A nemrég megalakult szerb kormány sorsát is befolyásoló patthelyzet jött létre tegnap a belgrádi városi közgyűlésben, amely beiktatása után, rögtön be is szüntette a munkáját, nem választva meg sem az elnökét, sem a főváros polgármesterét. Szerbiában a főváros szerepe meghatározó, mivel a lakosságnak mintegy az egynegyede ott él.
A szocialista tábor Belgrádban is a mérleg nyelvévé vált a májusi (parlamenti, tartományi és helyhatósági) választásokon a száztíz tagú belgrádi közgyűlésben 52—52 képviselővel rendelkező demokrata, illetve radikális-nacionalista tábor között. A szocialisták május 24-én a radikálisokkal és a nacionalistákkal kötöttek megállapodást, eldöntve, hogy ki lesz Belgrád radikális polgármestere. Országos szinten azonban a szocialisták a demokratákkal koalícióra léptek. Tadic államfő pár napja kijelentette, hogy országos szinten is borul az egyezség, ha Belgrádban nem alakul azt leképező helyhatóság. A szocialista párt elnöksége ezek után vasárnap felmondta a radikálisokkal és nacionalistákkal kötött koalíciót, de kiutat hagyott magának. Ivica Dacic pártelnök bejelentette, hogy mivel a teljes demokrata tábor elfogadhatatlan pártjának, a legtisztességesebb lenne új választást tartani Belgrádban.
Áthidaló megoldáson dolgoznak
Amerikai lapértesülés szerint nem tárgyal tovább az Egyesült Államok és Irak arról a biztonsági megállapodásról, amely megteremtené a jogi alapokat az amerikai erők iraki állomásoztatásához az ENSZ-mandátum ez év végi lejárta után. A The Washington Post amerikai kormányzati forrásból úgy tudja, hogy ehelyett egy időben és a feladatok meghatározásában jóval konkrétabb, egyfajta ,,áthidaló" megállapodáson dolgoznak. A dokumentum feltehetően csak a jövő évre vonatkozik, így minden bizonnyal a következő amerikai kormányzatnak kell kidolgoznia a hosszú távú megállapodást — írta a lap. Barack Obama amerikai demokrata párti elnökjelölt az Irakot megszálló amerikai haderők nagy részének 2010 nyaráig való kivonása mellett foglalt állást. Obama a The New York Times tegnapi számának adott interjúban úgy vélekedett, hogy ezt követően meghatározatlan időre fenn kell tartani egy ,,utóvédet" az al-Kaida elleni harcra.
Walesa gyászolja Geremeket
Nagy veszteségnek nevezte Bronislaw Geremek volt lengyel külügyminiszternek, a lengyel demokratikus ellenzék egykori emblematikus alakjának a halálát tegnap Lech Walesa. A Szolidaritás szakszervezet volt vezetője, Lengyelország exelnöke, Nobel-békedíjasa egy balti-tengeri hajóúton értesült egykori harcostársa halálhíréről. A nyolcvanas évek elején Geremek részt vett a gdanski hajógyári munkások sztrájkjának megszervezésében, majd 1989-ben Walesa oldalán kötött egyezséget a kommunista rendszer képviselőivel, utat nyitva ezzel a rendszerváltás békés lebonyolításához. Walesa az egyik legnagyobb lengyelnek, óriási intellektusnak nevezte az elhunyt politikust, aki hivatását tekintve történész volt. A lengyel katolikus egyház is gyászolja az autóbalesetben elhunyt politikust, aki ,,fontos szerepet játszott Lengyelország történetében" — hangoztatta Tadeusz Goclowski, Gdansk egykori érseke.
Kiemelték a Dunából a helikoptert
Tegnap délután kiemelték a Mosoni-Dunából a szombaton balesetet szenvedett helikopter törzsét; a katasztrófavédelem és a Közlekedésbiztonsági Szervezet (KBSZ) szakemberei az üzemeltető cég telephelyére szállították a gép maradványait. Emlékeztettek arra: a levált farokrészt már vasárnap kiemelték a vízből, ám a viharos időjárás jelentősen hátráltatta a munkálatokat, ráadásul több mint fél kilométer hosszan a vízen kellett vontatni a törzset, amíg a magyarkimlei hídnál kiemelésre alkalmas helyet találtak.