Különös látvány- és hangzásvilág keveredik Szirmay Zsanett budapesti textil- és grafikusművész kiállításán, amelyet tegnap nyitottak meg a sepsiszentgyörgyi Magma Kortárs Művészeti Kiállítótérben. Zene és képzőművészet, hagyományos népi hímzések és digitális technika találkozásából jött létre a Soundweaving, olyan zene, amely hímzésmintákból születik.
Szirmay Zsanett egykor néptáncosként ismerkedett a viseletmintákkal, majd az iparművészeti egyetem hallgatójaként a lyukkártyás szövőgépeken látta viszont az egyszerű kódrendszerrel alkotott textíliákat, és kedvet kapott, hogy ebből a technikából ihletve a külső szemlélő számára egyszerre láthatóvá és hallhatóvá tegye ezt a mintakincset.
Papírszerű textilre lézervágóval vágja ki a mintákat, ezek képezik kiállításának installációit, majd ezeket a mintákat lyukkártyás, zengőfésűs zenelejátszó szalagjaira átírja, és ezeken a zenedobozokon visszahallgatható a hímzett zene.
A Szent György Napokon a keresztszemes textilerdőt állította ki, és az ennek megfelelő, húsz hangra szerzett dalokat lehet egy kis tekerő segítségével lejátszani, de készített már lyukkártyás textíliákat afgán csomózott szőnyegminták felhasználásával is, amelyeket 2014-ben a dubaji dizájnhéten mutatott be nagy sikerrel, legközelebb pedig április végén állítja ki Varsóban a visegrádi négyek találkozóján a lengyel, cseh, szlovák és magyar mintákból készült textiles-zenés gyűjteményét.
Ma délelőtt Szirmay Zsanett műhelyfoglalkozáson ismerteti alkotásai tervezési és kivitelezési folyamatát, a résztvevők megtervezhetik hímzésből készült saját kreatív dallamaikat is. A kiállítás vasárnapig tekinthető meg a Magma Kortárs Művészeti Kiállítótérben.