Akadálymentesítési hálózati konferenciaÖsszefogás a fogyatékkal élőkért

2018. július 14., szombat, Közélet

A gyülekezetek nem krisztusi gyülekezetek mindaddig, amíg a fogyatékkal élők hiányoznak belőlük – állítja Makkai Péter, a sepsiszentgyörgyi Írisz Ház lelkészigazgatója. A gondolat akár mottója is lehetett volna a csütörtökön véget ért kétnapos Akadálymentesítési hálózatépítő konferenciának, amelynek kezdeményezője és házigazdája a Diakónia Keresztyén Alapítvány sepsiszentgyörgyi fiókja volt. A tanácskozáson olyan erdélyi egyházközségek, egyházi szervezetek képviselői vettek részt, amelyek foglalkoznak fogyatékkal élőkkel, nyitottak befogadásukra. A rendezvény célja: egymás megismerése, a tapasztalatok átadása és a már meglévő cselekvő hálózat bővítése.

  • A konferencia helyszíne a sepsiszentgyörgyi Írisz Ház. Fotó: Nagy D. István
    A konferencia helyszíne a sepsiszentgyörgyi Írisz Ház. Fotó: Nagy D. István

A konferencián a házigazdák három programot ismertettek, amelyek eredményeként a sérült emberek közelebb kerülhetnek a közösségekhez, életük jobbá válhat, gondozásuk szakszerűbb. A fogyatékkal élők befogadását és beilleszkedését segítette az Írisz Háznak az a hároméves programja, amelyet a svájci HEKS alapítvány és a Brot für die Welt finanszírozott. Ennek révén negyvenhárom református egyházközséget és mellettük működő civil szervezetet támogattak pályázati úton, hogy megvalósítsák saját akadálymentesítési terveiket. Feljárókat létesítettek templomok bejáratánál, hallás- és mozgássérülteket segítettek eszközökkel, akadálymentes istentiszteleteket tartottak hallás- és látássérülteknek, paralimpiai játékokat szerveztek, koncerteket tartottak, gyermekeket táboroztattak. A konferenciára a szervezők kiadtak egy kis füzetet, amelyben bemutatkoznak a nyertes pályázók, ez egyben egyfajta katalógusa is azoknak a gyülekezeteknek, egyházi szervezeteknek, amelyek fogyatékkal élőkkel foglalkoznak.

Egy másik projekt célja tananyag kidolgozása fogyatékkal élő fiatalokat ápolók számára, valamint ilyen személyek képzése.

A Junge Pflege  Erasmus+ pályázatban a Diakónia Keresztyén Alapítvány sepsiszentgyörgyi fiókja 2010 óta harmadszor vesz részt, főpályázó a németországi botropi Diakónia, partner a lengyelországi Carework beteggondozó szolgálat. A programot Chritoph Schmidt, a botropi Diakónia ágazati igazgatója mutatta be. A sepsiszentgyörgyi ötvenórás képzésen az Írisz Ház  csoportvezetői és a helyi egészségügyi technikum diákjai vettek részt, az előadásokat Olcsvári Tünde, az Írisz Ház koordinátor pszichológusa és Mátyás Judit, a technikum tanára tartotta, a gyakorlatot a megyei kórházban és az Írisz Házban végezték.
Lapunk érdeklődésére Makkai Péter elmondta, míg a hazai egészségügyi rendszerben az asszisztensek, az  ápolószemélyzet kiképzése a kórházban fekvők ellátására vonatkozik, szükség van felkészíteni azokat is, akik fogyatékkal élőket gondoznak, ápolnak, és ez speciális képzést igényel. Megjelent az otthoni gondozás, a fogyatékkal élők személyi asszisztense, és ahogy a társadalom szembesül az újabb kihívásokkal, úgy próbál igazodni ahhoz, hogy felkészítse azokat, akik ilyen munkát vállalnak – szögezte le az Írisz Ház vezetője. Kitért arra, hogy vannak olyan fiatalok, akik betegség vagy valamilyen baleset miatt szerzett fogyatékkal élnek, életük egyik napról a másikra megváltozik, kiszolgáltatottá válnak, gondozásra szorulnak, és nem elég, ha ápolójuk csak fizikailag segíti, lelki, társadalmi vonatkozásban is támogatni kell őket, hozzá kell járulni ahhoz, hogy saját körülményeiknek megfelelően a legjobbat hozzák ki magukból.
A SUCCESS nevű Erasmus+ program célja, hogy a fogyatékkal élőket felkészítsék a munkavállalásra, lehetőséget teremteni, hogy azok a megváltozott munkaképességűek, akik már elhelyezkedtek, átadhassák tapasztalataikat, illetve a potenciális munkaadókat is tájékoztatni tudják a sérültek alkalmazásával kapcsolatos kérdésekről. Az első csoporttal már megtartották a műhelymunkát. Ennek a projektnek szlovákiai a főpályázója, a sepsiszentgyörgyi Diakónia cseh és magyarországi partnerekkel együtt vesz részt a programban.  A munkaadó és a fogyatékkal élő munkavállaló felkészítése, illetve a köztük való közvetítés nem új a Diakónia számára, hisz az alapítvány április óta ilyen jellegű munkaközvetítő szolgálatot is működtet. Lapunk érdeklődésére Kelemen Tibor, a Kovászna Megyei Munkaerő-ügynökség igazgatója – aki a konferencián a fogyatékkal élők munkaerőpiaci kihívásairól beszélt – elmondta, Háromszéken évente alig két-három új alkalmazást jegyeznek a sérültek köréből, ami anyagilag támogatható, hisz csak azok a munkaadók kérhetik a havi 900 lejes támogatást egy fogyatékkal élő alkalmazása esetén, ha ötven alkalmazottnál kevesebbet foglalkoztatnak, vagy ennél többet, de már teljesítették a törvény által előírt kötelezettségüket e téren, és azon felül alkalmaznak a sérültek köréből. A munkaerőügynökség jelenleg tizenkét személy után folyósítja az említett támogatást, holott idén 353 esetre lenne pénz, kihasználatlan a lehetőség – szögezte le Kelemen Tibor.

A napokban megváltoztatott vonatkozó jogszabály értelmében két hónap múlva a havi támogatás összege 2250 lejre emelkedik – ismertette az igazgató.

Az első alkalommal szervezett Akadálymentesítési hálózatépítő konferencián Vincze Judit, a Királyhágó-melléki Református Egyházkerület előadó-tanácsosa és Szegedi László, az Erdélyi Református Egyházkerület missziói előadója tartott áhítatot, utóbbi üzenete szerint néha kudarcot vallanak a szolgálattevők, a segítők, akik olyan célcsoporttal dolgoznak, akiknek már nem lehet segíteni, de a hitet akkor sem kell elveszíteni.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1257
szavazógép
2018-07-14: Vélemény - Kuti János:

Jól sikerült beruházások? (Kármentő)

Romániában rengeteg mindenre jut pénz, csak éppen a fontos dolgokra nem. Illetve, lennének olyan beruházások, amelyek kivitelezéséhez csak egy kevéske önrészt kellene hozzá tennünk, de sajnos, az már nem kerül. Az igazi nagy, az unió által támogatott országos projektekre pénzt is adnának, mestertervek is készülnek, de azokat sem tudjuk kivitelezni. Az ígéretek ellenére nem építünk utakat, autópályákat, nem újítunk fel vasutat, és harminc év alatt 1 (egyetlen!) új kórház került tető alá.
2018-07-14: Világfigyelő - :

Magyarország ki fog lépni (Globális migrációs csomag )

Mivel az ENSZ globális migrációs csomagja kötelező lesz a tagállamokra, Magyarországnak ki kell lépnie az elfogadás folyamatából, világossá téve, hogy semmilyen módon nem tartja önmagára nézve irányadónak a csomag egyetlen intézkedését, iránymutatását sem – nyilatkozta Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter New Yorkban.