Háromszéken gyakorlatilag befejeződött a repce betakarítása, a mezőgazdasági igazgatóság tegnapi adatai szerint a terület kilencven százalékát már learatták.
Idén 3224 hektáron termett repce a megyében. Ez háromszáz hektárral több, mint a tavalyi összterület – mondta el érdeklődésünkre Könczei Csaba, a Kovászna Megyei mezőgazdasági Igazgatóság vezetője. Az igazgató meglátása szerint a repce térhódítását több tényező is megalapozza. Biztos a piaca, a vásárlók gyakorlatilag a föld széléről is elviszik a repcemagot. A kultúra költségei a gabonáéhoz hasonlóak, de az eladási ára kétszerese a kalászosokénak. A repcemag ára nedvességtartalma szerint változik, a 8–9 százalékos nedvessséggel betakarított repce jónak számít. Idén általában megvolt ez a minőség, de akadtak parcellák, ahol 10–11 százalék nedvességgel takarítottak be repcét – részletezte az igazgató.
Az első parcellákra már június végén rámentek a kombájnok. Kovászna megyében elsőként a szentivánlaborfalvi Apor András kezdte meg a repce betakarítását. Százhúsz hektáron gazdálkodik, több mint harminc hektáron vetett repcét tavaly ősszel. A betakarított első, öthektáros parcella hozamával meg van elégedve: 3600 kilogrammos átlagtermést ért el.
Milyen előnyei vannak a repce termesztésének? – kérdeztük a farmert.
– A leggyorsabban lehet belőle pénzt csinálni, ezt a termést takaríthatjuk be leghamarabb, az értékesítéssel sincsenek gondok. Ha be van tartva a technológia, akkor a várt termés nem marad el – válaszolt érdeklődésünkre.
A repcemag értékesítési ára is nagyon jó, a hónap elején 1,5–1,53 lejt adtak kilójáért a vásárlók, azaz hektáronként több mint ötezer lej a bevétel. Ebből a tiszta nyereség háromszáz euró körüli, több, mint az idei búza hozadéka – tudtuk meg Apor Andrástól.
A repce a vetésforgóban is fontos szerepet kap az Apor-birtokon, így idén sem fog csökkenni a repcével bevetett terület. Emellett burgonya, búza, kukorica és szója szerepel a vetésforgójukban.