Árvíz HáromszékenMég mindig baj van Köpecen

2018. március 16., péntek, Közélet

Szerdáról csütörtökre virradó éjjel nem sokat aludtak az árvízfenyegette köpeciek: ki a gáton állt helyt, ki állatait mentette, másokat pedig a nagy számban jelenlevő hatósági erők próbáltak meggyőzni, veszély fenyegeti életüket, hagyják el otthonaikat. Tegnap a reggeli órákban Ioan Deneş víz- és erdőügyi miniszter, délelőtt pedig Carmen Dan belügyminiszter és Raed Arafat államtitkár is a helyszínre érkezett. Erőfeszítéseiket nem koronázta különösebb siker, a köpeciek nagyobb része értékeikre, javaikra hivatkozva nem távozott, néhány család viszont rokonokhoz költözött.

  • A szerző felvétele
    A szerző felvétele

Ahogy Árapatakot elhagyjuk, az út mentén bal oldalt hol távolabbi, hol nagyon közeli széles ezüst csík látható: a kiáradt Olt hömpölyög. Távolból úgy tűnik, minden csendes, az ár már elvonult, amit látunk, csak a mezőn maradt hordalék, ám Nagyajtán, az apácai hídról látszik igazán, mekkora s milyen ereje van a lezúduló víznek. A folyó természetes martjai nem látszanak, a víz a gát oldalait nyaldossa, magassága pedig egyenesen ijesztő, hiszen alig két-három méterre hullámzik az úttesttől.

Köpec bejáratánál rendőrautó próbálja a befelé igyekvőket eltanácsolni, de aki kitart elhatározása mellett, az sem jut sokáig, ugyanis az általános iskola előtti teret a tűzoltóság, csendőrség, rendőrség és a katasztrófavédelmi felügyelőség, na meg az országos televíziócsatornák autói állják el.

Tizenegy előtt néhány perccel érkezik Carmen Dan belügyminiszter és Raed Arafat államtitkár, akik a helyi és megyei illetékesekkel az iskola épületébe vonulnak tanácskozni. A sajtó nem vehet részt az alig húsz perces megbeszélésen, de később az udvaron nyilatkoznak. A belügyminiszter azért jött, hogy figyelmeztesse a köpecieket, nagyobb a baj, mint hinnék, ideiglenesen költözzenek el otthonaikból. „Fontos a ház, fontosak értékeink és állataink, de a legfontosabb az életünk, ezért mindenkit arra kérek, hallgassanak a szakemberekre, s amíg a veszély el nem hárul, költözzenek el” – mondotta. A tévések kérdésére, hogy mi történik, ha a köpeciek nem hallgatnak a jó szóra, a miniszter azt felelte: súlyos esetben a baróti katasztrófavédelmi bizottság és a polgármester, de akár a megyei bizottság és a kormánymegbízott is elrendelheti a kilakoltatást.

A miniszter és beosztottjai gyalog indulnak el, hogy a helyszínen vegyék szemügyre az áradást és nyomait. Nem sétagyaloglás. A könnyebb terepet a felázott, friss szántó jelenti, de jó szolgálatot tesznek a szorosan egymás után lefektetett homokzsákok, néhol pedig kiszámíthatatlan fűves-süppedékes részen kell átvágni. Az ösvénnyé silányult mezei út jobb oldalán szélesen áll Köpec patakának vize, a bal oldal pedig egybefüggő halastónak tűnik. Nem az – világosít fel szomorúan Kolumbán Csaba –, hanem az ő lucernása. A gazdálkodó siratja befektetett munkáját és az elveszőnek tűnő területtámogatást – ki fogja neki elhinni, hogy az a terület meg volt művelve?

Az Olthoz érve Carmen Dan és Raed Arafat elképedve nézik a tőlük alig néhány méterre hömpölygő hatalmas mennyiségű vizet, majd az őket elkísérő helyieket szólítják meg: látszik, milyen veszély leselkedik rájuk, néhány napra költözzenek rokonaikhoz vagy foglalják el a baróti polgármesteri hivatal által a városi sportcsarnokban kialakított helyeket. A miniszternek Bíró Béla RMDSZ-es helyi tanácstag ellentmond: miként hagyják magára őrizetlenül mindazt az értéket, amit élet munkájával teremtettek meg? A miniszter ismét az élet fontosságát hangsúlyozza: a gát csupán látszólag tűnhet erősnek, a rá folytonosan nyomást gyakorló víz bármikor átszakíthatja, ezért ne az érték esetleges elvesztését sajnálják, hanem az emberéletet mentsék.

A gátnál tett látogatásukat követően a magas rangú hivatalnokok egyből nem mennek következő, fogarasi állomásuk felé, hanem fontosnak tartják, hogy személyesen találkozzanak a legnagyobb veszélynek kitett helybéliekkel, s próbálják meggyőzni, amíg a veszély elhárul, költözzenek el.

Mint Lázár-Kiss Barna Andrástól, Barót polgármesterétől megtudtuk, a miniszteri felkérés ellenére a köpeciek nem ragadnak vándorbotot. Mégis, ha a gátat folyamatosan felügyelők azt jelentik, hogy a helyzet romlik, az érvényben levő kilakoltatási rendelet értelmében akár erőszakkal is felléphetnek az engedetlenekkel szemben. „Folyamatosan itt vagyunk, elhivatott szakemberek állnak mellettünk, egyelőre a gát is kitart, ezért abban bízom, hogy nagyobb baj nem fog történni” – nyilatkozta a városi elöljáró délután öt óra utáni megkeresésünkkor.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1255
szavazógép
2018-03-16: Közélet - :

Kossuth-díjat kapott Farkas Árpád

Az egyetemes magyar irodalmat autentikus erdélyi színezettel gazdagító, örökérvényű témákkal foglalkozó költői életműve elismeréseként Kossuth-díjat kapott Farkas Árpád, Babérkoszorú díjas és József Attila-díjas író, költő, műfordító, a Magyar Művészeti Akadémia rendes tagja, lapunk korábbi főszerkesztője. A díjat csütörtök délután, az Országházban rendezett ünnepségen adta át Áder János köztársasági elnök, Orbán Viktor miniszterelnök és Kövér László, az Országgyűlés elnöke.
2018-03-16: Közélet - Bokor Gábor:

Beolvasztanának, noha Gyulafehérváron szabadságot ígértek (Kovászna)

A megszokott létszámban, mintegy félezren ünnepeltek együtt Kovásznán március 15-én. A felvonulás a Dózsa György utcából, a Kálvin-hídtól indult a központ felé, a lovasok, szekeresek, gyalogosok élén a helyi ifjúsági fúvószenekar fújta a toborzót, Kertész Barna vezetésével. A Havadtőy Sándor Cserkészcsapat tagjai álltak díszsorfalat, kezükben piros-fehér-zöld zászlókkal tisztelegtek. Rajtuk, valamint a szekereseken, lovasokon kívül kevesen hoztak magukkal magyar vagy székely lobogót, a központi parkolóban négy-öt zászló emlékeztetett a márciusi hősökre.