A brit farmerek a brexit után már nem fognak kapni európai uniós támogatást. Senki sem tudja, hogyan működik majd tovább a mezőgazdaság. A BBC ezért megnézte, milyen az unión kívüli svájci mezőgazdaság, ahol a gazdálkodók azért is kapnak fizetést, hogy rendben tartsák a földjüket és legeltessenek a hegyoldalakon.
A svájciak a jövedelmük 6 százalékát fordítják élelmiszerekre. Ez az arány kisebb, mint a szomszédos országokban, mert a svájci fizetések nagyon magasak. A svájci farmerek ugyanakkor azt szeretnék, ha többet fizetnének a termékeikért. Azonban a külföldi áruk jóval olcsóbbak, mint a hazai portékák. A kormány emiatt évente nagyjából 2,3 milliárd euróval támogatja a mezőgazdaságot. Enélkül szépen, lassan kivesznének a vidéki közösségek, különösen az Alpok magasabb régióiban – írja a BBC anyagára hivatkozva a Syngenta blogja.
A BBC cikke szerint a legtöbb svájci gazda bevételének akár a háromnegyedét is kiteszi az állami támogatás. Ha csak az előállított termékeiket adnák el, nem tudnának megélni. A svájci mezőgazdaság rendszere szerint a gazdálkodók azért is kapnak fizetést, hogy rendben tartsák földjüket és legeltessenek a hegyoldalakon. A napi környezetvédelem is kiemelt feladata a gazdáknak, amire szintén közvetlen támogatást kapnak. Például, ha a gazdaság földjei egy környezetvédelmi terület mellett vannak, és a gazda az oda vezető közutakat tisztán és karban tartja. Akinek érintetlen vadon kell, az úgyis elmegy Kanadába vagy Oroszországba – mondta Beat Rööslia, a svájci farmerszövetség egyik képviselője.
Svájc ma a lakosság által elfogyasztott élelmiszernek több mint a felét termeli meg. Viszont ez nagyon sokba is kerül az államnak. Az Egyesült Királyságban található több mint 200 ezer gazdaság évente 2,75 milliárd eurónyi uniós támogatást kap, míg az 50 ezer gazdás svájci mezőgazdaság 2,3 milliárd euróra számíthat. Viszont nem biztos, hogy a brexit után a brit kormány akár az eddigi támogatási összeget is biztosítani tudja a farmereknek.
(Forrás: magro.hu)