Toljuk meg! – hirdette a Junior Business Club (JBC) kilencedik műhelytábora, amelyet immár harmadszor a csernátoni Malomkertben tartottak.
A tábor első napján ismerkedések és egy frappáns borkóstoló rázta össze a társaságot, amelynek házigazdája Héjja Huba Ferenc, a Kékfrankos Borház társtulajdonosa volt. A második napot Karácsony Zsolt, a JBC elnöke nyitotta meg a szakmaiság jegyében, felvezette az előadások témáját, amelyek lényege az volt, hogyan lépjünk túl a kezdeti nehézségeken, és ne adjuk fel az első akadályoknál, amelyekkel szembesülünk. Ugyanezt a mentalitást képviselte a Spartan akadálypálya is, amely nem kis kitartást igényelt a résztvevőktől, de mindenki sikeresen teljesítette.
Az előadók sorát Grubisics Levente nyitotta. A Sepsi Rádió igazgatója a rendezvényszervezésben, rádiózásban és közösségi médiában szerzett tapasztalatairól beszélt. Szerinte „fontos hogy az életben hogyan helyezkedsz, lásd a rosszban is a jót és a lehetőséget”. A rádiós hangsúlyozta, hallgassunk ösztöneinkre, akkor nem sétálunk el a lehetőségek mellett. Barabás Frici az online marketing világába vezette be a hallgatóságot. Tavaly még ő is résztvevőként volt jelen a táborban. Közösségimédia-menedzserként az ötlet onnan pattant ki a fejéből, hogy sok időt töltött az internet világában, ezért kereste, hogyan lehet abból megélni. Következett a Facebook-marketing és -reklámok, ebből adódóan pedig különböző kampányok indítása. Frici tömören és egyszerűen fogalmazta meg a lényeget: „a figyelem ott van mindenki zsebében”. A pénteki nap meghitt és humoros befejezését Gheorghita Raymond biztosította, aki a tábortűz köré csoportosult kíváncsi füleknek mesélt világ körüli útjairól, élményeiről, amelyeket érdekes képekkel is szemléltetett. A tábortűznél a szalonnasütés sem maradhatott el.
Szombaton Keresztes Zsolt, a Másfél Láb szervezet ötletgazdája tartott előadást élete legnehezebb időszakáról, a rák okozta amputációjáról, amelynek következtében bal lábát veszítette el.
Két üzenetet fogalmazott meg: „kell egy pofon az élettől, hogy rájöjjünk, milyen szép”, és „sokkal többre vagyunk képesek, mint amit elképzelünk magunkról”.
A székelyföldi női vállalkozók helyzetéről az Udvarhelyszéki Kis- és Középvállalkozások Szövetségének jóvoltából, Györgyei-Szabó Magdolna, a szervezet menedzsere és Gergely Orsolya, a Sapientia EMTE oktatója egy folyamatban lévő kutatás révén beszélt, Puskai Melinda, az AllMyCrafts és Kristó Kinga, a Kristoteq CNC Solutions tulajdonosa, valamint a Transylvanian Mechanical Engineering klaszter menedzsere pedig saját munkájáról számolt be. Melinda bútorfestő cége hobbiból született, ma már sikeres vállalkozásként működik, Kinga azokról a kezdeti nehézségekről beszélt, amelyeket női vállalkozóként vélt felfedezni. A szombati nap Dj. Barni jóvoltából fergeteges bulival zárult.
A Zamata Café tulajdonosai, Sylvester Réka és Zoltán azt mesélték el, hogy milyen vállalkozni a párunkkal vagy házastársunkkal, hogyan oldjuk meg közösen a felmerülő gondokat, Sebestyén Ágota, a Vivarium egyik tulajdonosa pedig arról beszélt, hogy hogyan találkozik egy növényszobrász és egy üvegszobrász, miből is lesz innovatív termék Erdélyben. Ahogyan fogalmazott: „egybe kell legyen minden, ki kell egészíteniük egymást”. Hosszú távú célja pedig egy saját botanikuskert létrehozása.
Az előadók sorából nem hiányozhatott Farkas Levente, a marketingiskola.ro alapítója, ám most más megvilágításból beszéltünk a marketingről. Tartalmas és szemléletes előadásában mindenkit arra buzdított, ne várja, hogy a sült galamb a szájába repüljön, dönteni és cselekedni kell. A szakmai előadások és műhelymunkák során Ficz Antal, a Fontium Training & Coaching tulajdonosa és trénere segítette a csapatokat. A három tematikára felépített program alatt az önbizalomfejlesztéssel, a kommunikációval, valamint a csapatvezetéssel foglalkoztak a táborozók.
Összegezve, a tábor a folyamatos lendületről, az aktív szórakozásról szólt, az előadások, beszélgetések, viták mellett műhelymunkák, ismerkedőjátékok, szabadidős tevékenységek sora kötötte le az energiákat.
(JBC-tájékoztató)