Botrány lett az Obama házaspár kifigurázásából

2008. július 16., szerda, Világfigyelő

Magyarázkodásra kényszerült az amerikai New Yorker magazin a legutóbbi címlapja miatt, amelyen a demokrata elnökjelöltet muzulmán ruhában, feleségét pedig terroristának öltözve ábrázolta. A liberális lap szerkesztője szerint ők csupán kifigurázták a Barack Obamát támadó jobboldaliakat, a reakciók alapján azonban úgy tűnik, hogy a poén nem a legjobban sült el.

A demokrata elnökjelölt szóvivője sértőnek és ízléstelennek nevezte a rajzot, de még a republikánus rivális, John McCain stábja is elítélte azt. A New Yorker magazin szerkesztője, David Remnick azonban védelmébe vette a karikatúrát, mondván, hogy az egy egyszerű vicc, amellyel épp arra akartak rámutatni, hogy a szélsőjobboldali körökben milyen képtelen pletykák terjengenek Obamá­ról. A New Yorkert valóban nem lehet azzal vádolni, hogy a radikális konzervatívokhoz húzna. A lap hagyományosan liberális orgánum, amelyet tényfeltáró írásai, esszéi miatt a legnagyobb presztízsű amerikai újságok között tartanak számon. Épp ezért érhette meglepetésként a demokrata elnökjelölt stábját, hogy ennek a lapnak a címoldalán köszöntek vissza az Obamáról szóló közismert rágalmak. Régóta tartja magát például az az álhír, hogy az illinois-i szenátor valójában nem is keresztény vallású, hanem muzulmán. Az ilyen pletykákat az is táplálja, hogy középső neve Huszein, gyerekkorának egy részét pedig a világ legnagyobb muzulmán népességével rendelkező országban, Indonéziában töltötte. Az egyik legemlékezetesebb — és szintén alaptalan — pletyka pedig az volt, amikor elterjedt, hogy már a bibliai Jelenések könyve is megjósolta, hogy egy Obamához hasonló férfi lesz az Antikrisztus. A demokrata jelölt környezetében is tisztában vannak azzal, hogy ezek a rendszerint blogokon, fórumokon és kör e-mailekben terjedő híresztelések komoly károkat okozhatnak, ezért néhány hete egy külön weboldalt is felállítottak ezeknek az állításoknak a cáfolatára. Azt, hogy a New Yorker karikatúrája mennyire érzékeny témát érintett, jelzi az is, hogy a New York Times és a Washington Post is terjedelmes cikket közölt a botrányról. Mindkét tekintélyes újság hasonló következtetésre jutott: lehet, hogy viccnek szánta a New Yorker a karikatúrát, de a reakciók alapján egyértelmű, hogy a poén rosszul sült el.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Részt kíván-e venni a december elsejei parlamenti választásokon?









eredmények
szavazatok száma 1547
szavazógép
2008-07-16: Világfigyelő - x:

A tálib offenzíva megrettenti a Pentagont

A tálibok tavaszi offenzívája láttán az amerikai elnök kénytelen volt elismerni, hogy katonái kemény ellenféllel állnak szemben Afganisztánban. Washingtonban már olyan hírek keringenek, hogy a vezérkar Irakból készül csapatokat átdobni Afganisztánba. Stratégiaváltás készülődik a Pentagonban? — tette fel a kérdést elemzésében a német hírügynökség.
2008-07-16: Világfigyelő - x:

Lesz-e baszk népszavazás?

A baszk kormányzat október 25-én népszavazást tartana az ETÁ-ról és a baszk térség jövőjéről, Madridban ezt nem nézik jó szemmel. A spanyol kormány az alkotmánybírósághoz fordult, kérve a testületet: akadályozza meg, hogy Baszkföldön a függetlenség ügyét előmozdító népszavazást rendezzenek. Madrid szerint a népszavazás megrendezése már csak azért is alkotmányellenes, mert a spanyol törvények értelmében csak a központi kormánynak áll jogában felhatalmazást adni referendum megtartására.