REKORD GYORSASÁGÚ ÁRNÖVEKEDÉS. Bár júliusban 4,3 százalékra mérséklődött az éves infláció Romániában, mégis nálunk volt a legmagasabb ez az érték az Európai Unióban – derül ki az Eurostat friss jelentéséből.
Romániában a múlt hónapban kétszer olyan gyorsan nőttek az árak, mint az unióban. Az Eurostat adatai szerint Románián kívül júliusban Magyarországon, Bulgáriában és Észtországban volt a legnagyobb infláció. Uniós szinten a legnagyobb mértékben az energiaszektor, a szolgáltató-, az élelmiszeripar, valamint az alkohol- és a dohányáruk emelték meg az inflációt. (Maszol)
VESZÉLYES ÚTSZAKASZOK. A rendőrség által frissen közzétett felmérés szerint az elmúlt tíz évben több mint 100 ezer súlyos közúti baleset történt az országban, melyekben 22 ezer ember vesztette életét és legalább 88 ezren súlyosan megsérültek. Romániában sokkal több halálos közúti baleset történik, mint az Európai Unió bármely más államában. A balesetek fő okát a megengedett sebesség túllépése és a veszedelmes előzések jelentik. A legveszélyesebb a DN1-es jelzésű országút Ploieşti és Brassó közötti szakasza, amelyen csak az idén 64 súlyos közúti baleset történt, a második helyen a DN7-es jelzésű országút áll, mely a fővárost Piteşti-tel köti össze, a harmadik pedig a Bukarest és Temesvár közötti, Alexandrián és Craiován is áthaladó DN6-os jelzésű út. (Főtér)
NAGYSZABÁSÚ KIBERTÁMADÁSOK történtek június és augusztus folyamán több romániai pénzintézet ellen – közölte szombaton a Román Hírszerző Szolgálat (RHSZ) a Cyberint Országos Központ elnevezésű alegysége által birtokolt adatokra és más információkra hivatkozva. A hackerek többek között a Cobalt Strike-módszert alkalmazzák, ami többnyire a keleti eredetű kiberbűnözői hálózatokra jellemző. A támadók különféle rejtett szoftverek segítségével átveszik az irányítást az informatikai rendszerek fölött, majd hasznosítsák az így szerzett információkat. A bankok esetében gyakran használt módszerük, hogy törlik a készpénzfelvételi limitet, majd nagy összegeket vesznek fel bankautomatákból. A pénzügyi intézmények elleni kibertámadások gyakorisága jelentősen nőtt az elmúlt években, nemcsak Romániában, hanem más országokban is – mutat rá szombati közleményében az RHSZ. (Krónika)