Bocsánatot kért Laurenţiu Cazan őrnagy azoktól a békés tüntetőktől, akiket a múlt pénteki fővárosi tiltakozáson a csendőri közbelépés nyomán bántalmaztak. A Győzelem téri csendőrakció parancsnoka a közszolgálati televízió egyik műsorában azt mondta, nincs amit felrónia magának, a karhatalmi erők a megfelelő időpontban léptek fel.
Elnézést kérünk azoktól, akiknek ártatlanul szenvedést okoztunk az augusztus 10-ei tüntetésen – nyilatkozta Laurenţiu Cazan őrnagy, aki ugyanakkor nyugalomra intett és megjegyezte, a csendőrség feladata a közrend visszaállítása volt. Elmondta azt is, bizonyos helyzeteket a katonai ügyészség vizsgál, és együttműködnek a rendőrséggel, hogy azonosítsák azokat a személyeket, akik megtámadták a csendőrséget.
Az augusztus 10-i csendőrakció parancsnoka elmondta, 12 éve szolgál a csendőrségnél, az elmúlt egy esztendőben ő irányította a bukaresti egység minden, fokozott kockázatú bevetését. Kifejtette, a Győzelem téri közbelépést az indokolta, hogy egyre erőszakosabbak voltak a tüntetők a csendőrökkel szemben. „Taktikai és szervezési szempontból nincs, amit felrónom magamnak, azt gondolom, hogy a csendőrség közbelépésére a megfelelő pillanatban került sor. Azért volt szükség erre, mert a növekvő erőszak azzal fenyegetett, hogy felbontja a csendőrség védőállását. A közbelépést akkor indítottuk, amikor újabb támadás kezdődött a csendőrség és a rendőrség egységei ellen” – mutatott rá. Kérdésre válaszolva Cazan azt mondta, „biztos abban”, hogy a vizsgálatok fényt derítenek arra, kik voltak a csendőrségre támadó, „szervezettnek tűnő” egyének.
„Egy dolgot azonban mindenki figyelmébe szeretnék ajánlani: ha nem is hallják a törvényes felszólításokat, ha nem is értik a fényjelzéseket, ha látják, hogy az indulatok elszabadultak, és a csendőrség elindult, jobb elhagyni a környéket” – nyilatkozta a csendőrség közbeavatkozását megfelelőnek ítélő parancsnok.
Laurenţiu Cazan azt állította, a tüntetés alatt közvetlenül együttműködtek egy katonai ügyésszel, aki 17 órakor jelent meg és hajnali 4 óráig maradt a helyszínen, miközben jelen volt a csendőrség minden akciójánál. A parancsnok hozzáfűzte azt is, folyamatosan tartotta a kapcsolatot a helyi és központi hatóságok képviselőivel, és mielőtt kiadta a tömegoszlatásra vonatkozó parancsot, összehívta az egyes csapatok vezetőit, és az ügyész jelenlétében beszélt velük. Amennyiben a csendőrség nem lép fel a rend visszaállítása érdekében, a helyzet tovább romlik és még több áldozattal jár – mutatott rá. Hozzátette: az egyik mellékutcában megtalálták azt a Molotov-koktélokkal tele gépkocsit, ahonnan az erőszakosan viselkedő, gyújtogató egyének az utánpótlást szerezték.