A Szoboszlay-per áldozatainak sírját keresik

2018. május 8., kedd, Belföld

A Szoboszlay-per 1958-ban kivégzett tíz áldozatának jeltelen közös sírját próbálja megtalálni az aradi Alsótemetőben a kommunizmus bűneit vizsgáló és a román emigráció emlékét ápoló bukaresti intézet (IICCMER). Az intézet hétfőn honlapján közölte, hogy kedden indítják az ásatásokat.

Szoboszlay Aladár lelkészt és 56 vádlott társát államellenes összeesküvés vádjával ítélték el 1958-ban. A pécskai római katolikus pap Confederatio című művében egy Arad központú román–magyar konföderáció létrehozásáról írt. Több társával azt tervezték, hogy az 1956-os magyar forradalommal párhuzamosan Romániában is forradalmat robbantanak ki. A Securitate azonban hamar felgöngyölítette az ügyet, és letartóztatta a szervezkedőket. A kolozsvári Szoboszlay-perben 11 vádlottat golyó általi halálra, a többieket pedig súlyos börtönbüntetésre ítélték. Végül Szoboszlay Aladárt és kilenc társát végezték ki. Az elítéltek hozzátartozóinak kérésére a kolozsvári táblabíróság 2010-ben újratárgyalta a Szoboszlay-pert, és jogerősen felmentette az elítélteket.

Amint az IICCMER közölte: a fellelhető iratokból csak az derül ki, hogy a halálra ítélt férfiakat 1958. szeptember 1-jén 23 és 24 óra között lőtték főbe, a kivégzés és az elhantolás helyszínét azonban nem jelölték meg. A kivégzettekről csak évekkel később, 1960 és 1971 között állítottak ki halotti bizonyítványt. A kutatók azt valószínűsítik, hogy az aradi Alsótemetőnek egy olyan részében ástak számukra közös sírt, amelybe máig nem temettek másokat. A kutatók talajszkennerrel három olyan helyet is kijelöltek, ahol a Szoboszlay-per áldozatai nyugodhatnak, ezeket bontják fel a kedden kezdődő ásatásokon egy temesvári katonai ügyész jelenlétében. „A rehabilitáció során a kivégzett személyeket ártatlanná nyilvánították, de az életüket már nem lehet visszaadni. Az egyedüli és a legfontosabb dolog, amit az áldozatok emlékéért tehetünk, hogy megkeressük a közös sírjukat, és visszaszerezzük földi maradványaikat” – áll az intézmény közleményében.

A Szoboszlay-perben az 1925-ben Temesváron született Szoboszlay Aladár mellett az 1913-ban Bécsben született Huszár Józsefet, az 1915-ben Gyergyószentmiklóson született Kónya Istvánt, az 1920-ban Pécskán született Lukács Istvánt, a Hunyad megyében 1907-ben, illetve 1901-ben született Tamás Imrét és Tamás Dezsőt, a Csíkpálfalván 1900-ban született Orbán Istvánt, a Csíkmadarason 1888-ban született Orbán Károlyt, a Sepsibükszádon 1914-ben született Ábrahám Árpádot és a Szemlakon 1895-ben született Alexandru Fintinarut ítélték halálra és végezték ki.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mi a véleménye az elnökválasztás érvénytelenítéséről?






eredmények
szavazatok száma 723
szavazógép
2018-05-08: Sport - :

Zaláni siker a marokkói Gymnasiadén (Birkózás)

A Sepsiszentgyörgyi ISK és a Budapest Honvéd sportolója, a zaláni Nagy Anikó ezüstérmet nyert a marokkói Marrákesben zajló Gymnasiadén, miután elvesztette a birkózók 46 kg-os súlycsoportjának döntőjét.
2018-05-08: Közélet - Farkas Réka:

Még egy bizottság elutasította (Székelyföld Autonómiastatútuma a Szenátusban)

Negatívan véleményezte és elutasításra javasolta a szenátus közigazgatási és területrendezési szakbizottsága a Kulcsár-Terza József képviselő által benyújtott székelyföldi autonómiastatútumot. Vita nem volt, Kulcsár-Terzán kívül csak Cseke Attila RMDSZ-es szenátor szólt hozzá a tervezethez és a tizenegy tagú bizottságban ő volt az egyetlen, aki a statútum mellett szavazott.