Negatívan véleményezte és elutasításra javasolta a szenátus közigazgatási és területrendezési szakbizottsága a Kulcsár-Terza József képviselő által benyújtott székelyföldi autonómiastatútumot. Vita nem volt, Kulcsár-Terzán kívül csak Cseke Attila RMDSZ-es szenátor szólt hozzá a tervezethez és a tizenegy tagú bizottságban ő volt az egyetlen, aki a statútum mellett szavazott.
Az RMDSZ színeiben megválasztott MPP-s politikus, Kulcsár-Terza József ebben a bizottságban is lehetőséget kapott érvei ismertetésére, ám a szavazás előtt el kellett hagynia a termet. Amint a Háromszéknek beszámolt, ezúttal is a korábban már hangoztatott álláspontját ismertette arról, hogy miért nem alkotmányellenes a beterjesztett javaslat, európai példákat sorolt az egységes nemzetállamokban jól működő autonóm régiókról, leszögezte újra, hogy szó sincs határmódosításról és ezúttal hangsúlyosabban érvelt amellett is, miért nem etnikai alapú a Székelyföldnek követelt területi autonómia, kifejtette ez nem a magyarok autonómiája lenne, hanem a régióé, minden polgára egyenlő jogokat élvezne. Kitért a tíz évvel ezelőtti népszavazásra is, 2007-ben 200 ezer állampolgár nyilvánította ki autonómiaigényét, ezt figyelembe kell vennie a törvényhozásnak is.
Kulcsár-Terza József azt is elmondta, immár a negyedik bizottsági ülésen vett részt, és számára egyértelművé vált, a román képviselők és szenátorok nem vállalják a vitát. Cseke Attilán kívül, aki a párbeszéd fontosságát hangsúlyozta, nem szólt hozzá senki sem a tervezethez, sem az általa elmondottakhoz. A képviselőházban is csak a plénumban került sor heves hozzászólásokra és várhatóan ugyanez történik majd a szenátusban is, ahol a jövő vagy az azt követő héten tartják a végszavazást. Kulcsár-Terza szerint pontosan fordítva kellene történnie, hisz éppen a szakbizottságok feladata lenne, hogy tételesen és érdemben megvitassanak egy-egy tervezetet, és immár egyértelművé vált számára, hogy létezik egy pártok fölötti megállapodás a statútum agyonhallgatásáról. Ettől függetlenül jónak tartja, hogy ő legalább elmondhatta érveit és bízik benne, sikerült valamelyest oszlatni az autonómiával kapcsolatos tévhiteket.
Hamarosan lezárul tehát a székelyföldi autonómiastatútum szenátusi vitája és várhatóan, akárcsak a képviselőházban itt is elutasítják a tervezetet. Kulcsár-Terza József szerint a következő időszak kihívása, megtalálni a továbblépés legjobb módját, hogy folytatni lehessen a bár vérszegény módon, de beindult párbeszédet. „A székelyföldiek autonómiaigényéről beszélni kell” – mondotta.