Elmaradt a romániai gazdasági helyzet értékelése a tusványosi szabadegyetem pénteki előadásán: Borbély László fejlesztési, középítkezési és lakásügyi miniszter ugyanis — akárcsak a meghívott RMDSZ-es politikusok túlnyomó többsége — nem látogatott Tusnádfürdőre. Így aztán főként Magyarország és az Amerikai Egyesült Államok gazdasági folyamatairól szerezhetett információkat, aki részt vett az előadáson.
Az a szomorú, hogy éltanulókból lettünk sereghajtók — értékelte a magyar gazdaság jelenlegi helyzetét Varga Mihály. Az Országgyűlés Költségvetési, Pénzügyi és Számvevőszéki Bizottságának elnöke kifejtette: a makrogazdasági mutatók siralmasak, a gazdasági növekedés alacsony, az államháztartási hiány nagy, így a magyar gazdaság majdminden szempontból az utolsó helyek egyikén áll európai viszonylatban. Szerinte ma már önmagában egyik klasszikus beavatkozási módszer sem hatékony: sem a megszorítások politikája, sem a drasztikus adócsökkentés nem vezet célra. Szintén nem hatékonyak a tőkevonzás korábbi módozatai, például az olcsó munkaerő. A fideszes politikus szerint a világgazdaság jelenlegi helyzetében a megoldás a komparatív előnyök felmérésén alapszik: Magyarországnak fel kell mérnie, miben jobb, mint más európai országok. Mint mondta, az Európa több országában — így Romániában is — alkalmazott egykulcsos adórendszer sem kiút, hiszen az egyedülállóknak kedvez, nem pedig a családosoknak, ráadásul egyre több ország vezeti be ezt a rendszert. Éppen ezért szerinte csak akkor lenne alkalmazható, ha összekötnék a családi adózás valamely formájával.
Csulak Ferenc, az E.On Románia jászvásári kirendeltségének vezérigazgató-helyettese kifejtette: áramszolgáltatók helyett lassan üzemzavar-szolgáltatókká válnak. Az üzemanyag és az energia árának emelkedése miatt ugyanis elmaradnak az infrastrukturális befektetések. A drágulások többnyire csak az üzemanyag árának emelkedését fedezik — mondta. Szerinte nem elképzelhetetlen, hogy az energetikai szektorban egy új államosítási folyamat kezdődik el, hiszen a magánvállalatoknak egyre kevésbé vonzó ez a terület. Kállay Kristóf, a budapesti Sun Microsystem vezetője hangsúlyozta: a munkaerőpiacon kevés a jól képzett és motivált műszaki végzettségű szakember, ezen kellene változtatni. Christopher P. Ball amerikai egyetemi tanár az egyesült államokbeli gazdasági folyamatokat elemezte, kitért a hitelválságra és következményeire, beszélt a recesszió veszélyéről.