Múzeumot, művelődési házat, képgalériát látogatott a magyarországi Cselekvő közösségek országos program részeként szakemberek egy csoportja Sepsiszentgyörgyön és Kézdivásárhelyen. A múlt heti háromnapos háromszéki tanulmányúton találkoztak civil szervezetek képviselőivel, de Eötvös Rémusz, a Fölszállott a páva népzenei és néptánc tehetségkutató vetélkedő idei különdíjasa is meglepte őket őrkői cigány dalokkal.
A Cselekvő közösségek – aktív cselekvési szerepvállalás elnevezésű uniós program szintén uniós támogatással működő magyarországi közösségfejlesztő projekteket segít módszertanilag, többek között kutatással, képzéssel, módszertani fejlesztéssel, belföldi és nemzetközi tanulmányutakkal, konferenciákkal, kiadványokkal – tájékoztatta lapunkat Bereczki Ibolya, a Szentendrei Szabadtéri Néprajzi Múzeum főigazgató-helyettese. Három fő terület: könyvtár, múzeum, közművelődési intézmény és a mellettük működő civil szervezetek tevékenységét szeretnék segíteni a programcsomag révén. A projekt gazdája a Szentendrei Szabadtéri Néprajzi Múzeum, konzorciumi partner a Nemzeti Művelődési Intézet és az Országos Széchényi Könyvtár.
Az első nemzetközi tanulmányút célja: közösségfejlesztési formák megismerése, megtapasztalása, amelyre Budapest és Pest megye kivételével az ország minden részéből jelentkezhettek múzeumi, könyvtári és közművelődési szakemberek, valamint közigazgatásban, kutatási intézményben dolgozók.
Sepsiszentgyörgy és Kézdivásárhely kiválasztásánál figyelembe vették, hogy a Szentendrei Szabadtéri Néprajzi Múzeum többéves szakmai kapcsolatot ápol a Székely Nemzeti Múzeummal és a Bod Péter Megyei Könyvtárral, ezeknek vezetőivel és szakembereivel is találkoztak, ismerkedtek tevékenységükkel, adománykönyveket hoztak a könyvtár Könyvkelengye programja számára. A huszonhárom főnyi csoport a Kónya Ádám Művelődési Ház klubjainak, csoportjainak, az itt működő civil szervezeteknek, a Magma kiállítótérnek a munkájáról tájékozódott, s találkoztak Majláth-Szabó Attilával és az őrkői cigány közösség néhány képviselőjével, akik az őket érintő programokról beszéltek. Kézdivásárhelyen az Incze László Céhtörténeti Múzeum és a Felső-háromszéki Kézműves Egyesület volt a házigazdája a tanulmányút csapatának, amely Háromszékre jövet a nagyszebeni HÍD Egyesületet, hazafelé pedig dévai civil szervezeteket látogatott meg.
Bereczki Ibolya lapunknak elmondta, a közösségfejlesztés egy olyan terület, ahol legtöbbször az ehhez szükséges tudás megszerzése a legnehezebb, éppen ezt kívánják megadni a Cselekvő közösségek programban és a háromszéki tanulmányút révén is, amelynek résztvevői várhatóan visszaforgatják tapasztalataikat a saját gyakorlatukba. Ha a tudás megvan, és a szakemberek révén sok jó ötletet tudnak indítványozni, akkor elsősorban nem a pénztől függ ezek megvalósítása, hanem attól, hogy az emberek számára fontossá válik, együtt fejlesszék a közösségüket, közösen szerezzenek élményeket, hisz ez a cselekvő program lelke – szögezte le a főigazgató-helyettes.