EB-jelentés a román igazságszolgáltatásrólElmarasztalják, de nem büntetik Romániát

2008. július 24., csütörtök, Közélet

Elégedetlen az Európai Unió Románia korrupcióellenes küzdelmével a tegnap nyilvánosságra hozott jelentés szerint, de az EU-hoz szintén 2007-ben csatlakozott Bulgáriától eltérően Romániát nem sújtotta szankciókkal az Európai Bizottság (EB). A romániai igazságügyi reformra vonatkozó EB-jelentés, amelyet tegnap mutattak be, megemlíti, hogy az igazságszolgáltatás terén elért eredmények törékenyek, mivel hiányzik a széles politikai konszenzus. A jelentés szerint ugyanakkor hiányzik a pártok egybehangzó és megfellebbezhetetlen döntése arról, hogy a magas szinten folyó korrupciót felszámolják. A dokumentum megemlíti, hogy a jogi biztonság hiánya akadályozza a jogi rendszer hatékonyságát. A jogi biztonság hiányát több tényező idézi elő, többek között az, hogy a törvényeket nem egyformán alkalmazzák, és túl sok sürgősségi kormányrendeletet hoznak.

Túlpolitizáltak Romániában a döntések a magas szintű korrupció kapcsán, és szükséges megmutatni, hogy léteznek büntetések az ilyen fajta tettekért ― jelentette ki tegnap Brüsszelben Johannes Laitenberger, az EB szóvivője, aki bemutatta a Romániát és Bulgáriát érintő jelentés következtetéseit. A szóvivő úgy vélte, hogy a romániai helyzet vegyes képet mutat, és nem lehet összehasonlítást végezni a két ország között.

Markó Béla RMDSZ-elnök azt állítja, hogy az EB-jelentés végül is pozitív, mivel bizonyos előrelépéseket állapít meg az igazságügy terén. Markó úgy vélte, belső vitákat kell szervezni, ugyanakkor megbeszéléseket kezdeményezni az EU hivatalosságaival is, hogy közösen megtalálják a helyes megoldásokat. Az RMDSZ elnöke megemlítette, politikamentessé kell tenni a korrupció elleni harcot, és rámutatott, ez megvalósíthatatlan, amíg a politikusok és a pártok politikai eszközként és ellenfeleik legyőzésére használják a korrupció felszámolását. Szerinte az EB-jelentés nem jelent meglepetést Románia számára, mivel az ország nem számíthatott arra, hogy új EU-tagországként csak dicséreteket kap.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mi a véleménye az elnökválasztás érvénytelenítéséről?






eredmények
szavazatok száma 894
szavazógép
2008-07-24: Máról holnapra - B. Kovács András:

Pártépítés

Tisztázódni látszik, ami politológusok vitáiban merült először fel, hogy a Magyar Polgári Párt számára az országos választások előtti megegyezés riválisával, az ún. belső koalíció, két-három-négy bejutó képviselői és egy-két szenátori helyet hozhat, esetleg ennél valamivel többet vagy kevesebbet. A Székelyföldön elért 37 százalékos, mindenképpen mértékadónak tekinthető választási eredményei nemcsak feljogosítják erre, de szavatolják a bejutás esélyeit is, s ettől a partnerség versenytársával, minden ellentmondásossága ellenére, talán vállalhatóbbnak tűnik.
2008-07-24: Belföld - x:

Hírsaláta

A KÉTNYELVŰSÉG AKADÁLYAI. Romániában a kétnyelvűség csak pénz és szakember kérdése ― ezt állapították meg a Babeş―Bolyai Tudományegyetem konferenciájának résztvevői. A nyelvi jogok miatt legtöbbet kritizált egyik intézmény a rendőrség. A közigazgatásban, oktatásban, egészségügyben dolgozó szakemberek szerint más oka is van annak, hogy az emberek nem élnek a törvény által biztosított lehetőségekkel. Nem létezik egységesített, mindenki által elfogadott magyar szaknyelv, mely megfelelő módon tükrözné a törvényes előírások szellemét ― közölte Salat Levente, az Etnokulturális Kisebbségek Forrásközpontjának elnöke. A résztvevők megfogalmazták: létre kellene hozni, legalább a magyarok által többségben lakott Kovászna és Hargita megyében, egy olyan nyelvi intézetet, ahol a szakemberek felügyelnék a közintézmények nyelvhasználatát. (Duna TV)