LENULLÁZVA A HIVATALOS FELJELENTŐ. Törölte a Facebook a magyarellenes tevékenységéről ismert Dan Tanasă oldalát. Tanasă személyes profilja jelenleg is elérhető, de a blogját népszerűsítő oldala eltűnt a Facebook-ról. Az oldal eltűnését Hans Hedrich civiljogi aktivista és Árus Zsolt, a Gyergyói Székely Tanács elnöke is jelezte. Utóbbi elmondta, már egy ideje teszteli, miképpen reagálnak a Facebooknál, ha sorozatosan jelentést kapnak arról, hogy a platformjukat gyűlöletbeszéd terjesztésére használják. Egy ideig törölgették a bejelentett kommentárokat, majd rájöttek, hogy azokat meg lehet előzni azzal, ha nem adnak helyet a gyűlöletet szító oldalnak. Hans Hedrich egyenesen „történelminek” nevezte a Tanasă-oldal törlésének napját, legalábbis a romániai normális emberek számára. „Azt ajánlom, minél többen és minél gyakrabban használjuk ezt a feljelentős Facebook-eszközt a gyűlölködő posztok és kommentek esetében, bárki uszítson bárki, románok, magyarok, németek, cigányok ellen, diszkrimináció nélkül”, írja oldalán az aktivista. (Főtér)
NARANCSSÁRGA HÓ esett tegnap Tulcea megye területén. Mia Mirabela Stamate, az Országos Meteorológiai Szolgálat dobrudzsai központjának meteorológusa szerint a csapadék összevegyült az Észak-Afrikából érkező légtömeggel, amely az afrikai kontinens északi régióiból származó homokszemcséket tartalmazott, ez festette meg a hó színét. (Agerpres)
EBBEN IS A SOR VÉGÉN. 2016-ban az Európai Unió 231 régiójában (84 százalék) növekedett, 32 térségben csökkent, 12 övezetben pedig stagnált az alkalmazott személyek száma – derül ki az Eurostat adataiból. Legnagyobb mértékben a lengyelországi Podkarpacie (7,9%) és Opolskie (5,9%) régióban nőtt az alkalmazottak aránya, a legnagyobb csökkenést pedig Románia északkeleti térségében (3,8 százalék) és Délnyugat-Olténiában (3 százalék) jegyezték. (Agerpres)
DIVATKOLLEKCIÓBAN A BELÉNYESI MELLÉNY. A Belényes környéki román népviselet egyik látványos darabját, egy női mellényt másolt le 2017-es őszi kollekciójához a Dior divatház anélkül, hogy bármilyen hivatkozást tenne a motívumok eredetére. A hasonlóság a Dior által 30 ezer euróért árult mellény és a belényesi népviselet között egyértelmű: a fekete szegély, a virágminta és a színösszeállítás is megegyezik. Persze nem egyedülálló eset, hogy egy neves divatház egy nép kulturális hagyatékából merít inspirációt, de ilyen mértékű hasonlóság esetében illik hivatkozni az ihletforrásra. Az egyik román divatlap frappáns választ adott az előállt helyzetre úgy, hogy a bihari népi mesterek is profitáljanak belőle. Létrehoztak egy weboldalt, ahonnan a népi mesterek által készített hagyományos viseletek vásárolhatóak, és egy egész kampányt építettek fel abból, hogy amit a Dior divatház 30 ezer euróért árul, az a honlapon 200 euróért megvásárolható, egyenesen a bihari készítőktől. Mindemellett kisfilmekkel népszerűsítik a bihari román népi hagyományőrzők munkáit. (Főtér)