CsernátonKézműves és néptánctábor táncoktatóknak

2018. július 6., péntek, Közélet

A Kovászna Megyei Művelődési Központ szervezésében a felsőcsernátoni Hanna Panzióban hétfőn kezdődött és holnap reggel ér véget a 13. Kézműves és néptáncműhelymunka táncoktatóknak. A rendezvényen ötvenöt Kovászna, Hargita, Brassó és Maros megyei pedagógus, tanuló, néptáncoktató és zenész vesz részt, aki a tábort követően a tanultakat továbbadja tanítványainak. A tábort tizenegy alkalommal Rétyen tartották, második éve költöztették Felsőcsernátonba.

  • A szerző felvétele
    A szerző felvétele

Virág Endre táncszakelőadó, táborvezető elmondása szerint a játék a zenei, a táncos és a beszélt anyanyelv elsajátításának egyik fontos eszköze. A mozgás, a ritmusos mozgás, a tánc, a játék életszükséglet, bizonyos korig a gyermek szinte egész világát betölti. Ezért szükséges és fontos az ilyen műhelymunka, mint a csernátoni, mert a program során a napi foglalkozások alatt néptáncok, gyermekjátékok módszertanának tanítására, és székelyföldi hagyományos táncok, énekek és az ezekhez kötődő táncos és játékos szokások élményszerű oktatására kerül sor.

A résztvevők drámajátékokon és kézműves-tevékenységeken vettek részt, illetve megtanulták az adott tevékenység tanítási módszerét.

A műhelymunka alatt a táncokat és a módszertant Both József, a kolozsvári Népi Alkotások Házának táncszakelőadója és felesége, Both Zsuzsa – mindketten az Ördögtérgye Néptáncegyüttes vezetői – tanítja. Mindketten a Népművészet Ifjú Mesterei. A kézművességet, elsősorban a gyöngyfűzést és a nemezelést a sepsiszentgyörgyi Szász Etelka és Kolozsi Ildikó, a Guzsalyas Játszóház munkatársa oktatja, Fazakas Misi (Osonó Színházműhely) pedig a drámajátékokért felelős. A tánc­oktatásnál Ábri Béla, Lőrinczi Zsolt és Csoboth Lehel népzenész húzza a talpalávalót, az énektanulásnál és táncházban is ők biztosítják a zenét. A tábor ma éjszakába nyúló táncházzal ér véget.

Tóth Éva sepsiszentgyörgyi óvónő és az oroszhegyi Pál Emese majdnem mind a tizenhárom táborban jelen volt. Pál Emese arról beszélt lapunknak, hogy ez olyan tábor, ahol minden évben feltöltődnek ugyan, de el is fáradnak. Rengeteget tanulnak a néptánc és a kézművesség terén, ugyanakkor baráti, akár életre szóló kapcsolatok is születnek. Tóth Éva elmondta: mindketten óvónők, és amit itt tanulnak, gyümölcsöztetni tudják óvodai munkájukban, de ezen kívül emberileg is fejlődnek ebben a táborban. A tábor részvevőinek több mint fele évek óta visszajár. Minden évben más és más tájegység táncaival ismerkednek, hatodik éve annak, hogy a kolozsvári Both házaspár tanítja a táncot, és harmadik éve Kolozsi Ildikóval nemezelnek, Szász Etelkával pedig gyöngyöt fűznek. Azt is elárulták, gyermekeik is jelen vannak a táborban, egy társaságban, együtt tudnak szórakozni, igazi családias hangulat uralkodik.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 917
szavazógép
2018-07-06: Máról holnapra - Farcádi Botond:

Sortűz

Megdöbbentő, elkeserítő, felháborító, vérlázító – jelzőket is nehéz találni azokra az ítéletekre, döntésekre, amelyek az elmúlt egy-két napban születtek magyar vonatkozású ügyekben. Ennél nehezebb már csak megtalálni a megfelelő kifejezéseket, amelyek 2018 Romániájára jellemzőek: annyi biztos, hogy valahol a magyargyűlölő-rabló-gazember-maffiózó-szekus szavak által körülhatárolt szemantikai mezőben kellene keresgélnünk.
2018-07-06: Közélet - Fekete Réka:

Az állam nem segíti a gondozó civil szervezeteket (Egészségügyi szolgáltatások)

Szűkre szabott törvényi és anyagi keretek között van lehetősége az egészségbiztosítási pénztárnak, hogy hozzájáruljon az otthoni beteggondozáshoz, az erre szakosodott civil szervezeteknek pedig szinte lehetetlen támogatást nyerniük a szóban forgó intézménytől ehhez a tevékenységhez – sérelmezték az érintett sepsiszentgyörgyi segélyszervezetek képviselői a kedden tartott találkozójukon, amelynek Dragoș Tatu, a Kovászna Megyei Egészségbiztosítási Pénztár elnöke volt a meghívottja.