Román nyelvű könyveket gyűjtenek Kovásznán. A köteteket, kiadványokat a város egyik testvértelepülése, a Moldova Köztársaságban lévő Călărași városi könyvtárába juttatják el – tudtuk meg a fürdőváros jegyzőjétől, Vasilica Eneától. Eddig civil szervezetek, intézmények, a polgármesteri hivatal alkalmazottai, a helyi tanácsosok, magánszemélyek ajánlottak fel köteteket.
A kezdeményezés nem új keletű, a kovásznai román közösség intézményekkel, vállalkozásokkal, magánszemélyekkel együttműködve 1260 kötetnyi adományt küldött Călărași könyvtárának tavaly december elsején. A szállítást a polgármesteri hivatal biztosította – mondta Vasilica Enea.
Főként román szerzők köteteit várják továbbra is, a román történelemmel, festészettel, fotográfiával kapcsolatos kiadványokat is szívesen fogadják.
Pénzadományokat is fel lehet ajánlani, az összegből egy bukaresti kiadótól vásárolnak kedvezményes áron könyveket, kiadványokat – mondta a jegyzőnő.
A most zajló adományozás eredményeként összegyűlt könyveket eredetileg március 27-én, Besszarábia és a Román Királyság egyesülésének évfordulóján kívánták átadni a testvértelepülés könyvtárának. Ezt azonban későbbre halasztották, mivel a pénzadományokat bele kell foglalni a városi művelődési ház költségvetésébe, és csak azután vásárolhatók meg az adománynak szánt kötetek – mondta el a napokban Gyerő József polgármester.
A Besszarábia megnevezést az 1812-es bukaresti egyezmény során kapta a cári adminisztráció alatt lévő régió. Az 1917-es októberi orosz forradalom (hivatalos kommunista elnevezéssel: nagy októberi szocialista forradalom) és a bolsevik Oroszországtól való függetlenség kikiáltása után néhány hónappal, 1918. március 27-én egyesült a Román Királysággal. 22 évvel később, a német–szovjet megnemtámadási szerződés, a Hitler–Sztálin paktum következményeként Besszarábiát a Szovjetunióhoz csatolták, az addig helyszínen lévő Román Hadsereg kaotikus módon vonult vissza a Prut folyótól nyugati területekre.