Ionuţ Cheşnoiu, a Vidéki Beruházásokat Kifizető Ügynökség (AFIR) igazgatója szerint az uniós és az országos alapokból történő közbeszerzések esetében is rémes a rendszer – derült ki egy Dâmbovița megyei gazdatalálkozón az agroromania.ro szerint.
Az igazgató kijelentette, rövid időn belül újabb európai finanszírozási lehetőségeket indítanak – nagy változások nem lesznek, megtartják a jelenlegi útmutatókat, hogy ne zavarják a pályázatok megírásának folyamatát. Cheşnoiu többek között a gyümölcsraktározási és -feldolgozási kapacitás növelésének finanszírozási lehetőségét emelte ki. Szövetkezeteknél a támogatás a befektetés értékének akár hetven százalékát is elérheti, más esetben az ötven százalékát. Egy projekt finanszírozására legtöbb 2,5 millió euró kérhető.
A rendszerváltás előtt Sepsiszentgyörgy illyefalvi határában 130 hektáros gyümölcsös volt, mára azonban a terület felét beépítették, a megmaradt gyümölcsös elöregedett, letermett, hiszen 1984-ben telepítették – tudtuk meg Könczei Csabától, a Kovászna Megyei Mezőgazdasági Igazgatóság vezetőjétől.
A megye éghajlata nem a legalkalmasabb gyümölcstermesztésre: azok az alma-, körte-, szilvafajok, amelyeket a piac igényel, túl kényesek a háromszéki körülményekhez, a helyi fajták pedig nem keresettek. A globális felmelegedés viszont változtathat a körülményeken, így akár megyénk éghajlata is megfelelhet majd a gyümölcstermesztésnek, ami így évente profitot hozó mezőgazdasági ágazattá alakulhat. Addig viszont a tároló- és feldolgozóegységek létesítése értelmetlen, hiába a támogatás – magyarázta az igazgató. Ezzel szemben a gyümölcstermő cserjék, a piros és fekete ribizli, a málna jobb lehetőségekkel kecsegtet, bár a kora tavaszi fagyok veszélyeztetik a termést – értékelte Könczei.