Szombat délelőtt nagyszámú érdeklődő jelenlétében nyílt meg a kézdivásárhelyi Gyűjtemények Házában Az élő örökségünk címmel Teleki Aranka ruhatervező és -készítő első egyéni kiállítása. Ez volt a Gyűjtemények Háza ötvenharmadik tárlata.
Beke Ernő, a magángyűjtemény tulajdonosa a megnyitón elmondta: Teleki Aranka Kovásznán született, és a Kőrösi Csoma Sándor Középiskolában végezte tanulmányit. Már gyermekkorában elkötelezte magát a népművészert iránt. Nagyon sokat tanult Gazdáné Orosz Ellától, aki rajztanára volt, és ötödik osztályos korától évekig járt hozzá népművészeti körre, ahol minden varrás- és díszítési technikát elsajátított. Később ezt a mesterséget választotta, és a ruhatervezést az érettségi utáni elvégzett technikumban tanulta meg. Kézdivásárhelyen egyéni vállalkozásba kezdett, előbb a Nicolae Bălcescu utca elején, majd a Gábor Áron téren nyitott műhelyt, ahol a népi motívumokat és anyagokat felhasználó öltözetegyüttes mellett a háromszéki népviseletbe öltöztetett életnagyságú babák révén Teleki Aranka alkotói tevékenysége életre kel, sok ötlettel és még több kézimunkával díszítve. Rendelésre bármely népviseleti ruhát megvarr, az anyagot szövik számára, a tervezést, varrást és díszítést ő maga végzi. Múzeumokból, régi darabokról az eredetit hűen követve készíti többnyire tánccsoportoknak, együtteseknek a népviseletet, s a kézdivásárhelyi babamúzeumból is ihletődik, ha szükséges. A népviseleti darabok mellett népies ruhákat is tervez, bogozással, zsinórozással díszítve azokat. Ruhái sok fantáziáról, vidámságról, ötletességről tanúskodnak. Szeret Bocskai-kabátot varrni, amelz az érdeklődés alapján egyre kedveltebb ruhadarab. A székelyudvarhelyi népviseleti seregszemlén megérdemelten került a legjobbak közé.
Beke Ernő után Teleki Aranka vetített képes előadással mutatta be ruhakölteményeit és eddig munkásságát. Azt is elárulta, már gyermekkorában az volt az álma, hogy szép ruhákat készítsen, és később meg is adatott neki, hogy magánvállakozóként az alkotás terén minden álmát megvalósítsa. Arról is szólt, hogy a népművészeti darabok esetében a falunkénti hagyományokat igyekszik követni, és azt szeretné, ha viselőik nemcsak tárgynak látnák ruháit, hanem művészeti alkotásnak is. Beke Ernő emléklapot adott át a Gyűjtemények Háza részéről a kiállítónak. A megnyitón közreműködött a kézdiszentkereszti Szalló Erzsébet, aki népdalcsokrot adott elő. A kiállítás május 25-éig naponta 8 és 18 óra között díjmentesen látogatható.