Újból megmutatták a vajnafalvi juhászok, hogy számukra fontos a hagyományok őrzése. Szokásos módon az Illés-naphoz legközelebb eső hétvégén szervezték meg a vajnafalvi juhászlakodalmat. Szombaton és vasárnap is állt a bál a Tündérvölgyben, a helyi közösség mellett a fürdővárosban üdülő, gyógyuló turisták, az alkalomra érkezett vendégek is mulattak a hétvégén.
A vajnafalvi és környékbeli román közösség legnagyobb ünnepét a centenárium jegyében szervezte a Justinian Teculescu Kulturális és Keresztény Egyesület, karöltve a Kovászna Megyei Juhtenyésztők Egyesületével, Kovászna Polgármesteri Hivatala, Kovászna Megye Tanácsa támogatásával. Florentina Teacă kovásznai tanár 2016-ban megjelent, A vajnafalvi juhászok, a románság Kárpát-kanyarulati őrzői című kötetében az 1600-as évek előtti időkre vezeti vissza a néphagyományt. A juhászkodásra berendezkedett, vándorlegeltetést művelő helyi közösség férfi tagjai – akik az egész évet a juhok mellett, különböző vidékeken töltötték – Illés napján gyűltek össze a Tündérvölgyben.
A mulatság mellett a családalapítás is célja volt az összejövetelnek, a fiatal juhászok ilyenkor választották ki leendő feleségüket, esküvőket is tartottak.
Szombaton már álltak a lacikonyhák, a vásárosok is kínálták portékájukat, a szervezők idén is kitiltották a juhászlakodalom helyszínéről a bóvliárusokat. Az igazi ünnepet azonban tegnap tartották. Az ősi családalapítási hagyomány elevenedett meg, a menyasszony, vőlegény szekéren vonult be a tündérvölgyi erdei tisztásra, nyomukban a násznép lovon, gyalogosan, de kivétel nélkül az ősi népviseletbe öltözve. A lakodalmas ház előtt zajlott a ceremónia, a menyasszony kikérése, a kalács megtörése, a keresztszülők mezítlábra vetkőzése.
Nem maradt el a fiatalok viaskodása, birkózásban, kőemelésben mérték össze erejüket a juhászlegények.
Tegnap délben a színpadról bejelentették: Románia nemzeti himnusza fog elhangzani. Szinte a ceremóniamester volt az egyetlen, akit ez meghatott, a sörsátrak alatt tovább folyt az élet, fontossági sorrendben a sör, miccs, juhflekken, túrós puliszka volt az ünneplők kedvence. A kulturális műsor a román népi zene és tánc kedvelőinek nyújtott szórakozást, a programban kakukktojásként szerepelt a brassói görög közösség együttesének fellépése. A juhászok egyesülete idén is kitett magáért. Állatszemlét szerveztek, többtucatnyi helyi és kevert fajtájú juhot mutattak be. Sorin Popica egyesületi vezető elégedetten nyugtázta: nemcsak a helyi juhtenyésztők jöttek el, érkeztek Hargita, Vrancea megyéből is.