Életbe léptek az Irán elleni amerikai büntetőintézkedések

2018. augusztus 8., szerda, Világfigyelő

Életbe léptek tegnap az Irán elleni amerikai büntetőintézkedések. Az erről szóló közleményt Donald Trump elnök írta alá. A dokumentum 21 pontban és több alpontban rögzítve sorolja fel az egyes intézkedéseket. Az elnök ismételten figyelmeztetett: az iráni rendszer választás előtt áll. Teherán vagy változtat fenyegető és destabilizáló magatartásán, és akkor visszatérhet a világgazdaság körforgásába, vagy továbbra is a gazdasági elszigetelődés útját járja. Donald Trump megismételte azt is, hogy nyitott a tárgyalásokra Teheránnal egy olyan átfogóbb megállapodás érdekében, amely érintené Irán ártalmas tevékenysége teljes körét, beleértve ballisztikusrakéta-programját és a terrorizmus támogatását.

A szankciók bevezetéséről az amerikai elnök még májusban döntött, miután május 8-án egyoldalúan felmondta a 2015-ben kidolgozott és 2016 januárjában megkötött többhatalmi atomalkut Iránnal. A megállapodást az Egyesült Államok, Kína, Oroszország, az Egyesült Királyság, Franciaország, Németország és az Európai Unió írta alá. Trump mindig is kártékonynak – nem eléggé szigorúnak – tartotta ezt az egyezményt, és már a 2016-os elnökválasztási kampányában hangsúlyosan szerepelt az atomalku felülvizsgálata, illetve felmondása is. Bár az elnök nem vitatta, hogy Irán nem sértette meg a benne foglaltakat, álláspontja szerint az egyezmény nem akadályozza meg abban, hogy nukleáris fegyvert állítson elő. A bécsi székhelyű Nemzetközi Atomenergia-ügynökség szerint Teherán mindig betartotta az egyezményt.

Oroszország külügyminisztériumi állásfoglalásban erősítette meg elkötelezettségét az iráni nukleáris program ügyében 2015-ben elfogadott sokoldalú megállapodás mellett.

Az Európai Unió sajnálattal vette tudomásul az amerikai lépést, és Federica Mogherini kül- és biztonságpolitikai főképviselő a brit, a francia és a német külügyminiszterrel közös nyilatkozatot adott ki, amelyben hangsúlyozták, hogy továbbra is hatékony pénzügyi csatornákat kívánnak fenntartani Iránnal, és nem áll le az iráni földgáz- és kőolajexport.

Haszan Róháni iráni elnök értelmetlennek tartja a tárgyalásokat Washingtonnal, mert bár Teherán a tárgyalások híve, ehhez jóhiszeműség kell. Hangsúlyozta: nem tárgyal nyomás alatt.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1239
szavazógép
2018-08-08: Máról holnapra - Fekete Réka:

Bizonytalanságból elég

Miközben évek óta oltóanyaghiány van az országban, jelenleg több mint nyolcvanezer adag diftéria, tetanusz, szamárköhögés és gyermekbénulás ellen védelmet nyújtó vakcina veszhet kárba, mert szeptemberben lejár a készítmény szavatossági ideje.
2018-08-08: Világfigyelő - :

Diplomáciai viszály tört ki (Horvátország–Szerbia)

Diplomáciai viszály tört ki Horvátország és Szerbia között a Vihar fedőnevű, 1995-ös horvát hadművelet augusztus 5-i évfordulója kapcsán, mert Belgrád az akciót a hitleri Németország zsidók elleni fellépésével hasonlította össze.