Túlszaporodtak a hódok

2018. március 27., kedd, Közélet

Megzavarta a hódok viselkedését az utóbbi napok áradásözöne. Március 15-én a déli órákban a Feketeügy lécfalvi hídjának közelében kaptunk lencsevégre egy hódot, amely a parton kényeztette magát: élvezte a napsütést, tisztította bundáját, néha a folyóba csobbant. Mintha észre sem vette volna, hogy a túlsó partról fényképezzük. Mi több, néhány óra múlva – négy óra körül – ugyanott tevékenykedett. Jobban mondva szundizott, a bundája akkor már száraz volt, csak egy-egy ásításra futotta idejéből és erejéből.

  • Nem mindennapi látvány a déli napsütést élvező hód. A szerző felvétele
    Nem mindennapi látvány a déli napsütést élvező hód. A szerző felvétele

A hódok a csendet, nyugalmat szeretik. Általában az esti órákban aktívak, egészen reggelig, nem igen lehet őket napközben látni. Kis Attila erdészmérnök, a Katrosa vadászegyesület vezetője érdeklődésünkre elmondta: minden bizonnyal az árvíz zavarta meg, fárasztotta ki a hódot, ezért változott magatartása. Betegség is szóba jöhet, de a látott viselkedés nem erre utal – mondta a szakember.

A közönséges – európai vagy ázsiaiként is nyilvántartott – hód (castor fiber) a 19. században jutott a kihalás közelébe. Az 1920-as években indultak el az első visszatelepítési programok a skandináv és a balti területeken, amelyek aztán az 1980-as, 90-es években új lendületet kaptak Közép- és Dél-Európában is – írja a Wikipédia. Romániában az 1990-es évek végén történtek visszatelepítések a brassói erdészeti kutatási intézmény részvételével. Akkor 21 hódot hoztak Bajorországból, és az Olt, Maros és Ialomița folyók bizonyos szakaszain engedték szabadon őket.

A visszatelepítés igen jól sikerült, ma már nincs olyan folyóvíz Háromszéken, ahol ne lennének jelen a hódok (hozzátesszük: tó sem, például a Rétyi-tó partján is észlelhető jelenlétük) – értékelte Kis Attila, aki az egyesülete által kezelt területekről adott példákat. Szentlélek és Katrosa között mintegy száz hód él a Kászon patakában, sokkal több, mint amennyit a körzet elbír. Zágon, Kovászna patakának minden mellékágában ott vannak, egyelőre csak Kommandón nem jelenetek meg. Nemrég Nagyborosnyón egy házra zuhant egy fűzfa, amelyet hódok döntöttek ki – sorolta a szakember.

Kovászna központjában mindennapos a jelenlétük, a laposfarkúak az emberek közelségét is megszokták, zavartalanul élnek a Dózsa-park melletti vízfolyásban. 2012-ben a város központjában, a Kovászna patakába beömlő kis vízfolyásban fogtak hódot – nem jogszerűen, mert védett állat, a kóbor kutyák befogásához használt szerszámmal ejtették rabságba.

A hód szigorú védettséget élvez – de például a skandináv országokban vadásszák –, itthon semmilyen körülmények között nem lőhető, a túlszaporodott állomány kártevése pedig jelentős. Gátjaikkal hozzájárulnak a mezőgazdasági vagy lakott területek elöntéséhez. Átfúrják a védőgátak falát, kidöntik a vizek menti fákat. Kárt tesznek a kultúrákban, eszik a répát, kukoricát – vázolta Kis Attila. (A közhiedelemmel ellentétben a hód a növényevők, rágcsálók családjába tartozik. Habár vizes környezetben él, nem fogyaszt halat – szerk. megj.)

Mint sok más állat esetében – medve, farkas, hiúz, vadmacska –, a hódok védelme is az állomány túlzott növekedéséhez vezetett, felborítva a természetes egyensúlyt, nem utolsó sorban az emberrel való együttélésükben is gondot okoznak – értékelte a szakember.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1222
szavazógép
2018-03-27: Belföld - :

A szenátuson is áttolták (Igazságügyi törvények)

Az ellenzék által még délelőtt jelzett rendellenességek ellenére gond nélkül fogadta el döntő házként tegnap a szenátus az igazságszolgáltatási törvényeknek immáron az alkotmánybíróság döntéseihez is igazított módosításait, melyekre múlt héten botrányos körülmények között bólintott rá a képviselőház. A szenátus plenáris ülését megelőzően az igazságügyi törvények módosításait kidolgozó Florin Iordache szociáldemokrata képviselő vezette parlamenti különbizottság is összeült egy utolsó rendváltoztatást végezve a törvénycsomagon. Az ellenzéki alakulatok szerint a végső szövegbe más is bekerült, mint amit az alkotmánybíróság az alaptörvénybe ütközőnek talált.
2018-03-27: Jegyzet - Demeter Virág Katalin:

Egy törött deszka

Sziporkázó napsütésben, jóleső hétvégi sétánk után, távolból veszünk célba egy üres padot: ott fogunk megpihenni – döntjük el kisfiammal. Szentgyörgy egyik forgalmas utcája közelében, hatalmas épület előtt némi zöldövezettel elviselhetőbbé tett téren állunk meg, de meglepetésünkre az általunk kiszemelt, egyébként szép, jó állapotban lévő pad bizony sérült. Egyik deszkája eltörött, s már első pillantásra látszik, nem az idő (vas)foga vagy az időjárás tette, emberi cselekedetről árulkodnak a nyomok... Gyermekem pillanatok alatt játékosra veszi a helyzetet: javítsuk meg, azaz megjavítja ő maga a padot. Miközben eljátssza a mesterembert, fúr, farag és kalapál, amivel csak lehet, azon tűnődöm, vajon ki és miért tette tönkre? Miért kell rombolni, s főként miért azt, ami egy egész közösséget szolgál? Mert otthon, saját környezetünkben vélhetően nem így viselkedünk, ragaszkodunk tulajdonunkhoz, óvjuk, hogy minél tovább élvezhessük, használhassuk. Úgy látszik, ezt némelyek másként gondolják, s a szabályok tisztelete helyett inkább felrúgják azokat. Hogy miért jó összetörni egy padot, az egyirányú utcába az ellentétes oldalról behajtani, a szemetet a kuka mellé dobni, hegyeset köpni úton-útfélen – számomra örök talány marad. Felnőni önmagunkhoz, egy közösséghez, a hallgatólagosan és mindenki által elfogadott szabályokhoz – akár kihívás is lehet, ellenben emberi kötelességünk. Hogy emberekhez méltón élhessünk, hogy gyermekeinknek is azt hagyjuk örökségül: tiszteljük, becsüljük azt is, ami a másé, egy közösségé is.