Vargyas tanácsa tegnap reggel tartott ülésén egyetlen napirendi pont, Szőcs Dénes alpolgármester leváltása szerepelt. A vitát megtartották, ám miután az RMDSZ és az EMNP frakcióvezetői jelezték, pártjuk a szavazáskor tartózkodni kíván, a végső voksolást meg sem tartották. Sütő Levente Lehel polgármester úgy nyilatkozott, nem is várt más eredményt, ám azáltal, hogy a pártok nem támogatták az előterjesztést, Szőcs Dénes bűntársaivá váltak. Az alpolgármester szerint a munkát folytatni lehet, ha mindenki azzal foglalkozik, amivel megbízták. A pártok képviselői egyik fél mellett sem foglaltak állást. A leghatározottabban Román Attila MPP-s tanácstag fogalmazott: Vargyasnak az tenne igazán jót, ha polgármester, alpolgármester, könyvelő és polgármesteri tanácsadó közül egyik sem lenne a hivatal alkalmazottja – jelentette ki.
A tanácsülést reggel nyolcra hirdették meg, a mandátummal bíró tizenegy tanácstag hiánytalanul jelen volt. Először a községvezető szólalt fel: az elmúlt hetekben-hónapokban a gondok-bajok annyira felgyűltek, hogy lépnie kellett. Konfliktusa az alpolgármesterrel már nemcsak a hivatal falai közt, hanem azon kívül is, a falu láttára zajlik: nemrég az udvaron az alpolgármester és fia megtámadta s megszorongatták – nem az első alkalommal került sor ilyesmire. A polgármester által kezdeményezett határozattervezet szövegének felolvasására az ülésvezető tanácstagot, az MPP-s Szász Ilonát kérte meg. Mint kiderült, a tervezet szövegét Szőcs Dénes viselt dolgainak részletezésével kibővítették, amivel a tanácstagok csak ott szembesültek.
A vádak
Az okirat szerint a község második embere a polgármester által kijelölt feladatokat nem végezte el. Hiába volt rábízva a községgazdálkodás, a hulladékkezelés és a köztisztasági feladatok, a szociális munkát végzők tevékenységének megszervezése és felügyelete, a község ivóvízzel való ellátásának felügyelete és a szolgáltatás folyamatos fenntartása – vállalt kötelességeinek nem tett eleget. A zöldövezetet csak késve kaszálták le, bár új gépekkel rendelkeznek, az átereszek zöme eldugult, nem szólította fel a lakókat környezetük tisztán tartására, a hulladékbegyűjtés olyannyira gyengén működik, hogy a környezetvédelmi felügyelőség ellenőrzése is kivetnivalót talált benne, a szociális munkások feladatai gyengén voltak megszervezve.
Az alpolgármester a sürgősségi helyzetekben sem állt a helyzet magaslatán, ami méltatlan a betöltött tisztségéhez – áll a dokumentumban. Példaként egy tűzesetet hoztak fel, illetve felrótták, hogy az idei árvízkor is láthatóan ittasan jelent meg a helyszínen, majd elsőként távozott. Az ő hibája az is, hogy az elmúlt két hétben jóformán állt a vízszolgáltatás.
Szász Ilona olvasta fel a Sütő Levente Lehel által kezdeményezett határozattervezetet
A határozattervezet Szőcs Dénest elmarasztalja azért is, mert bár a polgármester főutalványozói feladattal is megbízta, azt nem volt hajlandó tudomásul venni, és ez a hivatal költségvetésének végrehajtását akadályozta. Az előterjesztő azt állítja, az alpolgármester az apósával együtt a polgármestert saját irodájában bántalmazta: „arra akarták rávenni, hogy vonja vissza azt a tanácshatározatot, amely a felesége, a könyvelőként dolgozó Szőcs Edit fizetésének növelésére is vonatkozik”.
Az ügyben feljelentés született, a rendőrség pedig bűncselekmény gyanújával kivizsgálást végez. Szintén erőszakos viselkedéséről tesz tanúbizonyságot az is, ahogy a polgármester szabadságolása alatt a hivatal alkalmazottjaival Szőcs Dénes viselkedett: több alkalommal is személyeskedett a polgármester személyi tanácsadójával és fenyegetőzött. Arra is volt példa, hogy a hivatalban ittasan jelent meg, illetve ittasan vezetve kárt okozott a hivatal autójában. „Mindazonáltal, hogy a helyzetkezelés érdekében a polgármester a tárgyalás útját kereste, az nem vezetett eredményre” – zárult a leváltásról szóló kezdeményezés indoklása.
A védőbeszéd
Az előterjesztést követően Szőcs Dénes kapott szót, szerinte a határozattervezet minden szava hazugság, ezért visszautasítja azokat. Cáfolta, hogy bűnügyi eljárás lenne ellene, mint ahogy azt is, hogy ittasan ment volna a hivatalba, a tűzeset és az árvíz helyszínére, vagy kárt tett volna a hivatal gépkocsijában: kész arra is, hogy becsülete érdekében a bírósághoz forduljon. Az igaz, hogy a főutalványozói kinevezést visszautasította, de úgy véli, ahhoz joga van. Szőcs Dénes úgy vélte, neki is joga van ahhoz, hogy a polgármester viselt dolgairól szóljon. Mint mondotta, a községvezető a hivatalból folyamatosan hiányzik.
Budapestre hivatali autójával is járt, sőt, betegszabadsága alatt is magánál tartotta a kulcsot. A rossz gazdálkodásra példát felhozván azt mondta, tizenhatezer lejt fizettek ki egy adósságot behajtó fantomcégnek. A polgármester nemcsak személyével, hanem feleségével szemben is ellenséges: azért bízta meg egyre több feladattal, hogy ne bírja a terhelést és mondjon fel.
Szőcs Dénes beszámolt munkájáról
Szőcs Dénes megragadta az alkalmat, és a tanácstagok előtt beszámolót tartott tavalyi tevékenységéről. Az irodai papírmunkák – tervek, jelentések, kimutatások – elvégzése mellett egész sor megyei intézménnyel tartott kapcsolatot. A terepen végzettek között többek közt rendet tettek a hivatal irattartó szekrényében, részt vett a vashíd javításában, többször szerveztek szemétgyűjtést, amelyek során mintegy ötszáz zsák hulladéktól szabadították meg a falut és a természetet, részt vállaltak a temetőnél és a ravatalozónál folyó munkálatokban, dolgoztak a tűzoltószertárnál, az iskola udvarán, a vízháznál, a forrásoknál, a hivatal pincéjében, együttműködtek a Háromszéki Közösségi Alapítvánnyal, sáncokat pucoltak, általános nagytakarítást végeztek a sportcsarnokban, a kultúrotthon öltözőit megújították, új csapot és kézmosót szereltek, segítették az ifjúsági konferenciát szervező Országos Dávid Ferenc Ifjúsági Egyletet.
A pártok nem szólnak bele
A hosszúra nyúlt védőbeszédet és beszámolót követően az RMDSZ színeiben megválasztott Farkas Sándor úgy fogalmazott: az egyre durvuló helyzetet már jó ideje követik. Két héttel ezelőtt a tizenegy tanácstagból kilenc a községben kialakult helyzetről beszélgetést is folytatott, majd újabb találkozót szerveztek, amelyre Sütő Levente Lehelt is meghívták, de ő nem volt hajlandó arra elmenni. Frakciójuk amúgy két éve tudomásul vette, hogy az öt kevesebb, mint a hat (a legutóbbi helyhatósági választások alkalmával az RMDSZ öt, az MPP és az EMNP három-három mandátumot szerzett, így az MPP-s alpolgármester megválasztásához elég erejük volt utóbbiaknak, Sütő Levente Lehel függetlenként nyerte meg a választást – szerk. megj.), ezért most is hagyják, a többség oldja meg a helyzetet – szavazáskor a maguk részéről tartózkodni fognak.
Az MPP-s Román Attila úgy fogalmazott, rájuk nézve is szégyen, hogy most néhány ember személyeskedésével foglalkoznak ahelyett, hogy az óvoda megújításáról, a csatornarendszerről, a buszmegállókról és egyéb fontos dolog megoldásáról tanácskoznának.
„Két és fél év után Vargyas nem a megvalósításairól, hanem botrányairól híres. Ezért nemcsak a polgármesternek és az alpolgármesternek, hanem magunknak is szégyenkeznünk kellene. A község számára az üdvös az lenne, ha se a polgármester, se az alpolgármester, se tanácsadója, se a könyvelő nem lenne már a hivatal alkalmazottja” – jelentette ki.
A néppárt részéről előbb Farkas Domokos szólalt fel, és vitatta, hogy a falu minden baja az elmúlt két évből lenne származtatható, majd Csíki Ferenc jelentette be: ők is tartózkodni fognak voksoláskor.
Bár a szavazólapokat kiosztották, mivel ilyen körülmények közt nem látták érdemesnek a voksolást, végül bezárták az ülést, a beszélgetés és a személyeskedés a hivatal folyosóján és a hivatal előtt, az utcán zajlott tovább. Vargyason békességre nincs sok esély: Sütő Levente Lehel és Szőcs Dénes az utcán feszült megint egymásnak.