Sepsiszentgyörgyön is léteznek olyan helyek, ahol az árvíz és a belvizek gondot jelentenek, ezért az EMNP a nyár folyamán csokorba gyűjti a témával kapcsolatos lakossági panaszokat, szakértővel megtárgyalja, és az ősz folyamán határozattervezetet nyújt be a megelőzési javaslatokkal – közölte szerdai sajtótájékoztatóján Bálint József. A városi önkormányzati képviselő szerint bizonyos munkálatokat már az idén meg lehet és meg is kell kezdeni.
A néppárti tanácstag elmondta: az utóbbi időben nagyon sokan megkeresték őket, és segítséget, illetve védelmet kértek az ár- és belvíz ellen. A 2010-es árvízre, amikor a megyeszékhely egyes utcái is folyóvá változtak, még élénken emlékszik mindenki, és bár idén kisebb volt a baj, ez is elég jelentős károkat okozott, a globális felmelegedés miatt pedig egyre gyakoribbá válnak a szélsőséges időjárási jelenségek. Előre kell gondolkodni – szögezte le, és felelevenítette, hogy nyolc éve, mikor a helyi tanácsban erős ellenzéki frakció ült, az önkormányzat az árvíz után két nappal rendkívüli tanácsülést tartott, és meg is szavazott bizonyos fokú kártalanítást a károsultaknak – többek között átvállalta azok egyhavi víz- és villanyszámláját, akiknek a háztartásából vizet kellett kiszivattyúzni.
Idén március 13-án volt egy kisebb árvíz Sepsiszentgyörgyön, amely után meg is jelentek a polgármesteri hivatal kárfelmérői, de azóta nem történt semmi, pedig már négy hónap eltelt.
Az egyik károsult maga Bálint József, akinek Forrás utcai lakását körbevette a víz, a gyermekei lakásán pedig át is vonult, de rajtuk kívül sok más – a Gyümölcsösben, a Jókai Mór utcában, de Kilyén és Szotyor alsó részein élő – család is érdekelt abban, hogy ez ne ismétlődjön meg. Ennek érdekében cselekedni kell, mert a jelenlegi állapot nem megnyugtató, minden nagyobb esőnél aggódnak az emberek. Az Olt védőgátjának kiépítését és a Kökényes-patak medrének kimélyítését már a kilencvenes években elvégezték, ám Árkos patakának medrén már nem megfelelő a karbantartás, az árkosi és a csíki út között pedig nincs esővízgyűjtő és -elvezető rendszer, onnan nem tud lefolyni a víz. Idén tavasszal az történt, hogy a két út közötti terület feltelt, és elárasztotta a Forrás utcát. Levezető árok híján az utak által közrezárt kertek még az ár levonulása után egy hónappal is víz alatt voltak – magyarázta Bálint József, aki szerint a Sepsi Aréna közelében kellene sáncot ásni és átereszt építeni, hogy az Oltba tereljék a kelleténél bőségesebb csapadékot.
Ezt a munkát legjobb lenne az Aréna előtti körforgalom építésével egy időben kivitelezni, a továbbiakban pedig rendszeressé kell tenni a patakmedrek, árkok kitisztítását is.
A visszafolyás megakadályozását zsilipekkel, a belvíz eltávolítását átemelő pumpákkal képzeli el az EMNP, amelynek székházában szeptemberig várják a lakossági panaszokat, észrevételeket, javaslatokat, valamint azok beleegyezését, akiknek a területén sáncot kell kialakítani.