„Sokszínű’’ fiatalok

2018. március 20., kedd, Jegyzet
László Zsuzsa

Vegyes családba születtem. „Sokszínű” emberek közt nőttem fel. Az egyik nagymamám örmény, a másik csehszlovákiai születésű szudétanémet. Apai ükapámat a Gyergyói-medence egyik legnagyobb székelyeként búcsúztatták az újságok. Anyai dédnagyanyám félig román, félig szász, magyar férjjel. Románul jajgatott, de ha receptet kértek tőle (jól főzött), azt mondta mindig: „Mi magyar asszonyok így csináljuk”. Magyar vagyok.

A brassói vakációkban magyar, szász és román gyermekekkel játszottam a Cenk alatti utcákon. Sok év múlva a cigányokról beszéltem egyéni műsoromban. Magyar színészként. Nemcsak sokszínű, de remek emberek közt nőttem fel. Ha a gyermekeimnek az egynegyedét át tudom adni annak, amit kaptam, nem lesz baj.

Egyre többet beszélünk a – mindenfajta – másságról, egymás elfogadásáról. Egyre hívőbbek vagy spirituálisabbak vagyunk. Egyre nagyobb divatja van a lelki tisztulásnak, az elménkkel való ismerkedésnek. Lehetőségeink határtalanok a mások világába való átjáráshoz. Megszűntek a távolságok. Nem értek a politikához. Nem biztos, hogy ez baj. Nem ez az én dolgom. Az embereket próbálom érteni, (meg)fejtegetni. Magamat legfőként. Ha az élet egy szüntelen önismerkedési folyamat, akkor van még dolgom bőven. De annyit tudok biztosan, hogy hová tartozom. Támpont ez, biztonság. Adott. És ez nem változik. Közben megteszek minden tőlem telhetőt, hogy ne feledkezzek meg a legrosszabb pillanataimban sem elfogadni elsősorban magamat, mert csak akkor tudom elfogadni a másikat. Elfogadok, és elfogadnak. Konokul kitartok emellett a pofára esések dacára is. Azért van bennem székely vér! A barátaim közt van román, magyar, cigány, magyarul is beszélő török. Német, és belgiumi francia. (Angolul elboldogulunk.) És sok fiatallal van szerencsém együtt lenni. Remek, jó fej gyerekek. Legtöbbjük még nincs elrontva. A szabadságérzetük adott, és sok minden megtanítható nekik. Például, hogy a közösségi létezésben mindenkinek helye van. Hogy családon belül sem könnyű az együttélés, de itt nincs válás, válóperi ügyvéd, gyermekelosztás. Egymásrautaltság van. Életre szóló. Kíváncsiak, nyitottak. Egy kis szerencsével még megélhetjük, hogy feladják nekünk a leckét egymás elfogadásából, megértésből. Csendből, letisztulásból. Együttélésből. És közben ott lesz bennük az iránytű. A hovatartozásé.

Vigyázzunk rájuk. A „sokszínű” fiataljainkra.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Részt vesz-e a december 1-jei parlamenti választásokon?







eredmények
szavazatok száma 136
szavazógép
2018-03-20: Közélet - Fekete Réka:

Románból és matematikából rontottak (Nyolcadikosok próbavizsgája)

Idén száz háromszéki diákkal kevesebb vett részt a nyolcadikosok országosan egységes próbavizsgáján, mint tavaly, az összesítés szerint pedig a tanulók gyengébben teljesítettek az egy évvel korábbinál.
2018-03-20: Belföld - :

Nem adják fel (Marosvásárhelyi katolikus iskola)

A Marosvásárhelyi Római Katolikus Teológiai Líceum létrehozását megakadályozó alkotmánybírósági döntés felháborító és szomorú hír közösségünknek. Miközben modellértékűséggel henceg Románia, mást mutat a valóság: alkotmányellenesnek nyilvánítják egy kisebbségi nyelven működő tanintézet létrehozását. Nem demokratikus jogállam az, ahol még a parlament sem tudja érvényesíteni az alkotmány által biztosított kisebbségi jogokat – fogalmazott a marosvásárhelyi római katolikus iskola létrehozását megakadályozó tegnapi alkotmánybírósági döntést követően Kelemen Hunor, hozzátéve: nem adják fel, hiszen a maros megyei, marosvásárhelyi közösség továbbra sem mond le az iskoláról.