Történelmi körzetekben választhatunk

2008. július 18., péntek, Közélet

Kevés kivétellel kijelölte az egyéni választókerületeket a parlamenti szakbizottság. Né­hány megye elosztása függőben maradt, Háromszéken azonban már kirajzolták a parlamenti mandátumok térképét, mégpedig a hagyományos történelmi székek szerint — tudtuk meg Márton Árpád képviselőtől, az e célra létrejött szakbizottság tagjától.

Ez azért nem kedvező a magyarság számára, mert a négyből egy kerületben a román lakosság van (enyhe) többségben — a helyhatósági választások során azonban ugyanezen a területen az RMDSZ nyert (szintén enyhe többséggel), tehát ,,mozgósítás kérdése" a négy magyar képviselői tisztség megszerzése. A négy kerület a következő: Sepsiszentgyörgy városa, a sepsiszéki falvak és Erdővidék Baróttal együtt, Kézdiszék külön, Bodzavidék és Orbaiszék közösen — itt kell majd összeszednie magát a magyarságnak. De máshol sem feltétlenül biztos a befutó hely, és erre Márton Árpád a 75 százalékban magyar lakosságú Sepsiszentgyörgyöt hozta fel példaként: itt egy esetleg induló MPP-s jelölt elviheti a szavazatok többségét, tehát a 25 százalékos román tábornál kevesebb marad az RMDSZ-nek, és ha az MPP nem szerez hat képviselői és három szenátori helyet (amire a helyhatósági választásokon elért eredményei alapján nincs esélye), és nem jut be a parlamentbe, a rá leadott szavazatok elvesznek: így lehet román képviselője egy túlnyomóan magyar ajkú választókörzetnek. A szomszédos Hargita megyében hasonló a helyzet, ott Maroshévíz központtal jött létre egy román többségű választókerület. Ami pedig az összképet illeti, ha a magyarság ugyanolyan arányban jelenik meg a parlamenti választásokon is, mint a románok, vagy mint 2004-ben tette, az RMDSZ megőrizheti mandátumainak számát a következő törvényhozásban is. Emlékeztetőül: a képviselőket egy, a szenátorokat két körzetben választjuk meg az ősszel.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mi a véleménye az elnökválasztás érvénytelenítéséről?






eredmények
szavazatok száma 894
szavazógép
2008-07-18: Nyílttér - x:

A sepregetést felülről kell kezdeni!

Csodálkoztam, hogy az utóbbi időben az állami intézmények közül — a bizalom fokát firtató felmérések alapján — az igazságszolgáltatás után az utolsó helyet folyton a parlament töltötte be. Most már tisztán látom, hogy ott olyan dolgok történnek, amelyek valóban mesébe illőek. Két pihent agyú szenátor mindenféle bizottság jóváhagyása nélkül, egyhangúan megszavaztatott fáradt, bágyadt, munkaundorban szenvedő, álmos kollégáival egy olyan törvényt, amely arra vonatkozna, hogy az Isten áldása, az eső, hasznos-e az aszálynak, az alföldi törökbúzának, vagy nem, és ha arra a következtetésre jutnak, hogy hasznos, akkor a tévéadók közölhetik, ha pedig káros, akkor nem ajánlatos nyilvánosságra hozni.
2008-07-18: Közélet - Iochom István:

A község érdeke az első (Beszélgetés GYERGYAI IMRÉVEL, Kézdialmás új alpolgármesterével)

Kézdialmás 2004-ben vált önálló községgé. A helyi tanács kilenc képviselőből, hét RMDSZ-es és két MPP-s tanácstagból áll. A július elsejei helyhatósági választásokat megelőzően az RMDSZ almási és csomortáni szervezete megállapodott abban, hogy ha a polgármester almási lesz, az alpolgármesteri széket Csomortán kapja meg. Az RMDSZ-listán Csomortánból ketten jutottak tanácsi mandátumhoz, Gyergyai Csaba és Gyergyai Imre. Utóbbi több szavazatot kapott, így lett Csomortán alpolgármester-jelöltje. Gyergyai Imre népszerű ember, akit falusfelei szeretnek és tisztelnek.