Lőcsei-Balássy Emőke, az anyaországi Szülők Háza Alapítvány által életre hívott Tegyél jót! Ülj mellém! program szakmai koordinátora helyi mentálhigiénés szakemberek meghívására nemrég Barótra látogatott.
A sepsiszentgyörgyi születésű fiatal szakértő munkájukról és hosszú távú célkitűzéseikről beszélt, az erdővidékiek pedig tanácsot kértek tevékenységük elindításához, megszervezéséhez. A Szülők Háza Alapítványt a vízilabda-válogatott volt kapitánya, Kemény Dénes hozta létre, vezetője Regős Judit szociálpolitikus, szupervizor és aktív analitikus terapeuta, céljuk pedig az, hogy önkéntesek bevonásával a gyermekotthonokban élő fiatalok életét példamutatással, élménynyújtással és bizalomfejlesztéssel megváltoztassák –
ha a hátrányos családból származó gyerekek elhiszik, van remény, és munkával érvényesülni lehet, a társadalom megbecsült tagjaivá válhatnak.
Lőcsei-Balássy Emőke önkéntesként került az alapítványhoz. Mint mondotta, ezt megelőzően is vállalt ilyen feladatot, ám tudta, sok tekintetben másképp kellene a felmerülő gondokat megközelíteni, hogy az hatásos legyen. A Tegyél jót! Ülj mellém! program erősségét abban látja, hogy a rászorulók számára sok ember bevonásával, hosszú távon nyújtanak segítséget. Minden önkéntestől csak azt és annyit kérnek, amennyit nyújtani tud. Ha valaki a gyermekek szállításában tud segédkezni, hajat tud vágni, mozgásra tud nevelni, éneket tud tanítani, akkor attól az autót, a frizurakészítést, a tornaórát és a tanítást fogadják el, viszont fontosnak tartják, hogy aki elkötelezte magát, szavának álljon.
Mint mondotta, nagyon megérintette, amikor a program elején egy csoport fiatalnak azt találta mondani, majd legközelebb ismét közös foglalkozáson vesznek részt, ám azok csak legyintettek, hát persze, hiszik is, hogy lesz legközelebb. Megértette, mekkora felelősséggel tartozik irántuk, ezért fokozott odafigyeléssel kellett úgy viselkednie, hogy a fiatalok máskor hasonló kijelentésekre ne legyintsenek, hanem hinni tudjanak a feléjük fordulóknak.
„Ha valaki csak havonta egyszer tud segíteni jönni, csak egyszer jöjjön, köszönet azért is, de tartsa magát ígéretéhez, mert ezeknek a lelkileg könnyen sérülő fiataloknak kiszámíthatóságra és érzelmi biztonságra van szükségük.
Kiemelt feladatunknak tartom, hogy megnyerjük bizalmukat és élményeket adjunk számukra – menjünk színházi előadásra, labdarúgó-mérkőzésre, kiránduljunk, de akár ide sorolható a közös főzés vagy híres sportolóval való találkozás –, hiszen ezek révén betekintést nyernek egy-egy család életébe, közösen végeznek el különböző feladatokat, kapcsolódások alakulnak ki, mellette pedig láthatják, tapasztalhatják, hogyan és mitől működik egy család. Legyen más családképük is, mint amit eddig tapasztaltak, ha sajátot alapítanak. Ha bizalmat adunk, reményt adunk számukra, nem feltétlenül csak a bűnözés és a prostitúció, hanem teljes élet várhat rájuk” – mondotta Lőcsei-Balássy Emőke.