Igazságügyi törvényekA szenátuson is áttolták

2018. március 27., kedd, Belföld

Az ellenzék által még délelőtt jelzett rendellenességek ellenére gond nélkül fogadta el döntő házként tegnap a szenátus az igazságszolgáltatási törvényeknek immáron az alkotmánybíróság döntéseihez is igazított módosításait, melyekre múlt héten botrányos körülmények között bólintott rá a képviselőház. A szenátus plenáris ülését megelőzően az igazságügyi törvények módosításait kidolgozó Florin Iordache szociáldemokrata képviselő vezette parlamenti különbizottság is összeült egy utolsó rendváltoztatást végezve a törvénycsomagon. Az ellenzéki alakulatok szerint a végső szövegbe más is bekerült, mint amit az alkotmánybíróság az alaptörvénybe ütközőnek talált.

Amint a képviselőházi szavazás alkalmával a szenátus tagjai is jóváhagyták munkaprogramjuk meghosszabbítását, hogy mindhárom módosító jogszabályt el tudják fogadni. Az igazságszolgáltatás működését szabályozó 2004/304-es és a Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) megszervezéséről és működéséről szóló 2004/317-es törvény módosításait viszonylag gyorsan letudták, előzőt 83 támogató szavazattal 35 ellenében, utóbbit 82:36 arányban. A tervezetek ellen A Nemzeti Liberális Párt (NLP), a Mentsétek meg Romániát Szövetség (MRSZ) és a Népi Mozgalom Párt (NMP) szenátorai voksoltak. Némi vitát követően a bírák és ügyészek jogállását szabályozó 2004/303-as jogszabály módosításait is elfogadták 83:36 arányban. Mindhárom jogszabály esetében a Iordache-bizottságban előzőleg elutasított módosítások közül egy sem kapta meg a plénumban az elfogadáshoz szükséges szavazatszámot.

A különbizottság délelőtti ülésén mindhárom módosítási javaslatot pozitívan véleményeztek, kényelmes többséggel fogadva el a javaslatokat. A Florin Iordache vezette testület újabb üléséről nem derült ki, hogy miért volt rá szükség, miután a képviselőházban az alkotmánybírósági döntésekhez igazított változatot mindhárom törvény esetében megszavazta. A kormánykoalíció tagjai azt állították, hogy csak alkotmánybírák által kifogásolt részekkel foglalkoztak, az ellenzék szerint viszont az egész bizottsági munkával kapcsolatosan több kifogást is megfogalmazott. Az NLP, valamint az MRSZ honatyái szerint a testület által elfogadott módosítások egy része ellentétes korábbi alkotmánybírósági döntésekkel, illetve olyan szövegrészeken is változtatott a különbizottság, melyeknek nem volt köze a taláros testület döntéseihez a törvényekben, illetve nem sikerült tisztázni a túl általánosnak vélt meghatározásokat sem, sőt, egyes előírások még zavarosabbá váltak. Emellett kifogásolták, hogy az egész ülés felületesen és rendszertelenül zajlott. Raluca Turcan liberális képviselőházi frakcióvezető a plénum döntését követően jelezte: a rendellenességeket figyelembe véve újból az alkotmánybírósághoz fordulnak.

A szenátus által elfogadott javaslatok értelmében közérdekű információkká válnak a bírák és ügyészek jogállására, az igazságszolgáltatás és a Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács megszervezésére, az ügyészségek és más közintézmények közötti együttműködésekre vonatkozó adatok. Emellett az igazságszolgáltatási tanács ügyészi szakosztálya hagyja jóvá a legfőbb ügyész, az korrupcióellenes ügyészség vezetőjének és a Szervezett Bűnözés és Terrorizmus Elleni Igazgatóság irányítójának javaslatait egyes ügyészségi részlegek megalakításával vagy feloszlatásával kapcsolatban. A módosítások közé belefoglalták többek között a bírák és ügyészek által elkövetett törvénysértéseket kivizsgáló ügyosztály létesítéséről szóló cikkelyt. Ennek értelmében az új ügyosztály a jogszabály érvénybe lépésétől számított három hónapon belül kezdi el tevékenységét, és átveszi azoknak az ügyeknek a kivizsgálását is, amelyekben a nyomozás már folyamatban van, és az új ügyészségi részleg megalakulásáig nem zárul le.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1231
szavazógép
2018-03-27: Közélet - Demeter Virág Katalin:

Szakmai összefogás a gyermekekért (Sebészeti műhelymunka a megyei kórházban)

Hiánypótló műtéteket végeznek ismét a Dr. Fogolyán Kristóf Megyei Kórházban, ahol április végén egy Salzburgba telepedett szakember vezeti a gyermekeket érintő beavatkozásokat. Mircea Ardelean gyermeksebész sepsiszentgyörgyi kollégája, dr. Lőrincz Zsuzsánna kezdeményezésére tér vissza az intézménybe, ahol ez alkalommal műhelymunkát is szerveznek az országból érkező orvosok számára.
2018-03-27: Közélet - Bokor Gábor:

Túlszaporodtak a hódok

Megzavarta a hódok viselkedését az utóbbi napok áradásözöne. Március 15-én a déli órákban a Feketeügy lécfalvi hídjának közelében kaptunk lencsevégre egy hódot, amely a parton kényeztette magát: élvezte a napsütést, tisztította bundáját, néha a folyóba csobbant. Mintha észre sem vette volna, hogy a túlsó partról fényképezzük. Mi több, néhány óra múlva – négy óra körül – ugyanott tevékenykedett. Jobban mondva szundizott, a bundája akkor már száraz volt, csak egy-egy ásításra futotta idejéből és erejéből.