Kelemen Hunor: Ne növeljék a prefektusok hatáskörét

2018. május 5., szombat, Belföld

Az elmúlt időszakban elért eredményekről, valamint a szövetség előtt álló főbb kihívásokról beszélt tegnap Széken a Kolozs Megyei Önkormányzati Konferencián Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke. A politikus több kényes témát is említett, így a marosvásárhelyi római katolikus iskoláét, a közigazgatási törvénytervezetet, valamint a kormánykoalíció alakulataival kötött együttműködési megállapodás révén elért eredményeket. Az elnök ugyanakkor egy új többség-kisebbség párbeszéd kialakításának szükségességét is hangsúlyozta.

Előadásában Kelemen Hunor kiemelte, a szövetség több olyan feladatot is teljesített az elmúlt időszakban, amely a közösségépítés szempontjából is kiemelten fontos volt. Mindenekelőtt a Minority SafePack európai polgári kezdeményezés aláírásgyűjtési kampányát említette, amelyet sikerre vittek: az Atlanti-óceántól a Földközi-tengerig felmutatták, erős és szolidáris az az ötvenmilliós közösség, amely jogainak európai védelmet akar. Abban bízik, hogy a 2019 után összeülő Európai Parlament és Bizottság érdemben foglalkozik majd az őshonos kisebbségek kérdésével.

A Szociáldemokrata Párttal és a Liberálisok és Demokraták Szövetségével kötött parlamenti együttműködési megállapodásról az elnök kifejtette: ez lépésről lépésre történő egyeztetést jelent, ha minden kérdésben nem is sikerül előrelépni, de számos eredményt hozott.

A mai bértörvény, bár nem tökéletes, sokkal jobb, mint elődje, és a hatalmi ágak szétválasztását célzó igazságszolgáltatási reform is elkezdődött. Kelemen Hunor határozott meggyőződése, hogy ez nem a korrupcióellenes harc leállításáról szól, hanem a szabadságjogok és a demokratikus alapelvek védelméről. Az RMDSZ álláspontja az, hogy a titkosszolgálat ne gyűrhesse maga alá az igazságszolgáltatást. Mint kiderült, olyan titkos megállapodások születtek a főügyészséggel, a legfelsőbb bírósággal, a Legfelsőbb Bírói Tanáccsal és azzal az igazságügyi felügyelettel, amely az ügyészek és bírák törvénytelenségét hivatott kivizsgálni, amelyek elfogadhatatlanok – fogalmazott.

Kelemen Hunor tájékoztatójában kitért azokra a tervezetekre is, amelyek a parlament napirendjén szerepelnek, és amelyek esetében nem mindegy, hogy a magyar közösség tudja-e igazát érvényesíteni.

A közigazgatási törvénytervezet jelenlegi formáját elfogadhatatlannak tartja. Nemcsak a prefektus hatáskörét emelnék az alkotmány fölé, hanem cenzúráznák, a jegyző aláírásához kötnék minden tervezet közvitára bocsátását az önkormányzatokban.

Szólt még a marosvásárhelyi római katolikus iskola ügyéről, amely szerinte tulajdonképpen azt jelzi, hogy meg lehet-e akasztani különböző eszközökkel egy-egy intézmény működését ma Romániában. Ha igen, más magyar intézmények is következhetnek, a parlamenti demokrácia és a jogállam végét pedig az jelentené, ha nem lehet a politikai akaratot érvényesíteni.

Az RMDSZ elnöke zárásként úgy vélte, új párbeszédre van szükség a román többséggel azoknak az ígéreteknek a betartása érdekében, amelyeket közel harminc esztendeje kér a szövetség. A többségi társadalom szabadságát, kultúrájához, anyanyelvéhez való jogát nem akarja megkérdőjelezni egy magyar ember sem, az előítéletekről és félelmekről folytatott beszélgetésnek azonban nincs alternatívája – fogalmazott.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1222
szavazógép
2018-05-05: Belföld - :

Újabb egyezmény vált nyilvánossá

A Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (LIT) közzétette honlapján tegnap a Román Hírszerző Szolgálattal (RHSZ) 2012-ben kötött együttműködési egyezmény szövegét. Az egyezményt a tanács részéről az akkori igazgató, Alina Ghica, a titkosszolgálat részéről pedig George Maior igazgató írta alá.
2018-05-05: Közélet - Mózes László:

Máthé Kriszta szösszenetei

Apróka eszponka című kötetét mutatta be Máthé Kriszta csütörtök délután a sepsiszentgyörgyi Köntés Galériában. A szerző családjával tizenegy évet élt Csángóföldön, ez idő alatt magyar nyelvet tanított a Bákó megyei Frumószán, és az ottani életre villantó rövid, tárcaszerű írásait ebben az időszakban rögzítette.