Szent György NapokKávézó egy nagyasszony emlékezetére

2018. április 30., hétfő, Közélet

Jobb helyre nem is kerülhetett volna a báró Bornemissza Elemérné Szilvássy Karola életét bemutató kiállítás, mint a sepsiszentgyörgyi Írisz Ház tegnap megnyílt kávézójába, hisz a jótékonyságáról, szociális érzékenységéről, művészetek iránti vonzalmáról ismert kolozsvári nagyasszony lelkületéhez hasonló indíttatásból történik minden ebben a létesítményben, ahol a sérült fiatalok közössége igazi nagycsaládot alkot.

  • Fotó: Albert Levente
    Fotó: Albert Levente

A Carola kávézó több, mint egy olyan hely, ahol hangulatos környezetben elfogyaszthatunk egy finom feketét, hisz létrehozói egyfajta irodalmi, képzőművészeti, zenei klubként is kívánják működtetni, ugyanakkor az ide látogatók bepillanthatnak az Írisz Ház foglalkoztatottjainak, a fogyatékkal élő fiataloknak a mindennapjaiba. A bárpultnál mozgássérült fiatal szogál fel, az Írisz-csapat néhány tagja sütik készítésére is befogható, így mindez értük is van, és azért, hogy érzékenyítse a betérőket irányukba.

Szilvássy Karola példát mutatott életével az elesettek, a bajbajutottak megsegítése révén, maga ápolóként dolgozott az első világháborúban, de kitűnt irodalom- és művészetszeretetével, modernségével is. Ezekre az erényekre hívja fel a figyelmet a Carola kávézóban berendezett, a nagyasszony életét bemutató kiállítás.

A pannók Szebeni-Szabó Róbert munkáját dicsérik, a berendezés anyagi fedezetére az Írisz Ház egyik holland barátja adományozott kétezer eurót, a festést, mázolást a házigazdák terápiás munkacsoportja végezte. A Carola kávézó ötlete Makkai Péter református lelkésztől, az Írisz Ház vezetőjétől származik, a megvalósításban együttműködtek a Carola Egyesülettel és a Balassi Intézet sepsiszentgyörgyi Magyar Kulturális Központjával, amelynek igazgatója, Szebeni Zsuzsa méltatta a tegnapi megnyitón Szilvássy Karola tevékenységét.

A nagyszámú jelenlévőt kávéval és süteménnyel kínálták, és távozás előtt többen meglátogatták az Írisz Házat, amely máskor is nyitott az érdeklődők előtt. Makkai Péter lapunknak azt mondta, az Írisz Ház nem a fogyatékkal élő fiatalok szigete, ez a létesítmény a városé, mindazoké, akik elfogadják a másságot.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1239
szavazógép
2018-04-30: Közélet - Nagy B. Sándor:

Jó úton a befogadás felé (Szent György Napok)

Szombaton nyitotta meg a sepsiszentgyörgyi Diakónia Keresztyén Alapítvány Írisz Ház nappali foglalkoztató központja az idén nyolcadik alkalommal megszervezett Outsider Art kiállítást, amely az első olyan hivatalos fórum Romániában, ahol az önmagukat a képzőművészet nyelvén kifejező értelmi fogyatékkal élő személyek megmutatkozhatnak a nagyközönségnek. A rendezvényt szakmai intézményként támogató Árkosi Kulturális Központ ezúttal egy kiadványt is megjelentetett az Outsider Art eddigi történetéről.
2018-04-30: Közélet - Fekete Réka:

Közösségi színpad közösség nélkül (Szent György Napok)

Azt nem vonhatjuk kétségbe, hogy jó szándékkal költöztették el korábbi helyszínéről a Szent György Napok egyik színpadát, hisz a szervezőknek nagyon sok szempontot kell figyelembe venniük, de úgy tűnik, a választás nem nyerte el a fellépők és az ünneplő lakosság egy részének tetszését.