Szent György Napok Szembe kell néznünk önmagunkkal – Beszélgetés Réthly Attilával, a Love, love, love rendezőjével

2018. április 17., kedd, Magazin

Sandra és Kevin 1967-ben együtt hallgatták a The Beatles örök slágerét, a Love Is All You Needet, és boldog hippiként egy szebb világot vizionáltak. A jelenben azonban kénytelenek feltenni a kérdést, hogy sikerült-e mindezt örökbe adni a következő nemzedéknek. Az Orlai Produkciós Iroda darabja, a Love, love, love kényes kérdéseket vet fel. Milyen a világ ma ahhoz képest, amire számíthattak? Milyen lehetőségek maradtak? Mit sikerült megvalósítani? És mi lett a szabadsággal? A darab rendezőjével, Réthly Attilával beszélgettünk.

– Csak szeretetre van szükségünk – a mai világban is aktuális ez a kérdés. Azt jelenti, hogy reménytelen, hogy minden rendbe jöjjön?
– Nem reménytelen, de sokat kell tenni érte! Ma általában azt tapasztalom, hogy az emberek kevés energiát fektetnek a kapcsolataikba. Ha nem működik a porszívó rendesen, le kell cserélni. De biztos, hogy így van ez a házassággal, a családdal is?
– A színdarab több évtizedet ölel fel. Mekkora kihívást jelentett ez?
– Itt egyszerűen arról van szó, hogy az 1967-es tinédzsernemzedéknek szembe kell néznie  gyermekeivel, azokkal, akik 1990-es években voltak tinédzserek, mára azonban felnőtté váltak. És ez az, ami nagyon érdekes. Olyan, mintha Magyarországon a rendszerváltás fiataljai néznének szembe ma a szüleik generációjával. A különleges kihívás, hogy Péter Katának és Schruff Milánnak 40 évet kell öregednie másfél óra alatt. Ez izgalmas feladat nemcsak a színészeknek, hanem nekem is. De többet nem szeretnék elárulni.
– A darab két angolról szól, akik 1967 óta merően más utat jártak be és mást láttak, mint a magyarok. Mi a közös élménye a magyar és a brit vagy akármelyik más nemzedéknek?
– Miben jártak be más utat? Anglia belerokkant a második világháborúba, nagy nehezen kikecmergett belőle, erre jöttek a fiatalok, beintettek mindenkinek, meztelenül hemperegtek a parkokban és füvet szívtak.

Felépítettek egy világot a saját elképzeléseik szerint, de ez a világ mára elbukott, életképtelen. Ezt számon kérik rajtuk a gyermekeik, mellékesen megjegyzem, joggal.

Ez ne lenne Magyarországon ismerős? Aki azt hiszi, egy hamisítatlan angol sztorit fog látni, az meg fog lepődni, mennyire egy tőről fakad az az európai neurózis, ami mindannyiunk életét fojtogatja.
– Milyen gondolatokkal jöhetnek ki a nézők? Vidám plakát, vidám cím, The Beatles... De az ember mégis egy komor üzenetet sejt.
– Aki eljön, sokat fog nevetni, de lesznek pillanatok, amiket nem lehet megúszni, szembe kell nézni önmagunkkal.

A Love, love, love április 24-én 17 órától, valamint 20 óra 30 perctől tekinthető meg a Tamási Áron Színházban. Jegyár: 40 lej (nyugdíjasoknak és diákoknak 20 lej).

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mi a véleménye az elnökválasztás érvénytelenítéséről?






eredmények
szavazatok száma 713
szavazógép
2018-04-17: Sport - :

Négyes döntőbe jutott a Győr, búcsúzott a Fradi (Kézilabda, Bajnokok Ligája)

A címvédő Győri Audi ETO KC kettős győzelemmel jutott a női kézilabda Bajnokok Ligája budapesti négyes döntőjébe, miután a negyeddöntő szombati visszavágóján 30–28-ra legyőzte a montenegrói Buducnost Podgorica csapatát. A Ferencváros 32–22-re kikapott az orosz Rosztov-Don otthonában, így kettős vereséggel búcsúzott.
2018-04-17: Magazin - :

A művészet alibi a szabadságra (Reflex4 Sepsiszentgyörgyön)

A Hodworks, Kelet-Európa egyik legfontosabb mozgásszínházi társulata először lép fel Sepsiszentgyörgyön. A társulatot 2007-ben alapította Hód Adrienn. A szabadúszó alkotókkal működő,  magyarországi és a nemzetközi kortárstánc színterén is aktív együttes önálló művészi alkotókészségen és nagyfokú összpontosításon alapuló, érzékeny és provokatívan friss szemléletű alkotócsoport.