Kilenc hónap alatt 1800 gyermek vett részt a Sepsi Arénában tartott mozgásfejlesztő foglalkozásokon, és a sepsiszentgyörgyi önkormányzat által Bevezetés a sportba néven indított program annyira sikeres, hogy a következő években bővíteni fogják.
A most záruló tanévben a nagycsoportos óvodások, előkészítő és első osztályosok jártak ki szervezetten korcsolyázni, ősztől azonban már négy évfolyamot vonnak be, jövőtől ötöt, két év múlva pedig már hatot, azaz épp kétszer ennyi óvodás és kisiskolás fog rendszeresen mozogni – közölte Antal Árpád polgármester, aki nem titkolta, hogy ez bizony évente egy közepes utca felújítási költségét fogja felemészteni, az idén ugyanis 520 ezer lejbe került a három évfolyam megmozgatása.
De ez is nagyon fontos befektetés, így tudunk egészséges nemzedékeket felnevelni, akik a szülőkre, nagyszülőkre is hatást gyakorolnak majd.
Vakáció előtt maguk a felnőtt hozzátartozók kérték, hogy második osztályba lépő gyermekeik továbbra is járhassanak az Arénába.
Rengeteg pozitív energiát lehetett érezni ebben az időszakban, most már nemigen látni padon ülő gyermekeket, mint az elején, örömmel jönnek a kicsik, és jókedvűen is távoznak – véli Miklós Ervin, a foglalkozásokat irányító Királypingvinek jégkorongklub egyik vezetője, aki szerint az eredmények március-áprilisban kezdtek mutatkozni.
A legfontosabb az, hogy rávezessék a gyermekeket a sportra, annak szeretetére, de nem csak korcsolyázást tanulnak, hanem egymásra figyelést, tiszteletet, testkultúrát (az öltözőben), viselkedést (a meccseken).
Eleinte az alapmozgásokat és készségeket sajátítják el – mert bármilyen hihetetlen, sok ötéves gyermek alig tud járni, egyensúlytartási és koordinációs gondjai vannak, és a cipőfűzőjét sem tudja megkötni –, később labdajátékokkal ügyesednek. A korcsolyázás azért jó, mert az is egyfajta járás, és önbizalmat ad annak, aki megtanulja – egyúttal pedig azt is megszokja minden gyermek, hogy ha megdolgozik valamiért, akkor annak lesz eredménye – magyarázta Miklós Ervin, aki szerint ezzel a programmal elérhető, hogy 15–20 év múlva a helybeli csapatok zömmel helybeli sportolókból álljanak.
A program szerkezetét Kernászt Huba, a Királypingvinek edzője ismertette: az első két hónapban (tavaly ősszel) orvosi felmérésen vettek részt a gyermekek, azután teremfoglalkozásokat tartottak februárig, április végéig az új, sátortetővel födött műjégpályán erősödtek, májustól ismét a teremben edzenek. Ezt nem valami izzasztó műfajnak kell elképzelni: játékos mozgásfejlesztésről van szó, amelyen a gyermekek 90 százaléka örömmel vesz részt. A program a város minden óvodájára és iskolájára kiterjed, a Néri Szent Fülöptől a szotyori tanintézményig. Összesen 14 óvoda és 11 iskola 5–7 éves gyermekei kóstoltak bele a sportba ebben a tanévben 14 oktató és 2 orvosi asszisztens segítségével. Tavaszra már minden gyermek megállt a jégen, és elsajátította a korcsolyázás első lépéseit.
Foytatni kell – összegezett Antal Árpád, és a jövőre vonatkozó elképzeléseket is felvázolta. Ősszel belépnek az új nagycsoportosok, és évente egy-egy évfolyammal többen lesznek.
A program hat évfolyammal teljesedik ki, a cél az, hogy nagyjából tízéves koráig (negyedik osztály végéig) minden gyermek elsajátítson bizonyos alapokat, megtanuljon korcsolyázni és úszni; akkor már választhat magának olyan sportot, amilyent akar. Az úszást a következő években, a harmadik-negyedik osztályosok számára szeretnék bevezetni, addig remélhetőleg jobb körülményeket is tudnak teremteni hozzá, ámbár a jelenlegi uszodában is lehet tanulni. A polgármester hangsúlyozta: mindezekről csak elviekben egyeztettek, a konkrétumokat ezután fogják majd megtárgyalni.