Egy újabb hidegháború előszele lehet, hogy Donald Trump amerikai elnök aláírta a 716 milliárd dolláros védelmi költségvetésről szóló törvényt – vélekedett az M1 műsorában Kis-Benedek József biztonságpolitikai szakértő. Szerinte a világ a fegyverkezési verseny egy új, meglehetősen veszélyes szakaszával néz szembe. Az Egyesült Államok fő ellensége Oroszország, Washington egyik célja pedig a szankciók révén „kivéreztetni” az orosz gazdaságot. Az amerikai védelmi költségvetés mértékét Oroszország sem hagyta szó nélkül.
A Kreml az Egyesült Államok új, az orosz költségvetést sokszorosan meghaladó katonai költségvetése fényében megalapozatlannak tartja azokat az amerikai kísérleteket, amelyek a békét veszélyeztető fenyegetésként igyekeznek beállítani Oroszországot – jelentette ki Dmitrij Peszkov orosz elnöki szóvivő. Szergej Sojgu orosz védelmi miniszter decemberben 46 milliárd dollárban nevezte meg a 2018-as orosz katonai büdzsét. „A számok önmagukért beszélnek” – mondta Peszkov.
Az Oroszország ellen újonnan bevezetendő, az amerikai kongresszus honlapján kedden ismertetett tervezett szankciókról kijelentette, hogy azok „semmi jót sem ígérnek a két ország kapcsolatai számára”.
A szenátusban beterjesztett, kétpárti törvénytervezet, amely az orosz pénzügyi szektorra terjesztené ki a gazdasági büntetőintézkedéseket, egyebek között megtiltaná az új orosz államadóssággal kapcsolatos műveleteket, továbbá a 14 napnál hosszabb lejáratú származékos pénzügyi eszközök alkalmazását Oroszország viszonylatában. A törvénytervezetet megalkotó szenátorok emellett azt javasolják, hogy tiltsák meg egy vagy több orosz pénzintézet számára az egyesült államokbeli műveletek végrehajtásának lehetőségét, és fagyasszák be tengerentúli tulajdonukat. Peszkov az azt firtató kérdésre, hogy miként kíván Moszkva minderre reagálni, rámutatott, hogy a törvénytervezetet még nem fogadták el, és hogy az orosz vezetés ilyen stádiumban még nem reagál, de nagy figyelemmel kíséri a fejleményeket.