Szűkre szabott törvényi és anyagi keretek között van lehetősége az egészségbiztosítási pénztárnak, hogy hozzájáruljon az otthoni beteggondozáshoz, az erre szakosodott civil szervezeteknek pedig szinte lehetetlen támogatást nyerniük a szóban forgó intézménytől ehhez a tevékenységhez – sérelmezték az érintett sepsiszentgyörgyi segélyszervezetek képviselői a kedden tartott találkozójukon, amelynek Dragoș Tatu, a Kovászna Megyei Egészségbiztosítási Pénztár elnöke volt a meghívottja.
A szociális ágazatban működő megyeközpontbéli civil szervezetek és intézmények vezetői negyedévenként beszélik meg gondjaikat, adják át tapasztalataikat. Ezúttal a Gyulafehérvári Caritas helyi kirendeltsége volt a házigazdája a találkozónak. A meghívottként jelen lévő megyei egészségbiztosítási pénztár elnöke ismertette azokat a jogi feltételeket, amelyeket a civil szervezeteknek teljesíteniük kell ahhoz, hogy az általa vezetett intézmény megtérítse az otthoni beteggondozás költségeit.
Májustól annyira nehezítették a feltételeket, amelynek alapján az egészségbiztosítási pénztár megtérítheti az otthoni beteggondozást, hogy a korábbi négy szervezet helyett jelenleg csak a Caritasszal tudtak ilyen jellegű szerződést kötni – közölte Tatu.
Az érintett civil szervezetnek, magánvállalkozásnak, bármilyen akkreditált házi beteggondozói szolgálatnak teljes normával alkalmaznia kell egy orvost, aki irányítja ezt a tevékenységet, ez esetben nem számít, hogy az illető saját praxisa révén, illetve kórházi alkalmazottként már szerződéses viszonyban áll az egészségbiztosítási pénztárral. Ellenben a gondozást végző személynek rendelkeznie kell azzal a lehetőséggel, hogy a beteg ellátását követően azonnal közölje elektronikusan az elvégzett munkát az egészségbiztosítóval, vagyis legyen laptopja, internetkapcsolata, egészségügyikártya-olvasója. Ez olyan szintű beruházással jár, amelyet a legtöbb civil szervezet nem engedhet meg magának. Az eljárást az is nehezíti, hogy miután az orvos felírja az otthoni betegápolás szükségességét, a hozzátartozónak öt napon belül be kell jelentenie ezt a megyei egészségbiztosítási pénztárnál, majd miután megkapja a jóváhagyást, szintén öt nap áll a rendelkezésére, hogy az intézménnyel szerződésben lévő gondozószolgálatot találjon. Háromszéken jelenleg ez egyszerű, mert csak a Caritashoz fordulhat ingyenes ápolásért, ami tizenöt, indokolt helyzetben harminc napig tart, egymást követő tizenegy hónap alatt nem haladhatja meg a kilencven napot.
A házigazdák mellett a Diakónia Keresztyén Alapítvány, a Kovászna Megyei Vöröskereszt, a Zathureczky Berta Idősek Otthona, a megyei szociális ellátási és gyermekjogvédelmi igazgatóság képviselői azt is elmondták, terepútjaik alkalmával azt tapasztalják, a gyermekek nagy része nem részesül megelőző fogorvosi ellátásban, ha kezelésre szorulnak, a szülőknek fizetniük kell, erre pedig legtöbbjüknek nincs pénze. Ugyanez a helyzet a laboratóriumi vizsgálatokkal. A megyei gyermekjogvédelmi hivatal sokat költ a gyermekek számára a törvény által szavatolt ingyenes fogorvosi kezelésekre, a gyógyszerek egy részének árát is pótolniuk kell, ezért nem érzik, hogy az állami gondozott gyermekek ezen a téren kedvezményezettek lennének – közölte Vass Mária, a szóban forgó igazgatóság vezetője.
Igazságtalan, hogy egy ember harminc-negyven évet dolgozott becsületesen, fizette az összes járulékot az állam felé, és amikor szüksége van arra, hogy visszakapjon valamit a befizetésekből, akkor gyógyszert, orvost, kezelést, gondozást, mindent fizetnie kell – sérelmezte Papp Adolf, a Kovászna Megyei Vöröskereszt igazgatója.
Szervezetük semmilyen állami támogatást nem kap, önerőből szervezik meg segélyező tevékenységeiket, nem tartják helyesnek, hogy az általuk gondozott idős személyektől el kell fogadniuk az anyagi hozzájárulást.
A találkozó azzal zárult, hogy Dragoș Tatu bemutatott néhány statisztikai adatot, beszélt az egészségügyi segédeszközök támogatásának rendszeréről, és arra kérte a jelenlévőket, éljenek a törvény adta lehetőségekkel. Elmondta, tavaly kilencvenhárom beteget gondoztak otthon a megyei egészségbiztosítási pénztár költségén, ez 2744 nap ellátást jelentett közel 152 ezer lej értékben. A segédeszközök jóváhagyása terén pedig nincs túl nagy lemaradás, legtöbb három hét alatt minden kérést elbírálnak, és zömével jóvá is hagyják. Azt ellenben minden kérelmezőnek tudnia kell, hogy adott segédeszközt alapáron támogatja az egészségbiztosító, ha valaki más minőségű terméket igényel, annak az árkülönbözetet fizetnie kell – magyarázta Dragoș Tatu.
Kiderült, az otthoni gondozásra szoruló háromszékiek alig elenyésző százaléka élvezi az állami támogatást ezen a téren, a civil szervezetek pedig óriási erőfeszítéseket tesznek azért, hogy előteremtsék a szükséges pénzt, és elvégezzenek olyan feladatokat, amelyeket egy társadalomnak az állampolgári befizetésekből kellene megoldania.