Merkel: Németország ismét cselekvőképes

2018. március 19., hétfő, Kitekintő

A miniszterek szövetségi parlamenti (Bundestag-) eskütételével véget ért a második világháború utáni német történelem leghosszabb kormányalakítási folyamata, és megalakult Angela Merkel negyedik kormánya. Az új szövetségi kormány megalakulásával Németország ismét teljes mértékben cselekvőképes – mondta Merkel hivatalba lépését követően, első televíziós interjújában a ZDF országos köztelevíziónak.

Az Angela Merkel vezette Kereszténydemokrata Unió (CDU), a Horst Seehofer vezette bajor Keresztényszociális Unió (CSU) és az Olaf Scholz vezette Német Szociáldemokrata Párt (SPD) új kormánya a tavalyi szövetségi parlamenti (Bundestag-) választás utáni 171. napon alakult meg.

A második világháború utáni 24. szövetségi kormánynak 15 minisztere van, köztük két eddigi tartományi kormányfő.

Horst Seehofer a bajor miniszterelnöki tisztség után szövetségi belügyminiszterként, Olaf Scholz a tartományi rangú Hamburg polgármesteri tisztsége után pénzügyminiszterként és alkancellárként folytatja pályafutását. A 16 tagú kabinetben 7 nő dolgozik, a nők aránya így minden korábbinál magasabb, 43,75 százalékos.

A CDU-t 2000 óta vezető Angela Merkel 2005 óta tölti be a kancellári tisztséget. A 63 éves politikust szerdán 364 szavazattal választották meg kancellárnak a 709 tagú Bundestagban. A kormányfői munka folytatásához legalább 355 szavazatra volt szüksége. A három kormánypártnak 399 képviselője van, ami azt jelenti, hogy akár 35-en is lehettek a kormányoldalon, akik nem voksoltak Angela Merkelre a titkos szavazáson.

Frank-Walter Steinmeier államfő a miniszterek beiktatási ünnepségén mondott beszédében rámutatott, hogy a Bundestag-választáson mindhárom kormánypárt veszített támogatottságából. Szerinte az elveszített bizalmat csak úgy tudják visszanyerni, ha változtatnak a kormányzás módján, ha odafigyelnek a mindennapi konfliktusokra, amelyek a társadalmi igazságosság, „a menekültpolitika és a migráció, az integráció és a szülőföld” kérdései körül bontakoztak ki, és hozzájárulnak ahhoz, hogy kibontakozzon az őszinte, nyílt vita ezekről az ügyekről.

 

Távozzanak a maradásra nem jogosultak

Angela Merkel kancellár negyedik kormányfői ciklusának első televíziós interjújában a nemzetközi viszonyokkal kapcsolatban hangsúlyozta, hogy a többoldalú megállapodásokon alapuló együttműködés, a „multilateralizmus válsága” tapasztalható, és ebben a helyzetben az a legfontosabb, hogy egységes maradjon az Európai Unió (EU). Az amerikai kereskedelempolitikával, Kína felemelkedésével, Oroszország tevékenységével, a Törökországgal folytatott viszonnyal, a menekülésre kényszerítő okok felszámolásával, a gazdasági versenyképességgel kapcsolatban mind-mind az a leginkább megfelelő, ha „Európa lehetőleg együtt cselekszik, és Németország elvégzi a házi feladatait” – mondta Angela Merkel.

A másik országos köztelevíziónak, az ARD-nek belpolitikai ügyekről szólva kiemelte, hogy meg kell oldani azoknak az embereknek a gondjait, akik tiltakozásból az Alternatíva Németországnak (AfD) nevű jobboldali pártra szavaztak, és így el kell érni, hogy az AfD kiessen a szövetségi parlamentből (Bundestag). A Kereszténydemokrata Unió (CDU) vezetője a menekültpolitikával kapcsolatban elutasította azt az értelmezést, hogy Horst Seehofer, a testvérpárt bajor Keresztényszociális Unió (CSU) vezetőjének belügyminiszteri kinevezése azt jelenti, hogy az integrációról a kitoloncolásra helyezik a hangsúlyt.

Mint mondta, az a legfontosabb, hogy érvényt szerezzenek a törvényeknek, a védelemre szorulókat beillesszék a német társadalomba, és gondoskodjanak a maradásra nem jogosult menedékkérők lehetőleg önkéntes alapú távozásáról.

Az illegális migrációt akkor lehet visszaszorítani, ha a segítségre szorulóknak helyben, a hazájuk közelében nyújtanak támogatást és életkilátásokat, és világossá teszik, hogy a németországi tartózkodásra nem jogosult emberek nem maradhatnak az országban – mondta Angela Merkel.

 

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Részt vesz-e a december 1-jei parlamenti választásokon?







eredmények
szavazatok száma 48
szavazógép
2018-03-19: Közélet - Fekete Réka:

Élni a magyar ügyért (Millenniumi zászló ajándékba)

A tavalyi templomszenteléshez hasonlóan keresztelővel kezdődött a sepsiszentgyörgyi Gyöngyvirág utcai református gyülekezet tegnapi ünnepi istentisztelete, amelyen Németh Zsolt, az Országgyűlés külügyi bizottságának elnöke Orbán Viktor miniszterelnök megbízásából millenniumi zászlót adott át a tíz éve alakult közösségnek. A magyar összetartozás jegyében ajándékozott zászló egyben „üzenet Európának: még élünk, hiszünk, összetartunk és megmaradunk”- mondta az esemény díszvendége.
2018-03-19: Kitekintő - :

Párbeszédre kell törekedni kioktatás helyett (Menekültek elosztása)

Nagyobb erővel kell törekedni a párbeszédre és a rugalmas szolidaritás elvét kell alkalmazni a menekültek európai uniós (EU-) tagországok közötti elosztásának ügyében – mondta Horst Seehofer (fotó) német belügyminiszter egy vasárnapi lapinterjúban.