Kevesebb hollywoodi mozi Velencében

2008. augusztus 2., szombat, Magazin

Az olasz és a japán filmek uralják az augusztus végén kezdődő 65. velencei filmfesztivál versenymezőnyét, Hollywood idén az írósztrájk okozta késlekedés miatt csupán öt produkcióval képviselteti magát a világ legpatinásabb filmes seregszemléjén.

Marco Müller fesztiváligazgató kedden Rómában mutatta be az Aranyoroszlá­nért versenybe szálló 21 filmet. A mezőnyben az amerikai mainstream stú­diók háttérbe szorulásával nagyobb hangsúlyt kaptak a független filmek: Guillermo Arriaga, a 21 gramm forgatókönyvírója például rendezőként mutatkozik be a The Burning Plain című drámával, amelynek két főszerepét Kim Basinger és Charlize Theron játssza. A versenyfilmek közé négy olasz és három-három japán, valamint francia munka jutott be. A 21 produkció közül csupán kettő nem világpremier (ugyanis két japán animációt hazájukban a nyári moziszezon alatt már bemutattak) — hangsúlyozta a filmmustra jelentőségét Müller.

Az utóbbi években egyébként sok támadás érte a velencei rendezvényt, hogy túlságosan Hollywood befolyása alá került, ám ebben az évben helyrebillen a mérleg: éppenséggel a házigazda Olaszország vetítései viszik el a pálmát. Összesen 18 olasz film bemutatására kerül sor a 11 napos mozimaraton alatt, és csupán 10 amerikai produkciót láthat a közönség. Sok film forgatása késlekedett a száznapos sztrájk miatt, és ezek csak december táján kerülnek moziba — magyarázta az amerikaiak távolmaradását Müller, és hozzátette, hogy ,,kevés amerikai stúdió mert megkockáztatni filmje bemutatása előtt nyolc-kilenc hónappal egy világpremiert". A mezőny érdekessége, hogy a japán versenyfilmek közül kettő is animációs. Hajao Mijazaki (Hayao Miyazaki) Oscar-díjas kultrendező (Chihiro Szellemországban) a Gake no ue no Ponyo (Ponyo a sziklán) című munkájával érkezik a Lidóra.

A fesztivál augusztus 27-én nyitja meg kapuit az Oscar-díjas Coen testvé­rek Burn After Reading (Olvasás után megsemmisítendő) című mozijának versenyen kívüli vetítésével, a szárnyas Aranyoroszlán-díjak pedig — amelyek sorsáról a Wim Wenders vezette zsűri dönt — szeptember 6-án találnak gazdára.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 471
szavazógép
2008-08-02: Magazin - x:

Corvin Mátyás tükre és a webkamera

Kemény ember volt, rendet csinált — ezek és ehhez hasonló megállapítások hangzanak el a 21. század embere szájából arra a kérdésre, mit tudnak Mátyás királyról. A témáról forgatott, közel húszperces film a Budapesti Történeti Múzeum Corvin tükör — A kultusz évszázadai című új tárlatán látható, amely ötszáz év Mátyás-kultuszát mutatja be festményeken, szobrokon, filmeken, képregényen és webkamerán keresztül a jelenből visszasétálva a reneszánsz korába.
2008-08-02: Múltidéző - Cserey Zoltán:

Önkormányzati közgyűlések Háromszéken (18—19. század)

A rétyi Antos-kúria
1847-től már Székely Károly mint frissen megválasztott követ küldi országgyűlési jelentéseit a számon kérő kézdivásárhelyi önkormányzatnak. Az egyik központi téma, melyről részletesen beszámol, a hadkiegészítés kérdése újoncok sorozásán keresztül. Ezt Erdélyben 11 000 személyben szabták meg. Ez a törvény már jóval liberálisabb szellemben keletkezett a francia háborúk idején alkalmazott gyakorlathoz képest, amikor noha hangsúlyozták az önkéntesség elvét, mégis erőszakos eszközökhöz folyamodtak. A katonai szolgálat idejét nyolc évben állapították meg; a gazdaság folytatására nélkülözhetetlen személyeket ideiglenesen a szolgálat alól felmenthették; az újonckiállítás sorshúzással történt; a sorozás alkalmával a testi adottságokat és magasságot is figyelembe kellett venni; a szolgálat idején rokkantá vált katonát holtig szóló nyugpénzzel kárpótolták; az újoncokat csak az Erdély területén található ezredekben lehetett alkalmazni.