Üzenet Marius Paşcan képviselőnekKürtőskaláccsal várják

2018. május 26., szombat, Belföld

Kovászna Megye Tanácsának vezetői Székelyföldre hívják Marius Paşcant, válaszként arra, hogy áprilisban elhangzott képviselőházi felszólalásában a Népi Mozgalom Párt Maros megyei parlamenti képviselője azzal vádolta Tamás Sándort és Grüman Róbertet, hogy belülről bomlasztják a román államot. A honatya annak kapcsán jutott erre a következtetésre, hogy a Kovászna megyei önkormányzat meghívására május 30–31-én Bálványosfürdőn ülésezik az Európa Tanács Önkormányzati Kongresszusának szakbizottsága.

Tamás Sándor, a megyei önkormányzat vezetője szerint nyilatkozatai azt mutatják, hogy „Paşcan úr nem ismeri a székelyföldi realitásokat”, illetve „egy modern kori Funarnak is beillik a tevékenysége”. Az elnök úgy vélte, az Európa Tanács Önkormányzati Kongresszusának konferenciája kitűnő alkalom, hogy Marius Paşcan ellátogasson Háromszékre. A tervek szerint kürtőskaláccsal fogadnák, azzal a finomsággal, amelynek nevét semmilyen más nyelvre nem lehet lefordítani. Angolul, franciául, németül, sőt, románul is a magyar megnevezést használják. Tamás Sándor továbbá elismételte a konferencia bejelentésekor már ismertetett álláspontját, amely szerint a székelyföldi közösség feltett célja, hogy a román mellett a magyar nyelv váljon hivatalos regionális nyelvvé Székelyföldön. „Nem hiszem, hogy ez a jogos kérés valami különleges elvárás lenne. Európában számos jól működő modellt ismerünk. Mi, magyarok csak azt akarjuk, ami a svédeknek, németeknek, olaszoknak, franciáknak, sőt, a szerbiai románoknak is jár” – fogalmazott.
Az RMDSZ háromszéki területi szervezetének elnöke arra is kitért, hogy Székelyföldön gyakorlatilag mindennapos a magyar nyelv használata, megállapítva: a helyi önkormányzatokban, közintézményekben a magyarnyelv-használat hiányából adódó gondokat az okozza, hogy Romániában a nemzetközi ajánlásokat nem jóhiszeműen alkalmazzák. Sok probléma megoldódna, ha a magyar nyelv regionális hivatalos nyelv lenne, a mindennapokat könnyítené meg – fogalmazott.
Ami a Maros megyei honatyát illeti, Tamás Sándor szerint nyilatkozatai politikai éretlenségről tanúskodnak, ez a hozzáállás európai szinten nem érthető, és nagy valószínűséggel nem is rendelkezik kellő ismeretekkel a témában. Annak ellenére Maros megyében, amelynek parlamenti képviselője, több nemzetiség él egymás mellett, és ott is gondot jelent az önkormányzatoknak a többnyelvűség kérdése. Grüman Róbert, a megyei testület alelnöke szerint, aki idén a kongresszus alelnöki tisztségét is betölti, a parlamenti képviselő felszólalása rontja az ország nemzetközi megítélését.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1262
szavazógép
2018-05-26: Életutak - Csinta Samu:

Az érzelmi gazdagság forrásvidéke (Beszélgetés Kerezsi János nyugalmazott iskolaigazgatóval)

Nem minden zenetanár zenész is, de minden zenészből lehet zenetanár, tartja Kerezsi János, aki 1990-től húsz éven át volt a sepsiszentgyörgyi Plugor Sándor Művészeti Líceum igazgatója. Az ő vezetése alatt teremtették meg annak a mai intézménynek az alapjait, amelynek tanítványai a világ minden pontján hirdetik az iskola hírnevét.
2018-05-26: Világfigyelő - :

Közel áll egymáshoz Lengyelország és Románia

Fontos, hogy Közép-Európában a Kárpátok ne választóvonalat, hanem hidat jelentsenek – szorgalmazta Mateusz Morawiecki lengyel kormányfő tegnap Varsóban azon a sajtótájékoztatón, amelyet Viorica Dăncilă kormányfővel közösen tartott.