Másképp látja a Velencei Bizottság

2018. július 14., szombat, Belföld

A Velencei Bizottság azt javasolta Romániának, hogy változtassa meg a vezető magas rangú ügyészek kinevezésének jogi szabályozását, és ennek érdekében módosítsa az alkotmányt is, hogy semleges kinevezési és leváltási eljárást biztosítson.

Az Európa Tanács alkotmányjogi konzultatív testületétől Klaus Iohannis elnök kért véleményt azt követően, hogy a kormánykoalíció megszavazta a parlamentben az igazságszolgáltatás működését szabályozó három törvény módosítását, de ezek még nem léptek hatályba, mert Iohannis és az ellenzék többször megtámadta az alkotmánybíróságon.
A Velencei Bizottság tegnap közzétett, harmincoldalas előzetes véleményében kifejtette: a vezető ügyészek kinevezésében és leváltásában az elnök és a legfelsőbb bírói tanács szerepének megőrzése szavatolhatja az eljárás semlegességét, és kiegyensúlyozhatja az igazságügyi miniszter befolyását.
A Velencei Bizottság ajánlása szerint kiegészítésre szorul az a kormány által beterjesztett javaslat is, amely a bírák és az ügyészek felelősségre vonhatóságát szabályozza. A testület szerint a jogszabálynak ki kell mondania, hogy az ügyészek anyagilag nem vonhatók felelősségre, amennyiben rosszhiszeműség vagy hanyagság nem állapítható meg esetükben.
A testület kifogásolta a bírák és ügyészek szabad véleménynyilvánítását korlátozó cikkelyt, illetve javasolta Romániának, ne az ügyészség egy újonnan létrehozandó külön részlege vizsgálja az ügyészek és a bírák vissza­éléseit, hanem szakosodott ügyészeket foglalkoztassanak.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 428
szavazógép
2018-07-14: Közélet - Demeter J. Ildikó:

Az ártéri erdő titkai

Madarat még lát az ember, ha kirándulni megy, ám az ritka szerencse, ha épp akkor kerül lencsevégre, amikor zsákmányát viszi. Őzet, szarvast is többnyire csak elillanóban pillant meg a jámbor természetkedvelő, vaddisznó pedig igazán nem szokott pózolni az érdeklődőknek. Már csak ezek alapos szemügyre vételéért is megérte megnézni Bilek Ferenc magyarországi természetfotós és -filmes csütörtökön megnyílt kiállítását a sepsiszentgyörgyi Vadászati Múzeumban. No meg azért is, mert minden kép mögött egy történet is van, amelyet az alkotó szívesen megosztott az érdeklődőkkel.
2018-07-14: Közélet - Demeter Virág Katalin:

Szünidő egyházi berkekben

Állati küldetés címmel zajlott a napokban az a sokoldalú foglalkozás, melyen óvodások, kisiskolások és konfirmandusok is részt vettek Sepsiszentgyörgyön a Belvárosi Református Egyházközségben. A vakációs bibliahetet pénteken a témához kapcsolódó mozzanattal, a rozsnyói dinóparkban tett látogatással zárták a szervezők.