A Kovászna Megyei Művelődési Központ szervezésében a felsőcsernátoni Hanna Panzióban hétfőn kezdődött és holnap reggel ér véget a 13. Kézműves és néptáncműhelymunka táncoktatóknak. A rendezvényen ötvenöt Kovászna, Hargita, Brassó és Maros megyei pedagógus, tanuló, néptáncoktató és zenész vesz részt, aki a tábort követően a tanultakat továbbadja tanítványainak. A tábort tizenegy alkalommal Rétyen tartották, második éve költöztették Felsőcsernátonba.
Virág Endre táncszakelőadó, táborvezető elmondása szerint a játék a zenei, a táncos és a beszélt anyanyelv elsajátításának egyik fontos eszköze. A mozgás, a ritmusos mozgás, a tánc, a játék életszükséglet, bizonyos korig a gyermek szinte egész világát betölti. Ezért szükséges és fontos az ilyen műhelymunka, mint a csernátoni, mert a program során a napi foglalkozások alatt néptáncok, gyermekjátékok módszertanának tanítására, és székelyföldi hagyományos táncok, énekek és az ezekhez kötődő táncos és játékos szokások élményszerű oktatására kerül sor.
A résztvevők drámajátékokon és kézműves-tevékenységeken vettek részt, illetve megtanulták az adott tevékenység tanítási módszerét.
A műhelymunka alatt a táncokat és a módszertant Both József, a kolozsvári Népi Alkotások Házának táncszakelőadója és felesége, Both Zsuzsa – mindketten az Ördögtérgye Néptáncegyüttes vezetői – tanítja. Mindketten a Népművészet Ifjú Mesterei. A kézművességet, elsősorban a gyöngyfűzést és a nemezelést a sepsiszentgyörgyi Szász Etelka és Kolozsi Ildikó, a Guzsalyas Játszóház munkatársa oktatja, Fazakas Misi (Osonó Színházműhely) pedig a drámajátékokért felelős. A táncoktatásnál Ábri Béla, Lőrinczi Zsolt és Csoboth Lehel népzenész húzza a talpalávalót, az énektanulásnál és táncházban is ők biztosítják a zenét. A tábor ma éjszakába nyúló táncházzal ér véget.
Tóth Éva sepsiszentgyörgyi óvónő és az oroszhegyi Pál Emese majdnem mind a tizenhárom táborban jelen volt. Pál Emese arról beszélt lapunknak, hogy ez olyan tábor, ahol minden évben feltöltődnek ugyan, de el is fáradnak. Rengeteget tanulnak a néptánc és a kézművesség terén, ugyanakkor baráti, akár életre szóló kapcsolatok is születnek. Tóth Éva elmondta: mindketten óvónők, és amit itt tanulnak, gyümölcsöztetni tudják óvodai munkájukban, de ezen kívül emberileg is fejlődnek ebben a táborban. A tábor részvevőinek több mint fele évek óta visszajár. Minden évben más és más tájegység táncaival ismerkednek, hatodik éve annak, hogy a kolozsvári Both házaspár tanítja a táncot, és harmadik éve Kolozsi Ildikóval nemezelnek, Szász Etelkával pedig gyöngyöt fűznek. Azt is elárulták, gyermekeik is jelen vannak a táborban, egy társaságban, együtt tudnak szórakozni, igazi családias hangulat uralkodik.