Amint várható volt, hiszen a kiszivárogtatott részletek is jelezték, az Európai Unió Romániával foglalkozó jelentése élesen bírálta a Romániában eluralgó, a legfelsőbb hatalmi körökig elérő, az egész országot, gazdaságot behálózó korrupciót, hangsúlyozva, hogy a Korrupcióellenes Ügyészség ugyan működik, bizonyos eredményeket mutatott is fel az elmúlt időszakban, de távol áll a korrupció felszámolásától. És ebben döntő része van, legalábbis a jelentés szerint, a politikai elitnek. Bírálják a parlamentet is, amely bizonyos periódusokban, bizonyos ügyek esetén kimondottan keresztbe tett az ügyészségnek, egyenesen gátolva, megnehezítve, ellehetetlenítve munkáját. Ennek is tulajdonítható, hogy igen nehezen kerülnek horogra az igazi nagy halak, s a korrupcióellenes, a kormány által állandóan hangsúlyozott harc felemás eredményekkel zajlik. De nem csak ez, továbbra is zökkenőkkel, nehezen valósul meg az ügyészségek, bíróságok függetlenedése.
Mindez igazán nem új, a bírálat enyhébb, élesebb formában az elmúlt években állandóan elhangzott. És nem csak az uniós biztosok részéről!… Traian Băsescu államfő is többször kirohant a parlament ellen, és bírálta az igazságszolgáltatást is. Igaz, kritikájából sokat levon, hogy miközben a korrupcióellenes harc fontosságát hangsúlyozza — helyesen látva, hogy ez ma Románia egyik Achilles-sarka, s ha itt nem történnek gyökeres változások, megnehezíthetik az ország beilleszkedését az uniós jogrendbe! —, ő maga is súlyosan vádolható több ügyben is, a flotta eladásától villája illegális, potom áron történő megvásárlásáig.
Politikusok fókuszba kerülő és rendszeresen elakadó ügyei — a volt miniszterelnök Adrian Năstasétól kezdve a súlyos umbuldákkal, visszaélésekkel, csúszópénzekkel vádolható volt miniszterekig — is szerepelnek a jelentésben. (Tíz olyan, politikusok ellen folyamatban lévő ügyet sorolnak fel, amelyek megmagyarázhatatlanul elakadtak!…)
A román országgyűlés két házát bizonyára elgondolkodtatja a bírálat, bár az első reakciók nem sok jóval kecsegtetnek, a különféle tévéműsorokban megszólaló politikusok és szakértők, az igazságügyben dolgozó szakemberek és kommentátorok véleménye bizarr módon különbözik. Az érintettek igyekeznek egymásra húzni a vizes lepedőt. Noha első reakciójában Călin Popescu Tăriceanu kormányfő azt a következtetést vonta le a jelentésből, hogy marad a nulla tolerancia elve, a kormány eltökélt, hogy végigviszi az emlegetett ügyeket. Csakhogy jön a nyári szünet, a politikai uborkaszezon, s félő, őszre már más hangok jönnek, más szobák — és marad minden a régiben…