A tavalyi templomszenteléshez hasonlóan keresztelővel kezdődött a sepsiszentgyörgyi Gyöngyvirág utcai református gyülekezet tegnapi ünnepi istentisztelete, amelyen Németh Zsolt, az Országgyűlés külügyi bizottságának elnöke Orbán Viktor miniszterelnök megbízásából millenniumi zászlót adott át a tíz éve alakult közösségnek. A magyar összetartozás jegyében ajándékozott zászló egyben „üzenet Európának: még élünk, hiszünk, összetartunk és megmaradunk”- mondta az esemény díszvendége.
Egyetlen ünnep sem ér egymagában semmit, ha a mai életünket nem tudja gazdagítani, nem tudja táplálni, vagy nem tud minket a jobb és tisztább életre ösztönözni – utalt igehirdetésében a napokban tartott március 15-i megemlékezésekre Bancea Gábor, a gyülekezet templomépítő lelkésze. Azért tartotta fontosnak az 1848/49-es szabadságharc hőseinek példáját felemlíteni, mert a János evangéliumából (János, 8./32.) vett idézet révén arról szólt, hogy az igazság szabaddá teszi az embert, és szerinte az igazságért, a szabadságért mindenkoron küzdeni kell. Ma nem meghalni, hanem élni kell a közös magyar ügyért, álmainkat pedig nemcsak megszülni kell, hanem tenni is megvalósulásukért – mondotta. Szerinte manapság egyre többen azt mondják, úgyis mindegy, szokássá lett, hogy feladjuk hitünket, reménységünket és legszebb álmainkat, de nekünk az a dolgunk, hogy erőt merítsünk a forradalmárok, a szabadságharcosok életéből, kiálljunk az igazságért és tartsuk tisztán a szívünket.
A zászlóátadásra készülve Bancea Gábor Mózes példáját idézte, akinek felemelt keze győzelmet jelentett népe számára. Párhuzamot vont a Mózes felemelt keze és a zászlók, a jelképek között, amelyek szerinte megerősítenek identitásunkban.
A gyülekezetet köszöntötte Antal Árpád, aki szerencsésnek mondta magát, hogy olyan városnak a polgármestere, ahol a magyar történelmi egyházak öt templomot építettek fel: két református, egy-egy evangélikus, unitárius és római katolikus templomot. Szerinte ennek különös jelentősége van akkor, amikor Európa nyugati felében zárulnak be a keresztény templomok. Elmondta, a fiatalok egy része a jólétet keresve elmegy városainkból, és idegen országokba vándorol, nekünk azért kell tennünk, hogy hazajöjjenek. Beszéde zárásaként a városvezető méltatta Németh Zsolt és a jelen lévő Zsigmond Barna Pál – korábbi csíkszeredai főkonzul – nemzetegyesítésért végzett munkáját.
Belső megújulás szükséges
Németh Zsolt, az Országgyűlés külügyi bizottságának elnöke beszédében emlékeztetett arra, hogy száztíz évvel ezelőtt, 1908. június 14-én egy ifjúsági zászlót avattak Szentgyörgyön, az ifjúsági Mikó-zászlót, a kollégium jelképét. Az alkalomból Koch Sándor, a kézdivásárhelyi római katolikus főgimnázium képviselője azt mondta: „A zászló hűséget kíván azon eszmék iránt, melyeket jelképez”. Németh Zsolt szerint a sepsiszentgyörgyi zászlóátadás ennek a szellemi örökségnek a folytatása, és azt is jelzi, a kommunista idők óta teljesen átértékelődött az egyház és az állam kapcsolata a magyarság körében. Ma a legtöbb volt szocialista országban az állam valamilyen formában támogatja az egyházakat, a magyar kormány is felismerte, hogy az egyház által évszázadok óta hordozott értékek ma ismét mennyire időszerűvé váltak – mondotta. „Az egyház hitéleti tevékenységével, valamint szociális, nevelési és közösségi feladatok felvállalásával azt a társadalmat erősíti, amelyet mi ideálisnak tartunk, amelynek alapja a család, amely értékes nevelési célokat valósít meg az iskoláiban, amely reagál a perifériára szorultak gondjaira és amely megerősíti tagjait, közösségeit magyarságukban”.
Tágabb kitekintésben arról szólt a politikus, hogy a migráció által veszélybe került az ideálisnak tartott társadalmi rend, a nem Európában felnőtt tömegek érkezése megrendítette azt a társadalmi alapot, amely a hétköznapok életvitelét lehetővé tette, mert a bevándorlóknak mások az írott és íratlan szabályaik, szokásaik. Válaszként Európa a társadalmi bizonytalanságok között elkezdett a gyökerein gondolkozni, de ez „nem azt jelenti, hogy a brüsszeli Európai Parlamentben kitennék a keresztet és Krisztus-szobrot állítanának. Pillanatnyilag még ott tartunk, hogy leveszik a Krisztus-szobrot és tiltják a kereszt viselést, de a társadalomban már elkezdődött a jégzajlás.”
Európának belső megújulásra van szüksége – szögezte le Németh Zsolt. Emlékeztetett, hogy a fél évezrede elindult reformációnak is a megújulás volt a lényege, és az, hogy az egyénnek kell Krisztushoz térnie.
Az Országgyűlés külügyi bizottságának elnöke szerint a millenniumi zászlót azért adományozzák a tavaly felépült öt erdélyi református templom gyülekezetének, mert ez a gyarapodás nemcsak magyar jelentőségű ügy, hanem európai is. „Üzenet Európának: még élünk, hiszünk, összetartunk és megmaradunk.”
A millenniumi zászlót Bancea Gábor tiszteletes és Domokos Ferenc, a gyülekezet gondnoka vette át Németh Zsolttól, ígérvén, hogy hűen őrzik az összetartozás eme jelképét. Orbán Viktor miniszterelnök üzenetét Németh Zsolt olvasta fel. Ebben a miniszterelnök elismeréssel szólt a tíz éve alakult, építkező gyülekezetről és kinyilvánította, hogy a zászló a magyar nemzeti összetartozás jelképe, amit annak jegyében adományoz a gyülekezetnek, hogy ahogy őseink, úgy mi is, az erő, hűség és reménység színeiben akarunk élni a Kárpát-medencében. Gyülekezetépítő munkájukhoz szívből gratulált és kívánja, hogy sok-sok nemzedéknek legyen hajléka ez a templom.
A zászló átvétele után Bancea Gábor köszönetében kifejezte, hogy a millenniumi jelkép gyülekezetük számára elismerést és bátorítást jelent, ígérte, méltón őrzik majd eme nemes ajándékot. A zászlót megáldotta Incze Zsolt, a Sepsi Református Egyházmegye esperese. Az istentisztelet ünnepélyességét emelte a Sipos Zoltán vezette Pro Musica kamarakórus szolgálata, orgonán kísért Lőfi Gellért és Miklós Ákos, az esemény himnuszaink eléneklésével zárult.