Koszovó tegnap megkezdte saját útlevelei kiadását öt és fél hónappal azután, hogy egyoldalúan kikiáltotta függetlenségét, Szerbiától való elszakadását. Hashim Thaci miniszterelnök Pristinában ünnepélyes külsőségek között adta át az első ilyen úti okmányt egy koszovói nőnek. A politikus történelmi jelentőségű eseményként méltatta az önálló koszovói útlevelek megjelenését, amely szerinte a terület polgárainak Szerbiától való végleges elszakadását jelzi. ,,Koszovó polgárainak mától kezdve saját identitásuk van, a Koszovói Köztársaságé" ― hangsúlyozta. Az önálló koszovói útlevél sötétkék fedőlapján a Koszovói Köztársaság felirat olvasható három nyelven: albánul, valamint szerbül és angolul. A pristinai kormányzat egyelőre nem tudja, hogy a Koszovó függetlenségét el nem ismerő országok elfogadják-e az új útlevelet.
Amerikai bocsánatkérés a rabszolgatartásért
Az amerikai kongresszus képviselőházának tagjai kedden este hivatalosan bocsánatot kértek a fekete bőrű amerikaiaktól a rabszolgaság és az amerikai feketéket sújtó faji elkülönítés alapvető igazságtalanságáért, kegyetlenségéért, brutalitásáért és embertelenségéért. A képviselőház által elfogadott szöveg az Egyesült Államok népe nevében követi meg a fekete bőrű amerikaiakat mindazért a rosszért, amit elkövettek ellenük a szegregáció idején, illetve őseik ellen a rabszolgaság idején. A Steve Cohen, Tennessee állambeli demokrata párti képviselő kezdeményezésére elfogadott nyilatkozatban a képviselőház tagjai kötelezettséget vállaltak, hogy mindent megtesznek a múlt bűneinek jóvátételéért, a rabszolgaság és a szegregáció tartós következményeinek felszámolásáért.
Pénzbüntetés utcai sajtótájékoztatóért
Kellemetlen helyzetbe került a rendőrség Budai Gyula fideszes politikus ügyében, akinek pénzbüntetését tévedésből azzal az indokkal vonta vissza, hogy az ellenzéki politikus parlamenti képviselő, és ezért védi a mentelmi jog. Budai Gyulát, a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetsége (Magosz) igazgatóját, fideszes választókerületi elnököt az utcán tartott sajtótájékoztatója után rendőrök igazoltatták. A rendőrség ,,be nem jelentett demonstráció" miatt negyvenezer forint pénzbüntetést szabott ki Budai Gyulára. A büntetés ellen az érintett és Szijjártó Péter, a párt szóvivője tegnap a Budapesti Rendőr-főkapitányság székháza előtt tiltakozott. A szóvivő a hatóság intézkedését a jogállamiság és a demokrácia szégyenének nevezte.
Óriásbomba — a kitelepítés ára
Nem volt veszélyes az az óriásbomba, amely miatt kedden több ezer embert kellett kitelepíteni Budapest IX. kerületében, a robbanószerkezetet ugyanis már a második világháború idején hatástalanították. A második világháborúban ledobott, német gyártmányú robbanószerkezetet hétfőn találták meg egy építkezésen. Hajdu Gábor ezredes, tűzszerész parancsnok szerint a második világháború alatt és után gyakori volt, hogy a fel nem robbant bombákat a helyszínen hatástalanították, aztán egyszerűen otthagyták. Kedden a főváros IX. kerületében lakók egyharmadát, több ezer embert kellett időlegesen kitelepíteni, ők az esti órákban hazatérhettek otthonaikba. Tegnap már a kitelepítés költségéről kezdtek vitatkozni.
Kevesebben haltak meg AIDS-ben
Több mint két évtizedes növekedés után tavaly már a második egymást követő évben csökkent az AIDS-ben meghalt emberek száma világszerte ― állapította meg legfrissebb jelentésében az AIDS elleni küzdelmet összehangoló ENSZ-ügynökség (UNAIDS). A szerzett immunhiányos tünetegyüttes tavaly körülbelül kétmillió ember halálát okozta, szemben az előző évi 2,1 millióval. Az AIDS-járványnak ugyan még távolról sincs vége, de stagnálást mutat annak köszönhetően, hogy egyre több beteg jut hozzá az életét meghosszabbító gyógyszerekhez, és számos helyen csökken az új HIV-fertőzések száma.
Oxigéntartály robbant fel a repülőn
Hivatalosan is megállapítást nyert, hogy egy felrobbant oxigéntartály vágott lyukat múlt pénteken a Qantas ausztrál légitársaság gépén. A Hongkong és Melbourne között közlekedő Boeing 747-400 típusú gépnek a baleset miatt több ezer méteres zuhanás után kellett kényszerleszállást végrehajtania Manilában. Kiderült az is, hogy a felrobbant tartályról leszakadt szilánk vágta le az utastér egyik ajtaja fogantyújának egy részét. Olyan veszély azonban nem fenyegetett, hogy az ajtó kinyílik.