Máthé Kriszta szösszenetei

2018. május 5., szombat, Közélet

Apróka eszponka című kötetét mutatta be Máthé Kriszta csütörtök délután a sepsiszentgyörgyi Köntés Galériában. A szerző családjával tizenegy évet élt Csángóföldön, ez idő alatt magyar nyelvet tanított a Bákó megyei Frumószán, és az ottani életre villantó rövid, tárcaszerű írásait ebben az időszakban rögzítette.

  • Kiss Bence és Máthé Kriszta a sepsiszentgyörgyi könyvbemutatón. Albert Levente felvétele
    Kiss Bence és Máthé Kriszta a sepsiszentgyörgyi könyvbemutatón. Albert Levente felvétele

A sepsiszentgyörgyi származású Máthé Krisztával Kiss Bence beszélgetett, ő „szösszenetekként” határozta meg írásait, amelyek a Facebookon is követhetőek, kötete pedig Péntek János nyelvészprofesszor bátorítására jelent meg.

Máthé Kriszta egyetemi tanulmányai után pár évig a megyeszékhely környékén tanított, majd 2006-ban úgy döntött, férjével, Neagu Adriánnal Moldvába költöznek. Egy hét alatt határoztak erről, mesélte Máthé Kriszta, azt hallották ugyanis, hogy nagyon jó ott tanítani. Vitték a két macskát és a komondort, és a tanévnyitón már Frumószán voltak, ő maga 26 évesen a magyar házas, iskolán kívüli oktatásban látott lehetőséget, a többit meg nem gondolta át.

Hegyeli Attila álma volt, hogy sokan ott taníthassanak, emlékeztetett, ám új helyzetét nehezen szokta meg – az is előfordult, hogy „amikor elfogyott a Hold”, vagyis a sötétben, reggel iskolába menet összeütközött egy tehénnel –, ám a családlátogatások során, látva, hogyan élnek, lépésről lépésre sikerült megbarátkoznia környezetével. A férfiak „Magyarnénak” szólították, míg a gyermekek tanár néniként emlegették. Az egésznek az volt a „mozgatórugója”, hogy adott egy közösség, ahol a nagyszülők, dédszülők még „elképesztően szép, archaikus” magyar nyelvet beszélnek, a harmincas-ötvenes generáció viszont már megélte azt, hogy a magyar nyelv miatt bántották őket, míg a gyermekek újra beszélnek magyarul, „mert jöttünk, és azt mondtuk nekik, vállalják fel, hogy szeretik a magyar nyelvet” – mondotta.

Százhat gyermekből hat magyar iskolát végzett, de közülük nagyon sokan tudnak magyar nyelven önéletrajzot írni, „azt akartam elérni, hogy emlékezzenek majd arra, milyen óráink voltak, ne féljenek magyarul megszólalni” – hangsúlyozta Máthé Kriszta.

Lendületüket a 2012-ben a Moldvai Csángó Magyar Szövetség és a Romániai Magyar Pedagógusszövetség között kirobbant konfliktus nagyon megtörte (emiatt negyvenkét napig nem volt áram otthonukban, a Tazlóról kényszerültek vizet hozni), de talpra álltak és 2017-ig folytatták, s amikor Luca lányuk iskoláskorú lett, úgy döntöttek, vissza­költöznek Székelyföld­re. 2017-től Kézdiszárazpatakon élnek, nyaranta, vakációkban visszajárnak a frumószai Magyar Házba magyar nyelvet oktatni. Mint mondta, írásait a kolozsvári Szabadság napilap kérésére is fogalmazta, azért, hogy könyv szülessen belőlük.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1219
szavazógép
2018-05-05: Belföld - :

Kelemen Hunor: Ne növeljék a prefektusok hatáskörét

Az elmúlt időszakban elért eredményekről, valamint a szövetség előtt álló főbb kihívásokról beszélt tegnap Széken a Kolozs Megyei Önkormányzati Konferencián Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke. A politikus több kényes témát is említett, így a marosvásárhelyi római katolikus iskoláét, a közigazgatási törvénytervezetet, valamint a kormánykoalíció alakulataival kötött együttműködési megállapodás révén elért eredményeket. Az elnök ugyanakkor egy új többség-kisebbség párbeszéd kialakításának szükségességét is hangsúlyozta.
2018-05-05: Közélet - Szekeres Attila:

A nemzeti lelkiismeret örökmécsese

Nyergestető. A lelkiismeret ágkeresztes-kopjafás temetője című legutóbbi, a Gutenberg Kiadónál nemrég megjelent könyvét mutatta be dr. Balázs Lajos csíkszeredai néprajzkutató Sepsiszentgyörgyön a Bod Péter Megyei Könyvtár Gábor Áron Termében csütörtök este. A vendéget Szonda Szabolcs könyvtárigazgató üdvözölte, megköszönve, hogy ismét megtisztelte az intézményt, a várost.