Pártépítés

2008. július 24., csütörtök, Máról holnapra

Tisztázódni látszik, ami politológusok vitáiban merült először fel, hogy a Magyar Polgári Párt számára az országos választások előtti megegyezés riválisával, az ún. belső koalíció, két-három-négy bejutó képviselői és egy-két szenátori helyet hozhat, esetleg ennél valamivel többet vagy kevesebbet. A Székelyföldön elért 37 százalékos, mindenképpen mértékadónak tekinthető választási eredményei nemcsak feljogosítják erre, de szavatolják a bejutás esélyeit is, s ettől a partnerség versenytársával, minden ellentmondásossága ellenére, talán vállalhatóbbnak tűnik.

Ennek kapcsán érdemes ismételten felvetni a kérdést: az elért szavazatarányok alapján mire is kapott megbízatást az új szervezet, mely különben rá nézve némileg hátrányos körülmények közt volt kénytelen vállalni a választási harcot? A ,,nélküle, de mégis vele", a ,,vele, mégis nélküle" dilemma végső soron egy belső és remélhetőleg termékeny ellentmondása lesz a magyar közéletnek, s mint ilyenre, mindig az adott helyzetnek megfelelő választ kell majd keresni rá. Más erőviszonyok más egyezségeket fognak eredményezni, egy belső magyar parlamentarizmus szabályai még kialakítandók, egyelőre az erősebb fél kínálta koalíciós forma másik fél számára elfogadhatóvá tétele tűnik a megoldás útjának.

No, de az MPP a kétpártrendszer megteremtésére kapott mandátuma, adott eredményei, elért szavazataránya mellett ma vajon még mire elegendő? Az alkukban persze nem elhanyagolható erőt jelent, mint a bálványosfürdői Tőkés—Markó találkozó utáni józanabb esélylatolgatás bizonyítja. A számok mindazonáltal számok, és arra figyelmeztetnek: a választóktól kapott megbízatás úgy is értelmezhető, a politikai alkukon túl a szereplési lehetőséghez jutott pártnak tanácsos lesz befelé is fordulnia, a további pártépítésre koncentrálnia, valamint ama hálózatok létrehozására, melyek az erdélyi magyarság, egy összetett társadalom minden rétegét megszólítják, és legtöbbjével szövetségre is léptetik. A színre lépést a belenövés időszaka kell hogy kövesse, ehhez évek, évtizedek szükségesek.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mi a véleménye az elnökválasztás érvénytelenítéséről?






eredmények
szavazatok száma 890
szavazógép
2008-07-24: Közélet - Iochom István:

Visszaállítani a közösségi szellemet (Beszélgetés Baróthi Balázzsal, Kézdiszentlélek új alpolgármesterével)

Baróthi Balázs számára nem jelent újdonságot az alpolgármesterség, hiszen 2000 és 2004 között már betöltötte a tisztséget, most, akárcsak nyolc évvel ezelőtt, az RMDSZ jelöltjeként lett a Perkő alatti nagyközség második embere. Az alakuló önkormányzati ülésen a három alpolgármester-jelölt közül ő kapta a legtöbb szavazatot, szám szerint nyolcat. Első kérdésünk a szokásos bemutatkozásra vonatkozott.
2008-07-24: Közélet - x:

Elmarasztalják, de nem büntetik Romániát (EB-jelentés a román igazságszolgáltatásról)

Elégedetlen az Európai Unió Románia korrupcióellenes küzdelmével a tegnap nyilvánosságra hozott jelentés szerint, de az EU-hoz szintén 2007-ben csatlakozott Bulgáriától eltérően Romániát nem sújtotta szankciókkal az Európai Bizottság (EB). A romániai igazságügyi reformra vonatkozó EB-jelentés, amelyet tegnap mutattak be, megemlíti, hogy az igazságszolgáltatás terén elért eredmények törékenyek, mivel hiányzik a széles politikai konszenzus. A jelentés szerint ugyanakkor hiányzik a pártok egybehangzó és megfellebbezhetetlen döntése arról, hogy a magas szinten folyó korrupciót felszámolják. A dokumentum megemlíti, hogy a jogi biztonság hiánya akadályozza a jogi rendszer hatékonyságát. A jogi biztonság hiányát több tényező idézi elő, többek között az, hogy a törvényeket nem egyformán alkalmazzák, és túl sok sürgősségi kormányrendeletet hoznak.