Átfogó, az egész megyére kiterjedő ellenőrzés-sorozatot indított a háromszéki állategészségügyi és élelmiszer-biztonsági igazgatóság, mely húsvét közeledtével fokozottan vizsgálja az élelmiszerek előállítását, tárolását, szállítását és forgalmazását. A szakemberek hétvégeken is dolgoznak, esetenként pedig a rendőrséggel, a fogyasztóvédelmi hivatallal és a közegészségügyi hatósággal együtt vizsgálódnak – tájékoztatták lapunkat.
Az akció elsődleges célja a vágásra szánt állatok, a bárányhús, a tojás, a tej és tejtermékek, illetve más, az ünnephez kötődő hagyományos termékekre vonatkozó rendelkezések betartásának ellenőrzése.
A Sikó-Barabási Sándor főállatorvos által jegyzett közlemény szerint vágóhidaknál az engedélyeket és az állatjóléti szabályozások betartását nézik meg. Friss bárányhús csak a szükséges élelmiszer-biztonsági kísérőlevéllel, pecséttel megjelölve hozható forgalomba, szállításkor gondoskodni kell a megfelelő hőfokról, értékesítés előtt pedig biztosítani kell a megfelelő helyiségben történő tárolást. Hasonlóak a feltételek a tojás forgalmazásában is.
A túrót, sajtokat piacokon árusító kistermelőknél arra figyelnek, hogy a termékeket tiszta környezetben tárolják, kínálják, származásuk, előállításuk pedig nyomon követhető legyen.
A főbb termékkategóriák mellett vizsgálják a kalács, a sütemények, a péktermékek, valamint az idényzöldségek forgalmazását, értékesítését is. Hiányosságok esetén – a mulasztások mértékétől függően – az állat-egészségügyi és élelmiszer-biztonsági igazgatóság elrendelheti akár az érintett egységek működésének felfüggesztését, a fogyasztók egészségére ártalmas árukészletet pedig kivonhatják forgalomból.
Tavaly húsvét előtt 350, élelmiszer-feldolgozásra és -forgalmazásra szakosodott vállalkozást ellenőriztek megyeszerte, különféle rendellenességek miatt egy cég működési engedélyét visszavonták, egy másikét pedig felfüggesztették, a bírságok összértéke hétezer lej volt.