Diktátum vagy egyezség?

2008. augusztus 1., péntek, Máról holnapra
Farkas Réka

Az idei nyár politikai folytatásos regénye az RMDSZ és ellenzéke közötti tárgyalássorozat. Lassan egy hónapja zajlik az egyeztetés, és újra meg újra egy későbbi időpőntra tolódik a végleges megállapodás. A határidők szorítása miatt az elmúlt héten napi levélváltás jellemezte a párbeszédet, s mivel immár nincs mód hosszas gondolkodásra, a tegnapi tárgyalások véglegesítése, a jelek szerint, mára maradt.

Az MPP elviekben elfogadta az RMDSZ belső koalíciós ajánlatát, ám a szövetség tegnap megfogalmazott konkrét javaslata nem tükröz nagyvonalúságot. Markóék két parlamenti helyet ajánlanak a polgári oldalnak, s ez minden számítás szerint nagyon kevés. Szajkózzák az országos 85—15 százalékos arányt, de figyelmen kívül hagyják, hogy a tömbmagyar Székelyföldön az MPP majd 40 százalékot szerzett az önkormányzati választásokon. A Kovászna és Hargita megyében biztosnak tekinthető 11 képviselői és szenátori helyből legalább négy megilletné őket, ezzel szemben az RMDSZ kettőt hajlandó átengedni. A ,,billegő", azaz bizonytalan helyekből szintén biztosítanának a 85—15 százalékos aránynak megfelelően, ám ott teljes mértékben kiszámíthatatlan, ki lehet esélyes, így a polgáriak csak nagy szerencsével juttathatnák be jelöltjeiket. Nem csoda hát, hogy Szász Jenő elégedetlenül állt fel a tárgyalóasztaltól, s ezúttal úgy tűnik, jogosak aggályai. Kompromisszumkészségről, nyitottságról tettek tanúbizonyságot, az RMDSZ pedig folytatja a tőle megszokott erőből politizálást, minden jel szerint nem egyezkedni, hanem diktálni próbál.

Az RMDSZ úgy tesz, mintha kegyet gyakorolna, és csakis az MPP érdeke lenne a közös indulás. Pedig nyilvánvaló, hogy számukra is nagy jelentőségű a megegyezés, hisz nem mindegy, hány tagú frakció tevékenykedik majd a parlamentben, 15 RMDSZ-es honatya lesz, vagy 30. Ha azt szeretnék, hogy a következő négy esztendőben is szavuk legyen a romániai politikában, esetleg az eljövendő kormányban, fontos, hogy lehetőleg minél több magyar jelölt jusson a parlamentbe. Tegnap megfogalmazott ajánlatuk azonban kevésnek bizonyulhat az összefogáshoz, s ha meg is születik a megegyezés, egyáltalán nem biztos, hogy a két felajánlott hellyel sikerül megvásárolniuk az MPP szavazótáborát. Egy nagyvonalúbb ajánlat meggyőzhette volna a polgári oldal szavazóit, hogy támogassák ott is az RMDSZ jelöltjét, ahol nem az ő emberük a befutó. Várjuk a végső megállapodást.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mi a véleménye az elnökválasztás érvénytelenítéséről?






eredmények
szavazatok száma 889
szavazógép
2008-08-01: Közélet - Váry O. Péter:

Rutindolgok napirenden (tanácsülés Sepsiszentgyörgyön)

Új rend látszik meghonosodni a sepsiszentgyörgyi önkormányzatban, a napirendre tűzött tervezetek tárgyalásakor a képviselők előnyben részesítették azokat, melyek ― vagyoni kérdéseket feszegetvén ― kétharmados szavazatot igényeltek. Tették mindezt azért, mert néhányuk előre bejelentette, nincs ideje végigvárni az ülést. Végül azonban a megjelent 17 képviselőből egy sem távozott időnap előtt.
2008-08-01: Közélet - x:

Băsescu sérelmezi az olasz kormány intézkedéseit

Az olaszországi látogatáson tartózkodó Traian Băsescu tegnap sérelmezte az olasz hatóságok némely eljárását azok ellen a román állampolgárok ellen, akik itáliai nagyvárosok peremkerületeiben nomád táborokban élnek. Traian Băsescu az olasz kormányfővel tartott római sajtóértekezletén úgy vélte: Románia állampolgárai az Európai Unió teljes jogú polgárai, így őket is megilletik azok a jogok, amelyek az unió bármely lakosát. Silvio Berlusconi válaszában viszont azt hangoztatta: a románok ellenőrzése során alkalmazott eljárások, mint például az ujjlenyomatvétel, az EU-ban általánosan elfogadott gyakorlatnak számítanak.