Szent György NapokA színjáték varázsa

2018. április 28., szombat, Közélet

Négy megye tizenegy települését képviselte az a közel 400 diák, akik pénteken a Váradi József Általános Iskola dísztermének színpadán adtak számot tudásukról. A sepsiszentgyörgyi tanintézmény immár tizenkettedik alkalommal adott otthont az országos gyermekszínjátszó találkozónak, melyre idén 16 előadást neveztek be.

  • Fotó: Albert Levente
    Fotó: Albert Levente

A hangulatos, délutánba nyúló rendezvényen szakmai zsűri – Péter Orsolya, Pál-Gecse Ákos, Kisgyörgy Katalin, Dragomer Katalin, Takács Réka – előtt léptek fel a háromszékiek mellett Maros, Hargita és Brassó megyéből érkező diákok, akik többnyire mesejátékokkal készültek. Ottjártunkkor éppen a brassói 15-ös számú általános iskola negyedikesei készülődtek az előtérben, bemutatójuk előtt jókedvűen meséltek Furulyás Palkó című darabjukról. Kérdésünkre, miért kedvelik a színjátszást, sokan válaszolnak a 16 fős csapatból: mert önbizalmat, tapasztalatot ad, megnyugtat és másokat is szórakoztat.

Felkészítő pedagógusuk – Bükkösi Emőke tanítónő mellett –, Bálint Ferenc úgy fogalmazott: ő  maga fanatikus, ami a színjátszást illeti, s úgy véli, az egyik leghatékonyabb eszköz a nevelés szempontjából. Felszabadultságot, magabiztosságot ad egy idő után, és közösségformáló ereje is van, emellett pedig a tehetségeket is kiemelheti – fűzte hozzá.

A népszerű találkozó érdekességeként a csapatjátékok erősségét emelte ki Péter Kinga tanítónő. Szervezőként azt tapasztalta, számos olyan előadással készültek idén a diákok, melyek színházi, dramaturgiai szempontból voltak erősek. Míg évekkel ezelőtt könnyebb volt kiemelkedő, egyéni szereplőket találni, ezúttal érdekes volt látni, érezni a csapatkohéziót – összegzett érdeklődésünkre.

A zsűri hosszasan értékelt, végül ismertették: első díjat érdemelt a baróti Gyermekek Palotájának csapata, akik A rátóti csikótojás történetét vitték színpadra, s velük együtt első díjas a kézdivásárhelyi Nagy Mózes Líceum növendékeinek bemutatója, a Színek játéka is. Második díjjal ismerték el a Váradi József-iskola két csoportjának előadását – A rátóti csikótojás, illetve A pletykás asszonyok –, a székelyudvarhelyi fellépők – Mátyás kovácsa, Kovács Mátyás című előadásukkal – harmadikok lettek a rangsorban, akárcsak a megyeszékhelyi Plugor Sándor Művészeti Líceum tanulói (Dömdö-dömdö-dömdödöm című bemutatójukkal). A kézdivásárhelyi Molnár Józsiás Általános Iskola csapatának Ha én felnőtt volnék című előadása dicséretet kapott.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1239
szavazógép
2018-04-28: Közélet - Mózes László:

Lila sárkány a dombon (Szent György Napok)

Mátyás király korát idézik az Erzsébet parkban kialakított gyermekvárosban, a játékos programok, próbatételek tegnap kora délután kezdődtek és vasárnap 16 óráig tartanak – közölte érdeklődésünkre Péter Orsolya, a Cimborák Bábszínház művészeti vezetője, a rendezvény ötletgazdája.
2018-04-28: Közélet - Nagy B. Sándor:

Egy méltatlanul mellőzött költő emlékezete (Szent György Napok)

Nincs talán még elfeledve a dal címmel rangos kiállítás nyílt tegnap a Lábas Házban Tompa Mihály emlékére, aki 200 éve született és 150 éve hunyt el. A vándorkiállítást – mely a költő-lelkész minden hagyatékát feldolgozva, annak életútját és művészi munkásságát is felöleli – a tavaly Magyarországon kilenc településen, összesen tizenhárom helyszínen mutatták be nagy sikerrel.