zöld utat kap a korrupció, amely felzabálta az ország elmúlt 27 esztendejét...
Nem csoda hát, ha százezrek távoznak évente Romániából. A világ más tájain háború elől menekülnek ennyien, nálunk a szegénység elől. S mire a hataloméhes politikum megvívja külső-belső csatáit, biztosítja saját boldogulását, gazdagodását, arra ébredhet, lassan már nincs kivel szép jövőt építenie százéves országának.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 872
szavazógép
2018-02-24: Közélet - Matekovics János Zoltán:

Világító székely szavak (Az Előretolt Helyőrség Íróakadémia találkozója Sepsiszentgyörgyön )

Sokan voltak kíváncsiak csütörtökön este az Előretolt Helyőrség székely íróira, akik öten öt könyvet mutattak be bő óra alatt. Az estet a házigazda Kopacz Attila, az Árkosi Kulturális Központ vezetője nyitotta meg, felidézve, hogy közel húsz évvel ezelőtt az Előretolt Helyőrség tagjai egy-két írói happeninggel felverték csendes városunkat.
2018-02-26: Közélet - Hecser László:

Bölönben telet temettek

Szombaton hópelyhes reggelre ébredt Bölön, hidegből sem volt hiány, mégis kevésbé volt fehérbe öltözött a táj, mint azt várni lehetett. A barátságtalan idő és latyak ellenére már korán gyűlni kezdtek a farsangi felvonulásra kíváncsiak.