Elégedetlen az Európai Unió Románia korrupcióellenes küzdelmével a tegnap nyilvánosságra hozott jelentés szerint, de az EU-hoz szintén 2007-ben csatlakozott Bulgáriától eltérően Romániát nem sújtotta szankciókkal az Európai Bizottság (EB). A romániai igazságügyi reformra vonatkozó EB-jelentés, amelyet tegnap mutattak be, megemlíti, hogy az igazságszolgáltatás terén elért eredmények törékenyek, mivel hiányzik a széles politikai konszenzus. A jelentés szerint ugyanakkor hiányzik a pártok egybehangzó és megfellebbezhetetlen döntése arról, hogy a magas szinten folyó korrupciót felszámolják. A dokumentum megemlíti, hogy a jogi biztonság hiánya akadályozza a jogi rendszer hatékonyságát. A jogi biztonság hiányát több tényező idézi elő, többek között az, hogy a törvényeket nem egyformán alkalmazzák, és túl sok sürgősségi kormányrendeletet hoznak.
Túlpolitizáltak Romániában a döntések a magas szintű korrupció kapcsán, és szükséges megmutatni, hogy léteznek büntetések az ilyen fajta tettekért ― jelentette ki tegnap Brüsszelben Johannes Laitenberger, az EB szóvivője, aki bemutatta a Romániát és Bulgáriát érintő jelentés következtetéseit. A szóvivő úgy vélte, hogy a romániai helyzet vegyes képet mutat, és nem lehet összehasonlítást végezni a két ország között.
Markó Béla RMDSZ-elnök azt állítja, hogy az EB-jelentés végül is pozitív, mivel bizonyos előrelépéseket állapít meg az igazságügy terén. Markó úgy vélte, belső vitákat kell szervezni, ugyanakkor megbeszéléseket kezdeményezni az EU hivatalosságaival is, hogy közösen megtalálják a helyes megoldásokat. Az RMDSZ elnöke megemlítette, politikamentessé kell tenni a korrupció elleni harcot, és rámutatott, ez megvalósíthatatlan, amíg a politikusok és a pártok politikai eszközként és ellenfeleik legyőzésére használják a korrupció felszámolását. Szerinte az EB-jelentés nem jelent meglepetést Románia számára, mivel az ország nem számíthatott arra, hogy új EU-tagországként csak dicséreteket kap.