Lisszaboni nyári egyetemHulladékmentes technológiák

2018. augusztus 22., szerda, Pénz, piac, vállalkozás

Egyre divatosabb lett, hogy az egyetemek a vakációban is képzéseket szerveznek, amelyek másfajta információt, de a tantervvel összefüggő tananyagot szolgáltatnak a mesteri, doktori képzésben részt vevő hallgatóknak. Munkámnak köszönhetően, amelyet a sepsiszentgyörgyi Green Energy Innovációs Klaszter keretében végzek, már több alkalommal is részt vehettem az ESEIA (European Sustainable Energy Innovartion Aliance) által vezetett HR 2020-as pályázat BioenergyTrain (BET) rendezvényein. Ezúttal a lisszaboni egyetemen.

A pályázat hat európai uniós tagállam 15 intézete között kialakított konzorcium részvételével valósult meg, természetesen az EU által biztosított költségvetéssel. Az idén a helyszín a napfényes Lisszabon volt, a házigazda az NLEG (National Laboratory on Energy and Geology) intézet, a teret a Lumiár Campus biztosította. A kéthetes intenzív képzés idei témaköre a biofinomító folyamatok és a fenntarthatóság. A biofinomító fogalom egy integrált technológiai rendszer, amelyben a biomassza (fahulladék, mezőgazdasági hulladék, energianövény stb.) minden komponensét felhasználják, a vegyileg nem hasznosítható anyagot az energiatermelésben értékesítik. Vagyis hulladékmentes technológiát alkalmaznak.

Ennek kapcsán érdemes megjegyezni, hogy Székelyföldön már a kommunizmusban léteztek hasonló iparágak, például a keményítőgyár, a szeszgyárak, amelyek kevés módosítással ma is gyárthatnák  termékeiket, és integrálhatnák az új folyamatokat, hiszen a biofinomításban alkalmazott műveleti egységek itt már léteztek és hatékonyan működtek. Na, de ez a múlt: akkoriban volt ipar, ám nem volt helyi mérnökképzés, nekem is Temesváron kellett tanulnom. Ha ezek a létesítmények ma is léteznének, sikeresen rendezhetnének a térségben működő egyetemekkel karöltve hasonló, jóval gyakorlatiasabb nyári egyetemeket.

Kár volt ócskavasként eladni a gyárakat, a mai székelyföldi viszonyok között ilyent felépíteni és működtetni szinte lehetetlen.

A képzésen 25 mesteri és doktori képzésben részesülő hallgató vett részt a twente-i, gratzi, zágrábi és a helyi lissza­boni Műszaki Egyetemről, az oktatók a BET-pályázatban részt vevő partnerintézetek szakemberei, egyetemi tanárai voltak. A nyári egyetemen e sorok írója előadást tartott a biofinomítás, illetve vállalkozástan témakörében. Nagy élmény volt és egyben kihívás is egy csapatban dolgozni neves tanárokkal, kutatókkal. A képzés első hetében elméleti előadásokat tartottunk, a hallgatók megismerkedhettek a témakör elemeivel, az előadók színvonalas előadásai minden kérdésre választ adtak az iparággal kapcsolatosan. A napi négy másfél órás előadás-sorozatot délutáni panelbeszélgetések egészítették ki.

A második héten négy témakörben gyakorlati képzés zajlott. Az első témakör a biofinomító alaptechnológiák, folyamatok bemutatása volt, ahol laboratóriumi kísérleteken keresztül a tengeri alga és a gabonatermesztés során keletkezett mezőgazdasági hulladékot az elsajátított kezelési módszerekkel bontottuk elemeire, és meghatároztuk a részt vevő anyagok minőségét, illetve mennyiségét. A második modul a biogáztermelés technológiai és laboratóriumi kísérleti szerkezetét mutatta be, a harmadik témakör a citometriás sejtelemzés folyamataival kapcsolatos adatok, ismeretek bemutatása és kiértékelési módszertana volt. Végül, a negyedik témakör egy folyamatelemzés volt, amely az EU beruházási projekt finanszírozási lehetőségére vonatkozott, és két konkrét kutatási eredmény adataira épülve az IRL készenléti elemzésmodell alkalmazásával a beruházásra vonatkozó adatok hatékonyságát, megvalósíthatóságát tárgyalta. A módszert a KiK Innovation Inc. brüsszeli befektető cégcsoport dolgozta ki,  és a modellelemzéseket a cég képviselője irányította karöltve a szervező szakértői csapatával.

A nyári egyetem programjában szerepelt még három reprezentatív portugál ipari egység meglátogatása, ezek a papírgyártás, a biogáztermelés, kommunális hulladék hasznosítása és a mikroalga-termelés területén működő vállalatok, ahol a hallgatók élőben tapasztalhatták az elméleti és laboratóriumi kísérletek gyakorlati alkalmazását.

Összegezve: egy sikeres képzés volt, az elsajátított tananyag és a kapott elismervény két kreditponttal gazdagította a részt vevő hallgató tanulmányi eredményeit. Úgy gondolom, a portugál példa követhető, alkalmazható lenne nálunk is, feltéve, hogy van rá igény és akarat, hiszen a megszerzett tudás, tapasztalat átadható.

Dr. Bartha Sándor

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1256
szavazógép
2018-08-22: Pénz, piac, vállalkozás - :

Műhelytáborban „tolták” (Szakmai együttlétek)

Toljuk meg! – hirdette a Junior Business Club (JBC) kilencedik műhelytábora, amelyet immár harmadszor a csernátoni Malomkertben tartottak.
2018-08-22: Pénz, piac, vállalkozás - :

Marketing-villanások

A Romániai Magyar Üzleti Egyesület szeptember 20–21-én Kolozsváron tartja üzleti találkozóját és szakmai konferenciáját.