Tíz éve indult a csernátoni Haszmann Pál Múzeum és a pécsi Határokon Túli Magyarságért Alapítvány KaPoCs elnevezésű programja. Ezt a kerek évfordulót vasárnap délután a múzeumkertben ünnepelte meg a két intézmény. További két évfordulóra is emlékeztek, hiszen idén ünneplik meg a Határokon Túli Magyarságért Alapítvány megalakulásának 25., illetve a Haszmann Pál Múzeum alapításának 45. évfordulóját.
A vasárnapi rendezvényen Pécs városát többen képviselték: Bokor Béla, az alapítvány elnöke, Minorics Tünde, Pukler Miklós (aki zenélt és énekelt), valamint Bedő Anikó, Beke Lívia és Beke Tamás. A program célja a közösségi terepmunka módszereinek bővítése, fejlesztése, a magyar tárgyi és szellemi örökség megőrzésének szakmai segítése. Tartalma a KaPoCs, illetve a Táj és ház elnevezésű csernátoni és pécsi táborokban valósult meg előadásokkal, kiállításokkal, kézműves-foglalkozásokkal, amelyekben mindig lényeges szerep jutott a helyi kultúrának és a helyi közösségek megszólításának.
Ez alkalomból visszatekintettek az elmúlt évtizedre, vetített képeken jelenítették meg a korábbi évek történéseit, újból megnyitották a múzeumkertben a Kép a képben óriásfotó-kiállítást és a Terítéken című, a Baranya vidéki hétköznapi és ünnepi étkezés kellékeit bemutató tárlatot. Mindezt megzenésített versekkel, előadásokkal, interaktív játékokkal fűszerezték.
„A Kép a képben fotósorozat az emberi történetek mellett immár az utazásról és a találkozásokról is szól. Emberi történeteket, sorsokat látunk szépen felfűzve úgy, hogy nem lehet közömbösen elhaladni a képek előtt. Utazásról szól, a szó legnemesebb értelmében. Olyan utazásról, amely során kapcsolatok alakultak, barátságok szövődtek és közösségek figyeltek egymásra. A fényképeken megjelennek a csernátoni emberek, egy közösség, idősek, fiatalok, épített örökségünk, gyönyörű fekvésű vidékünk Mánfai György és Hosszú István fotóművészek jóvoltából. Három éven keresztül visszajártak, ha lefotóztak valakit, annak a következő évben odaadták a képet ajándékba, azt is dokumentálták, miként vette át azt, majd felkeresték otthonában, és lefényképezték, hogy hol tárolja a róla készített fényképet. Ma is nagy öröm, hogy együtt lehetünk, és ez a szakmai kapcsolat örök érvényű” – mondotta Dimény-Haszmann Orsolya muzeológus, múzeumvezető, aki házigazdaként köszöntötte a pécsieket és a megjelenteket.
A pécsi alapítvány nevében Bokor Béla és Minorics Tünde szólt a jelenlevőkhöz, felidézték a 2007-ben elkezdődött és azóta rendkívül gyümölcsöző tízesztendős kapcsolat legfontosabb pillanatait. Ezt követően a szervezők a résztvevőket zsíros kenyérrel, frissen sütött kürtőskaláccsal és borral kínálták meg.